تحصیل پزشکی در ترکیه از صفر تا صد

۷ آبان ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

تحصیل پزشکی در ترکیه  با توجه به تقاضای بالای این رشته در ایران موضوع اصلی مقاله پیش رو است .مقاله پیش رو توسط ترندترنکی جمع آوری شده تا در خصوص شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه ، هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ ، شرایط دانشجویان پزشکی ایرانی در ترکیه ، حقوق پزشکان در ترکیه ، دوره تخصص پزشکی ،بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در این رشته  اطلاعات کامل ارائه کنیم .

تحصیل در ترکیه با توجه به رتبه بالای دانشگاه های آن سالانه متقاضیان بسیاری در کشور های خاورمیانه دارد . سیستم آموزشی استاندارد ترکیه و شباهت با دانشگاه های آمریکا و اروپا از دیگر دلایل تقاضای بالای تحصیل در این کشور به خصوص در رشته پزشکی می باشد .لطفا  تمامی بخش های مقاله را با دقت بخوانید تا بتوانید یک تصمیم گیری درست در این راه پر فراز و نشیب داشته باشید.

ساختار دوره تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه با توجه به دلایل کلی که در بالا گفتیم از گزینه های مناسب مهاجرت به ترکیه برای علاقمندان به این رشته تحصیلی می باشد .  برای ورود به رشته پزشکی نیاز به پذیرش در امتحانی چون کنکور سراسری همانند کشور ایران نمی باشد . بلکه طبق قوانین تحصیلی درترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه مربوطه نمره قبولی را اخذ نمایید .

دانشجویان رشته پزشکی در ترکیه یک دوره ۶ ساله  را باید بگذرانند . در دو سال اول به آموزش علوم پایه پرداخته شده و از سال سوم به بعد ، به آموزش های تئوری و عملی مربوط به معرفی بیماری ها می شود. سال سوم آموزش های تئوری ، سال چهارم و پنجم دوره اینترنی و سال آخر کار در بیمارستان علوم پزشکی را شامل می شود . زبان تحصیل در رشته پزشکی انگلیسی یا  ترکی است .

در نظر داشته باشید اگر مسلط به زبان ترکی نیستید و فقط زبان انگلیسی بلدید باید کم کم به زبان ترکی نیز تسلط پیدا کنید . زیرا به عنوان یک پزشک چه در دوره تحصیل چه بعد از آن با بیماران ترک مواجه خواهید بود و باید بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید . البته این اتفاق از سال سوم به بعد  رخ خواهد  داد  و شما در این دوره سه ساله زندگی در ترکیه حتما با کمی تلاش به زبان ترکی تسلط پیدا خواهید کرد .

تسلط به زبان انگلیسی هم یک مهارت بسیار عالی برای یک پزشک در ترکیه محسوب می شود . چرا که ترکیه به عنوان یک کشور مهاجر پذیر قطعا مردمانی از ملیت های مختلف دارد که برای ارتباط با آن ها دانش زبان انگلیسی ضروری است .

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

از شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در ابتدا باید به آزمون های ورودی برای  قبولی در دانشگاه اشاره کرد و مانند سایر رشته ها باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر که شامل آزمون یوس و SAT می باشد نمره حد نصاب قبولی را اخذ نمایید .  این که کدام یک را باید پشت سر بگذارید مربوط به  نوع دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید .  دانستیم که دانشگاه های ترکیه دولتی و خصوصی هستند که دانشگاه های دولتی هزینه بسیار کمتری نسبت به دانشگاه خصوصی دارند . این شرایط در ایران نیز حاکم است ولی از لحاظ کیفیت آموزشی لزوما دانشگاه های دولتی ترکیه بهتر نیستند .

اگر متقاضی تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه هستید باید نمره قبولی در آزمون یوس را کسب نمایید . از آنجایی که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی پایین تر از خصوصی است پذیرش در آن ها به مراتب سخت تر از دانشگاه غیردولتی است . در صورتی که تابعین ترک بخواهند درترکیه پذیرش اخذ کنند باید درآزمون یوس نمره AAA کسب کنند اما در مورد تابعین خارجی این شرایط مقداری راحت تر است .

درمورد اقدامات قبل از آزمون ورودی باید به ارائه مدارک اشاره کنیم .  ارائه فرم درخواست دانشجو به دانشگاه  ، مدارکی نشان دهنده ی بودجه مورد نیاز برای تحصیل باشد ، ارائه نمرات آزمون های ورودی ، ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی ، فیش پرداختی درخواست ، مدرک دیپلم از مدارک مورد نیاز برای این اقدام می باشد .

