خرید ملک در ترکیه

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰ دیدگاه

چگونه در ترکیه با خرید ملک سرمایه گذاری پربازده کنیم؟

خرید ملک در ترکیه و شرایط آن ،اخذ اقامت از راه سرمایه گذاری و خرید ملک و خانه ،معایب خرید ملک در ترکیه ،از موضوعات مورد بررسی در مقاله پیش رو می باشد .ترکیه از کشور های همسایه ایران است که یک مقصد مورد توجه برای ایرانیان به هدف تحصیل ،مهاجرت ،سرمایه گذاری و تفریح می باشد. این کشور با توجه به شرایطی که برای مهاجران خارجی در نظر گرفته می تواند مقصد مورد تایید و خوبی برای اخذ تابعیت هم باشد .

    خرید ملک در ترکیه شرایط و قوانین خاص خود را دارد . قبل از اینکه اقدام به خرید ملک یا خانه در ترکیه کنیم ،لازم است پاسخ سوالات زیر را بدانیم :

 • چگونه در ترکیه صاحب خانه شویم ؟
 • چرا در ترکیه ملک بخریم؟
 • آیا با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می شود اقامت ترکیه گرفت ؟
 • سرمایه گذاری در ملک چه مزایایی دارد ؟
 • در کدام شهر ترکیه بهتر است ملک بخریم؟
 • مزایای خرید ملک در ترکیه چیست؟

پرسش های بالا همگی از موارد مورد توجه بسیاری از ایرانیان ،از مشاوران تیم ترندترنکی  می باشد که در این مقاله به تفصیل به آن ها پرداخته شده است .

چگونه در ترکیه ملک بخریم؟

قدم اول برای خرید  ملک در ترکیه ،این است که به عنوان یک خارجی در چه مناطقی مجاز به خرید ملک هستیم و پس ار آن بدانیم ،این اقدام چه منفعتی برای ما خواهد داشت؟

ترکیه بخاطر موقعیت جغرافیایی و جاذبه های گردشگری ،سالانه  پذیرای تعداد زیادی  توریست می _باشد. در نتیجه می توان گفت پتانسل بالایی برای رشد سرمایه دارد. خرید ملک در ترکیه یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور می باشد که بنا به شرایطی می تواند منجر به اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه هم شود. توجه داشته باشید که اخذ اقامت ترکیه امکاناتی چون تحصیل رایگان در ترکیه ،استفاده از خدمات درمانی و… را به دنبال خواهد داشت.

در طی دو سال اخیر ایران بعد از عراق ،رتبه دوم خرید ملک در ترکیه را دارد . دولت ترکیه بر اساس اصل تقابل ،به سرمایه گذاران خارجی اجازه خرید ملک می دهد .این اصل به این معناست ؛اگر کشوری به سرمایه گذار ترکیه ای اجازه سرمایه گذاری در خاک خود می دهد ،دولت ترکیه هم اجازه چنین اقدامی به سرمایه گذار آن کشور خواهد داد. این قانون شامل تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا می شود .اما کشورهای قبرس ، چک ، اسلواکی و بلژیک از این قاعده مستثنی هستند .همچنین در خصوص  ایالات متحده ، کانادا و آمریکای لاتین و سایر کشورهای آسیایی از جمله ایران قاعده ی  خرید ملک در ترکیه  براساس اصل تقابل دنبال می شود.

نکته ی حائز اهمیت برای شهروندان ایرانی در خصوص این اقدام این است که دقت داشته باشند چه مناطقی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند . شخص حقیقی اجازه خرید ملک در منطقه نظامی ترکیه را به هیچ عنوان ندارد. همچنین از سال ۲۰۱۲  بنابر قانون ۳۵ املاک و اراضی ترکیه یک تبعه ی خارجی در صورتی اجازه خریداری ملکی در ترکیه را دارد که در مجموع مساحت ملک به بیش از ۳۰ هکتار نرسد و در محدوده ی مجاز و مورد تایید دولت ترکیه قرار گرفته باشد . طبق قانون مذکور تبعه های خارجی می توانند هر نوع ملکی از نوع مسکونی ، تجاری ، اداری و … را خریداری نمایند .

