مهاجرت و پاسپورت ترکیه

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰ دیدگاه

چگونه پاسپورت ترکیه اخذ کنیم ؟

پاسپورت ترکیه و مهاجرت، راه های اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت ترکیه ، ارزش پاسپورت ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای همسایه ایران از موارد مورد بحث در مقاله پیش رو است. زمانی که صحبت از اخذ پاسپورت یک کشور خارجی مثل ترکیه است، سوالاتی از جمله اینکه پاسپورت ترکیه چه ارزشی دارد، بسیار مورد توجه قرار می گیرد. یا اینکه آیا بعد از اخذ پاسپورت ترکیه  می توان از تمامی حقوق شهروندی ترکیه استفاده کرد؟ آیا مفهوم مهاجرت ترکیه و اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ پاسپورت ترکیه تفاوتی باهم دارند؟ پاسخ به تمامی این سوالات در بررسی مواردی است که تیم مجرب ترند ترنکی (trend turnkey) به آن پرداخته است. همچنین مشاوران این موسسه با سال ها تجربه در زمینه مهاجرت و اقامت ترکیه می توانند از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت پاسخگوی سوالات شما باشند.

مواردی که برای اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه باید بدانید:

 • اعتبار پاسپورت ترکیه
 • راه های اخذ پاسپورت ترکیه
راه های مهاجرت و اخذ پاسپورت ترکیه
راه های مهاجرت و اخذ پاسپورت ترکیه

اعتبار پاسپورت ترکیه

 اعتبار پاسپورت ترکیه یک موضوع مورد اهمیت برای تمامی افرادی است که قصد اخذ پاسپورت ترکیه را دارند. چراکه لازمه ی گذراندن پروسه های این چنینی یک انگیزه مشخص و قوی را می طلبد. اینکه بدانیم کشور ترکیه چه مزایایی دارد و پاسپورت ترکیه چه کمک هایی به بهبود روند زندگی در ترکیه می کند، می تواند بسیار در انتخاب کشور ترکیه برای مهاجرت کمک کننده باشد.

از میان تمامی پاسپورت های ارزشمند دنیا، پاسپورت ترکیه رتبه ۴۹ ام را دارد. طبق توافقات صورت گرفته بین ایران و ترکیه  که دو کشور همسایه هستند، اخذ ویزا برای ورود به خاک این دو کشور لغو گردیده است. با توجه به آسان بودن ورود به خاک ترکیه و رتبه ارزشمند پاسپورت آن، ترکیه می تواند مقصد بسیار مناسبی برای ایرانیان جهت مهاجرت باشد.

بزرگترین مزیت پاسپورت ترکیه امکان سفر به ۸۲ کشور دنیا از جمله بعضی کشور های اروپایی و کشور های حوزه شینگن است. از میان این ۸۲ کشور تعداد ۴۰ کشور visa free  و ۳۹ کشور ویزای فرودگاهی یا اصطلاحا visa on arrival  و ۳ کشور ویزای الکترونیک نیاز دارند. همچنین ترکیه را می توان یک سکوی پرتاب برای مهاجرت یا سفر به کشورهایی چون آمریکا و انگلیس دانست. براساس توافق نامه آنکارا شهروندان ترکیه می توانند در عرض یک ماه تجارت خود را در انگلیس راه اندازی کنند که این خود یکی از سریع ترین راه های اقامت انگلستان با تمام خانواده است. همچنین بر اساس  توافقنامه E-2 شهروندان ترکیه طی اقداماتی می توانند در ایالات متحده اقامت داشته باشند.

از دیگر مزایای پاسپورت ترکیه، استفاده از تمام حقوق شهروندی ترکیه پس از اخذ آن است. استفاده از امکانات پزشکی رایگان و امکانات تحصیلی، شرکت درانتخابات ترکیه از جمله این موارد است. همچنین اگر پاسپورت ترکیه داشته باشید، پس از چند سال زندگی در ترکیه، از این کشور خارج شوید مجددا می توانید به خاک ترکیه باز گردید و زندگی کنید.