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه و شرایط  آن تا به اینجا از بعضی از جنبه ها مورد بررسی قرار داده شد . اما موضوع مهمی که برای مهاجرین ترکیه وجود دارد شرایط کار پزشکان پس از تحصیل چگونه است ؟ از لحظ حقوق و درآمد پزشکان در ترکیه در چه سطحی قرار گرفته اند؟

  مانند بسیاری از کشور ها از رشته های بسیار مهم و پر طرفدار می باشد و این به علت حساسیت بالا و جایگاه اجتماعی مهم این شغل می باشد . اینکه شما در ترکیه در این رشته تحصیل کرده باشید یا خیر در روند کایابی شما تاثیر خواهد داشت . افرادی که در خارج از ترکیه رشته پزشکی را تحصیل کرده باشند و برای کار به این کشور مهاجرت کرده باشند باید برای کارهای معادل سازی مدرک اقدام نمایند .  در نظر داشته باشید شما به هرکشور دیگه ای هم قصد مهاجرت داشته باشید و در کشور دیگری مدرک دانشگاهی را اخذ نموده باشید باید در هنگام ورود به کشور مقصد به مسایل مربوط به معادل سازی مدرک دانشگاهی توجه کامل داشته باشید .

برای معادل سازی باید ابتدا  مدرک خود را به موسسه آموزش عالی YOK ارسال نمایید تا اقدامات مربوطه انجام گیرد و بعد از آن مدرک زبان ترکی در سطح B ارائه نمایید . مدرک زبان ترکی در میان سایر مدارک برای پزشکان بسیار حائز اهمیت است . اما اگر فارغ التحصیل دانشگاه های ترکیه باشید نیازی به ارائه مدرک ترکی نیست . زیرا در پروسه تحصیل در دانشگاه های ترکیه و اخذ پذیرش ، زبان ترکی شما ، یا در طول تحصیل یا بر اثر قرار گیری در محیط تکمیل می شود . پروسه معادل سازی مدارک یک روند ۴ تا ۶ماهه می باشد .

مدت اعتبار مدرک زبان ترکی برای پزشکان خارجی به مدت یک سال است .مدرک دیگری که لازم است برای کار پزشکی در ترکیه تهیه کنید، جواب آزمون STS می باشد . پس از شرکت در آزمون و قبولی در آن باید قبل از  انجام تایید مدراک ، مدرکی که نشان دهنده ی قبولی شما در آزمون باشد را تهیه  و ارائه نمایید . این آزمون یک آزمون تئوری و یک مرحله ای است که محدودیت سنی ندارد و برای متقاضیان کار پزشکی در ترکیه برگزار می شود. هرساله دوبار برگزار شده و زبان آن نیز ترکی می باشد . اما پس از گذراندن تمامی مراحل شرایط کار و حقوق پزشکان در ترکیه چگونه است؟

حقوق پزشکان در ترکیه

حقوق پزشکان در ترکیه

حقوق پزشکان در ترکیه برای افرادی که متقاضی تحصیل پزشکی درترکیه هستند موضوع بسیار مهمی می باشد .پزشکی از جمله مشاغل پر درآمد در ترکیه است . در میان مشاغل پردرآمد ترکیه که شامل پزشکی و جراحی ، ریاست بانک ، خلبانی ، قضاوت ، وکالت ، مدیریت اجرایی ،بازاریابی ، دندانپزشکان و ارتودنتیست ها ، اساتید دانشگاه ، پزشکی رتبه اول در آمد را دارد . کمترین مقدار حقوق ماهیانه پزشکی در ترکیه ۶۷۶۰ لیر و بالاترین مقدار ۳۱۱۰۰ لیر می باشد .

از دست ندهید !

بهترین مشاغل ترکیه در سال ۲۰۲۰

بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه

برای تحصیل در بهترین دانشگاه پزشکی ترکیه در قدم اول بهتر است  دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم برای تحصیل در  این رشته را بشناسیم . ترکیه دانشگاه های بسیار عالی با رتبه های خوب جهانی و سیستم های آموزشی مورد تایید زیادی دارد . در زیر به معرفی۷دانشگاه مورد تایید در آنکارا برای تحصیل پزشکی در ترکیه می پردازیم .

بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل پزشکی

دانشگاه قاضی ( Gazi University )

دانشگاه قاضی در شهر آنکارا واقع شده و از دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد . این دانشگاه از سال ۱۹۲۶ آغاز به کار کرد و دارای بهترین مدارس پزشکی در این کشور است . رتبه جهانی این دانشگاه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ و در ترکیه در رده ۱۵ قرار دارد . از لحاظ رتبه در رشته پزشکی رتبه ۵۵۱ تا ۶۰۰ و رتبه ۵ ترکیه را دارد.