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را  استعلام از سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه یک راه مورد تایید و مطمئن برای تشخیص وضعیت و محدوده ملک و اراضی مورد نظر شما می باشد.

چرا در ترکیه سرمایه گذاری کنیم؟ ۱۰ مزیت سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از  طریق ملک مزایای زیادی دارد که  بنا به شرایطی که در بخش های دیگر مطرح شد می تواند منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت ترکیه شود . در زیر به ذکر مواردی که  از مزیت های  سرمایه گذاری در ترکیه هستند می پردازیم :

 1. اجباری برای حضور دائم در ترکیه وجود ندارد
 2. در صورت سرمایه گذاری حدا اقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا می توانید اقامت دائم برای خود و خانواده خود دریافت کنید
 3. حفظ تابعیت قبلی و استفاده از امکانات دو تابعیتی
 4. در یافت پاسپورت ترکیه که جز ۳۰ پاسپورت معتبر دنیا است
 5. این امکان وجود دارد که بتوانید به ۱۴۸ کشور دنیا بدون اخذ ویزا سفر کنید
 6. شانس بیشتری برای دریافت ویزای معتبر شینگن و مولتی کانادا و…. را دریافت کنید . البته این  در صورت اخذ پاسپورت ترکیه است.
 7. امکان استفاده از خدمات کامل درمانی ترکیه بیمه و تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد.
 8. می توانید ملک اجاره کنید و کسب درآمد های ارزی داشته باشید.
 9. در بازار کار بین الملل ترکیه امکان انجام کار قانونی و تمام وقت  دارید.
 10. به تمامی سفارت های معتبر دنیا نظیر کانادا و آمریکا دسترسی مستقیم خواهید داشت

مراحل  قانونی خرید ملک  و خانه در ترکیه

یک موضوع بسیار مهم در خرید ملک  و خانه در ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی  ،اخذ مجوز نظامی  بود که این امر خود پروسه خرید ملک را بسیار طولانی می کرد . اما خوشبختانه طبق قوانین جدید نیاز به اخذ این مجوز نمی باشد و سرمایه گذاران پس از بازدید از ملک و انتخاب آن به سادگی وارد مرحله استعلامات و پرداخت می شووند .

مراحل خرید ملک در ترکیه به ترتیب زیر می باشد :

 • بازدید از ملک و انتخاب آن
 • تنظیم قرارداد اولیه با حضور هردو طرف قرارداد
 • پرداخت ۱  الی  ۳ در صد مبلغ ملک  به عنوان ودیعه
 • مراجعه به اداره ثبت اسناد در ترکیه و شروع اقدامات انتقال سند و در یافت تاریخ انتقال سند
 • حضور خریدار در تاریخ تعیین شده در اداره ثبت و اسناد به همراه مالک و پرداخت باقی مانده مبلغ و انجام امورات انتقال سند
 • افتتاح حساب بانکی و پرداخت مبلغ ملک مورد نظر و سایر مالیات و پرداخت های دولتی ،دریافت موافقت امضای فروشنده و در پیاان تحویل سند اصلی(tapu)به خریدار

 

در زمان خرید ملک به چه چیزی دقت کنیم؟

اشراف کامل بر قوانین دولتی و ملکی  ترکیه و دانستن زبان ترکیه از ضروریات می باشد.اگر به عنوان یک خریدار در ترکیه مسلط به زبان ترکی نیستید ،حتما از یک مترجم ترکی در زمان قرارداد کمک بگیرید تا به طور کامل از مفاد قرار داد آگاهی پیدا کنید . در یک کشور بیگانه اتفاقاتی مثل فروش ملک به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن بسیار رایج است .اگر شما به عنوان یک خریدار با این اتفاق مواجه شوید ،ممکن است علاوه بر ضرر مالی دچار مشکلاتی برای اخذ اقامت ترکیه  نیز شوید .چرا که برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری ،مبلغ سرمایه گذاری بسیار مورد اهمیت دولت ترکیه می باشد.