اخذ اقامت دائم و شهروندی در کشور ترکیه با مشاورین مجرب تیم ترند ترنکی
اخذ اقامت دائم و شهروندی در کشور ترکیه با مشاورین مجرب تیم ترند ترنکی

و اما ۸۲ کشوری که برای ورود به خاک ترکیه نیاز به ویزا ندارند، شامل کشور های زیر می باشند:

 1. آلبانی
 2. آنتیگوا و باربودا
 3. باربادوس
 4. بلاروس
 5. بولیوی
 6. برزیل
 7. بورکینافاسو
 8. کیپ ورد
 9. کومور
 10. ساحل عاج (ساحل عاج)
 11. کوبا
 12. جیبوتی
 13. دومینیکا
 14. جمهوری دومینیکن
 15. اکوادور
 16. السالوادور
 17. اتیوپی
 18. گابن
 19. گینه
 20. گینه بیسائو
 21. هائیتی
 22. هندوراس
 23. ایران
 24. عراق
 25. جامائیکا
 26. ژاپن
 27. اردن
 28. کنیا
 29. کوزوو
 30. قرقیزستان
 31. لبنان
 32. لسوتو
 33. لیبی
 34. ماداگاسکار
 35. مالاوی
 36. مالدیو
 37. موریتانی
 38. مکزیک
 39. میکرونزی
 40. مولداوی
 41. مونته نگرو
 42. مراکش
 43. موزامبیک
 44. میانمار [برمه]
 45. نپال
 46. نیکاراگوئه
 47. نیجریه
 48. مقدونیه شمالی
 49. پاکستان
 50. پالائو
 51. سرزمین های فلسطینی
 52. رواندا
 53. سنت کیتس و نویس
 54. سنت لوسیا
 55. ساموآ
 56. سائوتومه و پرینسیپ
 57. سنگال
 58. صربستان
 59. سیشل
 60. سیرا لئون
 61. سنگاپور
 62. سومالی
 63. آفریقای جنوبی
 64. سنت وینسنت و گرنادین ها
 65. سودان
 66. سورینام
 67. تاجیکستان
 68. تانزانیا
 69. تایلند
 70. رفتن
 71. تونگا
 72. ترینیداد و توباگو
 73. تونس
 74. تووالو
 75. اوگاندا
 76. ازبکستان
 77. وانواتو
 78. ونزوئلا
 79. زامبیا
 80. زیمبابوه
راه های اخذ اقامت در کشور ترکیه با مشاورین ترند ترنکی
راه های اخذ اقامت در کشور ترکیه با مشاورین ترند ترنکی

پاسپورت ترکیه  و راه های اخذ پاسپورت ترکیه

اخذ پاسپورت ترکیه روش های مختلفی دارد و شما باید روشی را انتخاب کنید که مطابق ضوابط تعیین شده از سمت دولت ترکیه باشد. بعضی از افراد بخاطر انتخاب روش های خوش رنگ و لعابی که از سمت افراد و سایت های تبلیغاتی به اشتباه ارائه شده، اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه می نمایند، در این روش ها نه تنها افراد به مقصود اصلی اقامت ترکیه و پاسپورت ترکیه نمی رسند، بلکه در منجلاب بزرگ سرپیچی از قانون افتاده و مبالغ هنگفتی را ازدست می دهند.

بهترین اقدام برای اخذ پاسپورت ترکیه بررسی و انتخاب روش های درست و قانونی و مورد تایید دولت ترکیه و ایران است. برای پیدا کردن این روش ها لازم است از موسساتی که دارای صلاحیت های لازم برای این کار هستند استفاده نمایید. مشاوران ترند ترنکی با توجه به داشتن صلاحیت های لازم و معتبر می توانند در این زمینه با توجه به شرابط فعلی هر شخص، شما را راهنمایی کنند.

در زیر به روش های مختلف اخذ پاسپورت ترکیه می پردازیم:

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اخد پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های تایید شده دولت ترکیه و موسسه ترند ترنکی می باشد. کشور ترکیه بخاطر موقعیت استراتژیک در خاورمیانه مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران از سراسر دنیاست. بسیاری از ایرانیانی که قصد مهاجرت از راه سرمایه گذاری دارند، کشور ترکیه را به عنوان مقصد انتخاب می کنند.

وجود شهرهای مختلف در ترکیه با موقعیت هایی مناسب برای سرمایه گذاری، گردشگری و زندگی، این کشور را هرساله پذیرای بسیاری از سرمایه گذاران در سراسر دنیا کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه روش های مختلفی دارد که شامل موارد زیر می شود:

 •    سرمایه گذاری در ترکیه از راه خرید ملک
 •    سرمایه گذاری در ترکیه  از راه خرید سهام
 •    سرمایه گذاری در ترکیه از راه خرید اوراق قرضه دولتی
 •    سرمایه گذاری در ترکیه از راه سرمایه گذاری در شرکت های سپرده املاک
 •    سرمایه گذاری از راه کارآفرینی