چگونه با خرید خانه اقامت ترکیه بگیریم؟

چگونه با خرید خانه اقامت ترکیه بگیریم ؟یک سوال متداول ایرانیان برای اخذ اقامت ترکیه است. عدم آگاهی افراد از قوانین سرمایه گذاری یک کشور ،می توانند باعث سردرگمی و حتی متضرر گشتن افراد متقاضی شود. البته تا اینجا دانستیم سرمایه گذاری در ترکیه تابع قوانین و شرایطی است که از طرف دولت ترکیه برای مهاجرین تعیین شده است و یک تبعه ی خارجی لازم است در هنگام خرید ملک و خانه آن ها را رعایت کند .

اگر متقاضی اخذ اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه هستید باید بدانید که می توانید فقط با۶۰ هزار دلار در ترکیه خانه خریداری و هم اقامت ترکیه را کسب کنید. اما این اقامت چه نوع اقامتی است ؟اخذ اقامت از این طریق یک اقامت  ۳ ساله توریستی  است  و تا  ۱۰ سال هم قابل تمدید می باشد. اقامت تورسیتی یعنی در این روش شما اجازه کار نخواهید داشت و فقط در صورتی اجازه کار خواهید گرفت که در این فرصت شرکتی را در ترکیه تاسیس و ۵شهروند ترکیه ای را استخدام کنید .آن وقت دولت ترکیه به شما با همان اقامت اجازه کار خواهد داد.

اگر بخواهیم با خرید خانه تابعیت ترکیه بگیریم ،چقدر باید سرمایه گذاری کنیم؟

اگر بخواهیم با خرید خانه تابعیت ترکیه بگیریم چقدر باید سرمایه گذاری کنیم؟ این یک موضوع بسیار مهم برای اخذ تابعیت ترکیه است تا با سرمایه گذاری صرفا مشمول شرایط اقامت توریستی نباشیم.

استانبول یکی از گرانترین شهرهای ترکیه است و رتبه ی ۳۹ از بین ۹۴ شهر دنیا را به خود اختصاص داده است . برای اینکه سرمایه گذاری انجام شده در ترکیه منجر به اخذ اقامت شود ،باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا سرمایه گذاری شود و ملک خریداری شده به مدت سه سال نگه داری شود و به فروش نرسد .این شرط طبق قانون تصویب شده در سال ۲۰۱۸ میلادی می باشد .آنگاه اگر فرد متقاضی سایر موارد مورد تایید دولت ترکیه  برای اخذ اقامت را  حفظ کند ،می تواند اقامت دائم ترکیه و پس از ۵ سال پاسپورت ترکیه را اخذ نماید .  متقاضی پس از اخذ پاسپورت ترکیه ،می تواند آزادانه بین ۱۴۸ کشور دنیا سفر کند و مانند یک شهروند ترکیه ای از امکانات شهروندی  مثل تحصیل رایگان و استفاده از خدمات درمانی رایگان این کشور استفاده  نماید .

  اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه قیمت خانه در ترکیه چقدر است ؟

با اجاره خانه در ترکیه نیز می توان اقامت گرفت ؛اما این اقامت از نوع توریستی و یک ساله است که قابلیت تمدید ندارد . گفتنی است مبلغ اجاره خانه در ترکیه ، به شهر و محله  و مشخصات  خانه  مورد نظر دارد.

نکته مهم در اجاره خانه  در ترکیه به عنوان یک تبعه خارجی این است که اطمینان حاصل کنید ،خانه مورد نظر به شخص دیگری  اجاره داده نشده باشد. برای این امر می توانید از موسسات حقوقی مورد اطمینان و از مشاوران مجرب تیم ترندترنکی در انتخاب خانه کمک بگیرید تا با اطمینان خاطر این اقدام را صورت دهید .