  راه های اخذ پاسپورت و اقامت دائم ترکیه از طریق سرمایه گذاری
  راه های اخذ پاسپورت و اقامت دائم ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اگر بخواهید از راه های ذکر شده در بالا پاسپورت ترکیه را اخذ کنید، باید بدانید مبلغ سرمایه گذاری در هریک از این روش ها در هدف شما تاثیر گذار خواهد بود. مثلا اگر بخواهید از طریق خرید ملک اقدام کنید، باید ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا بخرید و تا سه سال هیچگونه خرید و فروشی انجام ندهید تا بتوانید پاسپورت ترکیه را اخذ کنید. اگر  ارزش سرمایه گذاری شما درملک کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد باید بدانید که این کار شاید منجر به اخذ اقامت ترکیه شود و حتی قانونی هم باشد ولی این نوع اقامت از نوع توریستی است. در این حالت شما اجازه کار یا تحصیل و یا سایر اموراتی که شامل حقوق شهرندی شود را نخواهید داشت.

پاسپورت ترکیه از طریق خرید سهام باید به گونه ای صورت پذیرد که میزان مبلغ و سهام خریداری شده، شما را به مقصود مورد نظرتان برساند. سهام  خریداری شده در ترکیه برای سرمایه گذاری باید مورد تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه باشد. همچنین مبلغ آن حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا باشد که این میزان مبلغ در گذشته ۲ میلیون دلار آمریکا بود.

پاسپورت ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی  و سپرده بانکی، از دیگر روش های مورد تایید برای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه می باشد. در این روش نیز مبلغ مرد نیاز ۵۰۰ هزار دلار آمریکا است که فرد سرمایه گذار تا مدت سه سال حق فروش یا برداشت آن را نخواهد داشت.

با کار آفرینی و ثبت شرکت هم می توان پاسپورت ترکیه را اخذ نمود. .طبق قوانینی که از سال ۲۰۱۹ تصویب شد، هر خارجی پس از راه اندازی کسب و کار باید حداقل ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه استخدام نماید تا بتواند اقامت و پاسپورت ترکیه را اخذ نماید. البته ثبت شرکت از روش های آسان این راه نیست و حتی پرریسک نیز می باشد. ولی بخاطر اهداف توسعه اشتغالی که در ترکیه از طرف دولت دنبال می شود می توان گفت راه غیر ممکنی نمی باشد و افراد زیادی از این طریق توانسته اند پاسپورت ترکیه را اخذ نمایند.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل، یکی از پرطرفدارترین راه ها بخاطر شرایط موجود در کشور ترکیه و مراکز معتبر آموزشی می باشد. با توجه به هزینه تحصیل مناسب در ترکیه و شباهت های سیستم آموزشی دانشگاه های این کشور به اروپا، هرساله متقاضیان بسیاری جهت تحصیل دارد.

برای تحصیل در ترکیه در ابتدای باید ویزای تحصیلی اخذ نمود. در خصوص اخذ ویزای تحصیلی در این مقاله مفصلا توضیح داده شده است. اما به طور کلی برای تحصیل در ترکیه باید بدانید که کدام دانشگاه و چه رشته ای برای تحصیل مدنظر شماست که بعد از آن وارد بحث هزینه ها ی زندگی، تحصیل وشرایط حاکم برای زندگی در شهر مورد نظر در ترکیه شد.

از آنجایی که دانشگاه های ترکیه از نظر  رنکینگ دسته بندی های مختلف دارند، در بحث انتخاب دانشگاه سخن بسیار شده و خارج از بحث اخذ پاسپورت ترکیه است. اما به طور کلی دانشگاه ها به سه دسته دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می شوند که هرکدام با توجه به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی شهریه و هزینه های مربوط به خود را خواهند داشت.

موضوع بسیار مهم برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل این است که پاسپورت ترکیه را تنها از راه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه نمی توان دریافت کرد. چرا که شما برای تحصیل در این کشور با توجه به مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه اقامت تحصیلی می گیرید و این به این معنی نیست که اقامت دائم دارید یا می توانید پاسپورت ترکیه را کنید. راهی که وجود دارد این است، پس از تحصیل از طریق یکی از راه های اخذ اقامت دائم اقدام کنید تا پس از طی مراحل و مدت زمان قانونی اقامت دائم ترکیه دریافت نمایید.

پیشنهاد ترندترنکی برای کسب اطلاعات بیشتر:

بهترین شهر ترکیه برای زندگی و سرمایه گذاری ۲۰۲۰

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق کار

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق کار در این کشور یکی دیگه از راه های مورد تایید برای اخذ تابعیت و شهروندی ترکیه است. برای استخدام شدن در ترکیه یا راه اندازی کسب و کار باید اجازه کار گرفت. اخذ اجازه ی کار در ترکیه شرایط به خصوصی دارد که به آن ها می پردازیم.