به طور میانگین قیمت اجاره خانه در استانبول ۷۰۰ لیر به بالاست . در نظر گیری قیمت ملک در شهر های مختلف ترکیه خارج از لطف نیست . هر متر مربع خانه در استانبول به عنوان گرانترین شهر ترکیه در حدود ۳،۹۶۱ لیر  و در آنکارا که پایتخت این کشور است ۱،۸۶۱ لیر می باشد.  در ازمیر و آنتالیا هم به ترتیب ۳،۰۳۶ و ۲،۱۰۱ لیر قیمت گذاری شده است .

پیشنهاد ترندترنکی برای اطلاعات بیشتر :

خانه در ترکیه ؛ یک ایرانی چگونه در ترکیه صاحب خانه شود ؟

خطرات خرید ملک در ترکیه ؛ در خرید ملک در ترکیه چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟

 

خطرات خرید ملک در ترکیه مساله بسیار حائز اهمیت در بحث خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت در ترکیه است . مهم ترین خطری که هر فرد سرمایه گذار خارجی را  در این راه تهدید می کند ،عدم آگاهی او از قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه است و این نا آگاهی فرصتی مناسب ، برای سودجویان و کلاه برداران ایجاد خواهد کرد . برای جلوگیری ازاین اتفاق ،  انتخاب یک واسطه ی معتبر و مجاز برای خرید ملک در ترکیه ضرورت دارد. مثلا آژانس های گردشگری و توریستی  اصلا مناسب این اقدام نیستند . چرا که بسیاری از آن ها به دلیل اطلاعاتی که  به دلیل نوع فعالیت های خود در مورد کشور بیگانه پیدا می کنند ،می توانند افراد را فریب دهند و با دریافت مبالغ زیاد و وعده های دروغین ،منجر به متضرر شدن افراد متقاضی شوند .لازم است به یاد داشته باشیم اطلاعات جمع آوری شده یک آژانس مسافرتی صرفا در خصوص گردشگری و توریسم می باشد و لزوما در زمینه سرمایه گذاری اعتبار ندارد .

اقدام مهم  بعدی انتخاب شرکتی است که مجوز های لازم برای انجام این کار را دارد. متاسفانه شرکت هایی که صلاحیت های لازم برای انجام این امر را ندارند هم درکشور های مبدا از جمله ایران  و هم در کشور ترکیه به وفور مشاهده شده اند .در ترکیه به علت تقاضای بالای سرمایه گذاری گروه هایی در مکان های کم تردد شهر و درجایی که  حضورشان توسط ماموران  دولتی احساس نشود ،اقدام به انجام فعالیت های این چنینی کرده و اکثرا بعد از دریافت مبالغ هنگفت از متقاضیان خارجی ،شرکت را منحل کرده و فرار می کنند .

انتخاب این شرکت ها در ایران ،به عنوان کشور مبدا نیز نیازمند بررسی مجوز ها ،سوابق مثبت و صلاحیت های لازم این واسطه گری می باشد. وکلای حقوقی بی نام نشان نیز در همین دسته افراد قرار می گیرند و می توانند در راه سرمایه گذاری در یک کشور خارجی بسیار خطر آفرین و مشکل ساز باشند .

همیشه به یاد داشته باشید ،افرادسودجو حتی به نزدیکان و خویشاوندان خود رحم نمی کنند ! در نتیجه در امر مهم سرمایه گذاری و مهاجرت جز به افراد و تیم های دارای صلاحیت و مجوز های رسمی و معتبر اعتماد نکنید .خوشبختانه در ایران مشاوران تیم ترند ترنکی با داشتن صلاحیت های لازم این کار می توانند شما را در سرمایه گذاری درست و مطمئن در ترکیه یاری نمایند.