برای انتخاب یک کشور جهت کار بررسی پتانسیل های آن کشور برای راه اندازی کسب و کار و بررسی بازار کار، همچنین میزان درآمد سالانه ی مشاغل مورد نظر یک امر ضروری است. در این مقاله مختصرا در این خصوص شرح داده شده است.

راه های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تحصیلی
راه های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تحصیلی

ویزای کار در ترکیه شامل شش نوع، ویزای کار موقت، دائم، مستقل، کارت فیروزه ای، ویزای کار ویژه و موقت می باشد. در ویزای کار موقت یکساله متقاضی پس از عقد قرارداد با کار فرمای ترک می تواند به بازارکار وارد شود. در ویزای کار دائم افرادی که ۸ سال در ترکیه زندگی کرده و سابقه کار از طریق ویزای موقت دارند می توانند اقامت خود را به دائم تبدیل کنند. در حالت ویزای کار مستقل افراد بعد از ۵ سال کار و زندگی در ترکیه، زمانی که قصد افتتاح کارگاه برای حرفه ی خود یا مغازه را دارند، می توانند برای اخذ این نوع ویزا اقدام نمایند. ویزای کارت فیروزه ای برای صاحبان مشاغل است که در ابتدا اعتباری ۳ ساله دارند و بعدا  اعتبار نامحدود خواهند داشت. ویزای کار ویژه و کار موقت ویژه  برای مشاغل خاص می باشد که بنا به مدت زمان لازم برای زندگی در ترکیه اعطا می شوند.

برای دریافت کار در ترکیه باید از طریق یک کارفرما اقدام کنید که شما را در وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه تایید کند. راه دیگر این است که مستقیم به کنسولگری یا سفارت مراجعه کرده و از آنجا اقدام نمایید که این یک فرایند ۳۰ روزه می باشد. کلا دریافت ویزای کار در ترکیه دو حالت دارد. شما از طرف یک شرکت ترک پیشنهاد همکاری داشته باشید یا یک نوعی اقامت معتبر مثل اقامت توریستی داشته باشید، البته اقامت تحصیلی در این روش مورد قبول نیست.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تولد

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تولد به بررسی شرایط و تعاریف اصول مربوط به این روش احتیاج دارد. اخذ پاسپورت از طریق تولد در اکثر کشورها براساس دو اصل خاک و خون می باشد. اول از همه باید بدانیم این دو اصل در مجموع به چه معناست و ترکیه از کدام اصل در بحث اخذ پاسپورت از طریق تولد پیروی می کند.

اصل خاک به این معناست که اگر پدر و مادری فرزند خود را در کشور بیگانه متولد کنند، فرزند بعد از تولد بلافاصله اقامت آن کشور را دریافت خواهد کرد. البته در مورد کشور های مختلف این قانون ممکن است مقداری با یکدیگر متفاوت اجرا شود.

اصل خون به این معناست که اگر پدر یا مادر یا هردو تابعیت آن کشور را داشته باشند، فرزند پس از تولد تابعیت آن کشور را دریافت خواهد کرد. در این مورد هم باید گفت این قانون کاملا بستگی به کشوری دارد که در آن فرزند متولد می شود و دولت ها باهم در تعریف و اجرای این قانون متفاوت عمل می کنند.

در مورد کشور ترکیه، اخذ پاسپورت ترکیه از طریق تولد، از قاعده خون پیروی می کند. به این صورت است که پدر یا مادر فرزند تابعیت ترکیه را داشته باشند، فرزند متولد شده شهروند ترکیه محسوب شده و پاسپورت ترکیه به او تعلق خواهد گرفت. کشور ترکیه فقط در صورتی به فرزندی که در این خاک متولد شده باشد، حق شهروندی ارائه می دهد که فرزند پدر و مادر نداشته باشد. در پایان لازم است بگوییم فرزندی که صرفا در ترکیه متولد می شود و پدر و مادر شهروند ترکیه نباشند، پاسپورت ترکیه به فرزند تعلق نخواهد گرفت.

 اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ پاسپورت ترکیه و اقامت ترکیه از طریق ازدواج، متقاضیان ایرانی زیادی دارد و این به علت نزدیکی های فرهنگی و جغرافیایی بین این دو کشور می باشد. اما دانستن شرایط این روش همانند سایر روش ها بسیار حائز اهمیت است. در مهاجرت به بسیاری از کشورها افراد اقدام ازدواج های صوری می کنند تا به مقصود اقامت کشور مورد نظر دست پیدا کنند. اما دولت ترکیه بسیار در این مساله دقت دارد و به هیچ عنوان ازدواج صوری را جهت اخذ اقامت ترکیه پذیرا نیست. در صورت اینکه ازدواجی صوری صورت پذیرد و طرفین حقوق شهروندی دریافت کنند به محض متوجه شدن دولت ترکیه تمامی حقوق شهروندی ایشان باطل خواهد شد.