ملک ارزان در ترکیه ؛ رایج ترین خطر تهدید کننده سرمایه گذاران ایرانی

    ملک ارزان در ترکیه وجود ندارد! شاید این جمله بسیار اغراق آمیز به نظر بیاید و با خود فکر کنیم در هر کشوری قطعا محله یا منظقه ای که به نسبت سایر مناطق ارزان قیمت باشد وجود دارد ؛اما شرایط حاکم در آن منطقه و امتیازات ملک مورد نظر برای سرمایه گذاری یک تبعه ی خارجی موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت .

این درست است که ملک در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان تر می باشد . اما باید حواسمان باشد بسیاری از املاک ارزان در ترکیه دارای مشکلاتی چون وام پرداخت نشده و یا بدهی به دولت و…می باشد. همچنین خوب است بدانیم که تمامی قیمت املاک در ترکیه زیر نظر مراجع مربوطه  تعیین می شود و کاملا متناسب با نوع منطقه و ویژگی ها و امتیازات خاص ملک مورد نظر می باشد.

در کدام شهر ترکیه ملک بخریم؟

             در کدام شهر ترکیه ملک بخریم و سرمایه گذاری کنیم، از دیگر سوالات رایج سرمایه گذاران در ترکیه است .همانگونه که گفتیم ترکیه جاذبه های گردشگری و توریستی بسیاری دارد. نزدیکی های فرهنگی و موقعیت جغرافیایی این کشور ، محصولات با کیفیت بومی ، مراکز خرید معروف و … از جمله ی این جاذبه ها است . از نظر  صنعت ساخت  و ساز ترکیه رتبه ی دوم در دنیا بعد از کشور چین را دارد  و این به علت تقاضای بالای سرمایه گذاران برای خرید ملک در این کشور می باشد .گفتنی است  این روند همچنان رو به افزایش است و از سراسر دنیا سرمایه گذاران اقدام به خرید ملک و خانه و سرمایه گذاری های این چنینی در ترکیه می کنند.

برای یافتن پاسخ این سوال که کدام شهر ترکیه مناسب سرمایه گذاری است ،لازم است بدانیم شهرهای مهم ترکیه کدام هستند؟ این شهر ها چه امکانات و پتانسیلی جهت سرمایه گذاری دارند ؟

معروف ترین شهر های ترکیه شامل  استانبول ، بِلِک ،آلانیا ،سیده ،فتحیه ،کِمِر، بودروم و آنتالیا است .از این میان استانبول گران ترین شهر ترکیه است . هرکدام از  شهرهای مذکور ویژگی های مخصوص به خود را دارند که سرمایه گذار متناسب با هدف خود آن را انتخاب می کنند . در زیر به برجسته ترین ویژگی های تعدادی ازین شهر ها، برای سرمایه گذاری می پردازیم .

استانبول

 استابول معروف ترین شهر ترکیه است که بالغ بر ۱۶ میلیون نفر جمعیت دارد. دراین شهر امکاناتی چون مترو ، اتوبوس ، مونوریل ،کشتی ،پل های متعدد ،تراموا و تنگه بسفر به صورت کاملا هدفمند زندگی روزمره شهروندان استانبول را تسهیل نموده است. همچنین وجود ساخت و ساز های مدرن که توسط بهترین معماران دنیا طراحی شده اند و مراکز خرید متعدد و عالی جهت خرید به روز ترین پوشاک و البسه فشن  این شهر را به یکی از مورد توجه ترین شهر ها جهت سرمایه گذاری تبدیل کرده است .

بلک

بلک به واسطه نزدیکی به فرودگاه آنتالیا هر سال میزبان گردشگران بسیاری است .علاوه بر فاصله ۲۸ کیلومتری این شهر با فرودگاه مذکور  ،  طبیعت فوق العاده ای آن زبانزد است و  خط ساحلی بی نظیر آن که آمیخته از جنگل کاج  با کوهستان است یک  ویژگی بینظیر برای این شهر محسوب می شود .