اگر متقاضی اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج هستید باید بدانیدکه علاوه بر حقیقی بودن ازدواج و صوری نبودن، رعایت کردن برخی دیگر ازقوانین ضرورت دارد. اینکه طرفین هردو ایرانی باشند یا یکی از آن ها در این راه مهم می باشد و در پیشبرد فرایند اینکار تاثیر گذار است. زمانی که هر دو طرف ایرانی باشند باید با مراجعه به کنسول گری، گواهی تجرد اخذ نمایند. همچنین اجازه پدر برای دوشیزگان ایرانی الزامی است و در صورت فوت پدر باید گواهی فوت ارائه نمایند. در هردو حالت اخذ پاسپورت ترکیه ۳ الی ۵ سال پس از ازدواج، اتفاق خواهد افتاد. سن ازدواج در ترکیه ۱۸ سال تمام است. فقط در بعضی شرایط خاص افراد زیر ۱۸ سال می توانند ازدواج کنند که آن هم باید از سمت دادگاه اجازه ازدواج صادر شود. هیچ یک از طرفین ازدواج هم نباید از پناهندگان ترکیه باشند.

 اخذ پاسپورت ترکیه از طریق پناهندگی

 اخذ پاسپورت ترکیه از طریق پناهندگی ترکیه، بخاطر برخی از شرایط مورد توجه بسیاری از مردمان کشور های همسایه ترکیه است. در میان این متقاضیان ۱۰ درصد از آن ها ایرانیان هستند. اطلاعات ارائه شده در این بخش صرفا جهت بالا بردن اطلاعات حقوقی متقاضیان اخذ پاسپورت ترکیه از موسسه Trendturnkey می باشد. مشاوران از طریق راه های ارتباطی تعیین شده در سایت آماده ارائه اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این زمینه هستند. لازم به ذکر است این راه از راه های پیشنهادی تیم ترندترنکی نمی باشد و صرفا جهت راهنمایی متقاضیان این مطالب در اختیار قرار می گیرد.

پناهندگان از نظر کنوانسیون ژنو افرادی هستند که از نظر جانی در کشور خود در خطر هستند و به کشور دیگری پناه می برند. کشور دوم نسبت پناهندگان مسئولیتی ندارد و تنها تا زمانی که اقامت این افراد در کشور سوم تعیین شود پذیرای ایشان خواهد بود.

سازمان مرتبط با امورات پناهندگی در ترکیه DGMM نام دارد که با توجه به شرایط متقاضیان به چک و بررسی پرونده ها می پردازد. فرایند این بررسی ها در حدود ۶ ماه به طول می انجامد. برخی از متقاضیان پناهندگی از نظر این سازمان در اولیت لیست هستند. این افراد شامل کودکان و خردسالان، افراد سالخورده، بانوان باردار و معلولین ذهنی و جسمی می باشند.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق پناهندگی چه برای متقاضیانی که از خارج از خاک ترکیه اقدام می کنند و چه بعد از ورود به خاک ترکیه، مشکلات و دردسر های بسیاری را به دنبال خواهد داشت. این روش صرفا برای افرادی که حقیقتا شرایط عادی ندارند طبق قانون LFIP در نظر گرفته شده است.

جمع بندی

در  این مقاله مراحل اخذ پاسپورت ترکیه و اقامت ترکیه مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به اعتباراتی که در مورد پاسپورت کشور ترکیه گفتیمT می توان گفت جز پاسپورت های ارزشمند دنیا است و اخذ آن می تواند راهی روشن برای مهاجرت به سایر کشور ها باشد. راه های متفاوتی برای اخذ پاسپورت ترکیه وجود دارد ولی اینکه شما از چه راهی باید اقدام کنید،بستگی به هدف شما از اخذ پاسپورت ترکیه و شرایط کنونی تان دارد. پیشنهاد می کنیم شرایط خود را با مشاوارن ترند ترنکی درمیان بگذارید تا به صورت تخصصی بهترین روش را در این زمینه در اختیارتان بگذارند. مشورت نکردن با افراد متخصص در این راه ممکن است منجر به خسارات بسیاری شود و راهی را پیش بگیرید که هیچ وقت شما را به  اخذ پاسپورت ترکیه نرساند.

ارسال دیدگاه