شهر بلک هتل های لوکس ۵ ستاره و امکانات حرفه ای ورزشی بسیاری دارد وهرساله افراد زیادی به خصوص ورزشکاران را به خود جذب می کند . جالب است بدانید که بلک به بهشت گلف ترکیه شهرت یافته است .حال   اگر قصد  خرید ملک در این شهر را دارید  ،با توجه به امکانات گفته شده ، می توانید صاحب ملکی در نزدیکی بهترین و لوکس ترین امکانات ورزشی و تفریحی کشور ترکیه شوید.

سیده

 سیده یک شهر باستانی در کشور ترکیه است . این شهر نیز دارای طبیعت خاص و بینظیری است. همچنین وجود سواحل خاص و آب و هوای خیلی عالی مخصوصا در روز های تابستان یک مکان عالی برای تفریح ،مخصوصا تفریحات تابستانه است. همچنین دارای زیر ساخت های عالی و سیستم حمل و نقل شهری مناسبی می باشد. با سرمایه گذاری در این شهر ،می توانید صاحب املاکی باشید که در نزدیکی کلاب های و رستوران هایی است که با موسیقی زنده و تفریحات جذاب حس و حال تازه ای به شهر می بخشند.

 

بودروم

بودروم درواقع یک جزیره زیبا با باغ های زیتون و یکی از شهر های استان موغله است. بدون شک یکی از زیباترین مقصد ها برای گردشگران ترکیه ای شهر بودروم است و مناظر آن کاملا فراموش نشدنی است . هیاهو و جنب و جوش مثال زدنی این شهر و جاذبه های تاریخی آن ، شرایطی مناسب برای سرگرمی و تفریح برای ساکنین خود مهیا کرده است .

بلک شهر به سرزمین آب های ابدی معروف است . یکی از ویژگی های فوق العاده ی این شهر برای سرمایه گذاری ، قرار گیری املاک و ساختمان های لوکس در دامنه ی کوه های سرسبز آن است . با این اوصاف ملکی که در این مکان وجود دارد ، می تواند بهترین مناظر و نما ها راداشته باشد که یک محبوبیت برای متقاضیان خرید املاک محسوب می شود .

آنتالیا

آنتالیا یک مقصد مورد توجه برای اکثر مردم دنیا است. هم از نظر تفریحی و هم از نگاه زندگی ،آنتالیا یک مقصد خوب تلقی می شود .علاوه بر وجود طبیعت بسیار زیبا  و کم نظیر ،این شهر آب و هوایی فوق العاده دارد. وجود مراکز فرهنگی و امکاناتی مثل کنسرت ، تئاتر و سینما ، مسیر های جذاب و متعدد پیاده وری  و جمعیت بالای ۲ میلیون نفر توجه بسیاری از افراد را جهت سرمایه گذاری به خود جلب می کند . اما اینکه در کدام منطقه باید سرمایه گذاری کرد ،بستگی به میزان بودجه مورد نظر سرمایه گذار دارد . مثلا مناطق کپز و دوش ملتی دارای املاک قیمت مناسب و کوچک هستند . این در حالی است که در لارا و کونیالتی گرانترین خانه ها و آپارتمان های لوکس و ویلاهای ساحلی را  تهیه کرد.

جمع بندی

در مجموع بهترین روش برای سرمایه گذاری در ترکیه در قدم اول دانستن این است که قصد شما از سرمایه گذاری  چیست . در صورت  داشتن هدف دریافت اقامت ترکیه مبلغ سرمایه گذاری حداقل ۲۵۰ هزار دلار و در غیر این صورت ۶۰ هزار دلار است  . پس از آن انتخاب شهر مورد نظر با توجه به امکانات و ارزشمندی املاک آن جهت سرمایه گذاری و بعد مشاوره گرفتن از  یک واسطه مرتبط با مجوز رسمی و معتبر  برای این اقدام و دریافت راهنمایی های لازم می باشد  که مشاوران مجرب تیم ترند ترنکی براحتی این امکان را در اختیار شما قرار خواهند داد.

ارسال دیدگاه