پذیرش رشته پزشکی در این دانشگاه  فقط ۱۰ نفر ظرفیت دارد و برای قبولی شرط معدل گذاشته است . برای قبولی در رشته پزشکی دانشگاه قاضی ، دندانپزشکی و دارو سازی باید معدل دیپلم و پیش دانشگاهی ۱۸ یا بالاتر باشد و این در مورد رشته های علوم انسانی و مهندسی  معدل بالای ۱۷ می باشد .

دانشگاه آنکارا

از سال ۱۹۴۶ دانشگاه آنکارا در ترکیه رسما شروع به فعالیت نمود . این دانشگاه از لحاظ امکانات رفاهی ، علمی ، فرهنگی و ورزشی شهرت دارد و دانشجویان با هزینه های بسیار پایین می توانند از این امکانات بهرمند شوند. دانشگاه پزشکی آنکارا به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در این رشته هرساله متقاضیان بسیاری دارد .رنک جهانیQS دانشگاه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ می باشد و در مورد رشته پزشکی رتبه سوم درمیان  دانشگاه های ترکیه را دارد . تحصیل پزشکی در دانگشاه آنکار ا بسیار پرطرفدار بوده  و به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شود .

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه  در آنکارا یکی دیگر از مراکز معتبر اموزشی برای رشته پزشکی محسوب می شود . از سال ۱۹۶۷ آغاز به کار نموده و در میان دانشگاه های ترکیه رتبه اول  در رشته پزشکی را دارد .برای پذیرش در این دانشگاه باید حداقل معدل دیپلم ۱۸  و نمره ۱۲۰۰ آزمون SAT را داشته باشید.

دانشگاه مارمارا

دانشگاهه مارمارا اولین دانشگاه تاسیس شده در ترکیه از سال ۱۸۸۳ می باشد. این دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بالایی بوده و توانایی رقابت با دانشگاه های اروپا و آسیا را دارد . این دانشگاه از دانشگاه های دولتی ترکیه واقع در فتحیه استانبول می باشد . از نظر رتبه در جهان رتبه ۹۱۲ و در بین دانشگاه های آسیا رتبه ۲۱۲ و رتبه ۱۶ را در کشور ترکیه دارد .

پذیرش در دانشگاه مارمارا از طریق شرکت و قبولی در آزمون یوس می باشد .مارمارا یک دانشگاه چند زبانه ترکیه است که رشته های پزشکی ، دانپزشکی ، مهندسی به زبان ترکی و انگلیشی و رشته های مربوط به دانشکده اقتصاد و علوم اداری علاوه بر این دو زبان به زبان آلمانی و فرانسوی نیز تدریس می شود .سطح علمی دانشگاه مارمارا با توجه به اینکه جز اولین دانشگاه های عضو انجمن EUA اروپا بوده و همکاری های زیادی با دانشگاه های جهان داشته بالا و رو به افزایش محسوب می شود.

دانشگاه قاضی عثمان پاشا (Gaziosmanpaşa University )  

دانشگاه قاضی عثمان پاشا از سال ۱۹۹۲ در شمال ترکیه در شهر توکات شروع به کار کرد . این دانشگاه  از دانشگاه های دولتی ترکیه و وابسته به دانشگاه کاموریایت است . سیستم آموزشی این دانشگاه به گونه ای است که اکثر فارغ التحصیلان آن دانشجویان توانمند و با استعدادی هستند . به همین ترتیب اعتبار مدرک این دانشگاه نیز بسیار بالا بوده  و اکثر فارغ التحصیلان آن در مراکز معتبر درمانی و پزشکی مشغول به کار خواهند شد. رتبه علمی این دانشگاه در رنکینگ جهانی۴۴ می باشد .

دانشگاه یوکسک ایحتیساس ( Kadir Has University )

دانشگاه یوکسک ایحتیساس یا کادیر حاس از سال ۲۰۱۵ با یک دانشکده پزشکی فعالیت خود را  آغاز کرد. این دانشگاه اگرچه به نسبت سایر دانشگاه های ترکیه یک دانشگاه تازه تاسیس می باشد ولی از لحاظ سطح علمی مورد تایید می باشد . این دانشگاهدارای یکی از بهترین دانشکده های پزشکی ترهی می باشد . رنک جهانی ۳۴۴۴ و در ترکیه رتبه ۵۴  دارد . برای اخذ پذیرش از این دانشگاه باید نمره قبولی در آزمون یوس یا SAT را دریافت کنید.

دانشگاه آک دنیز ( akdeniz university )

دانشگاه آک دنیز به عنوان یکی از دانشگاه های شهر آنتالیا می باشد که برای تحصیل پزشکی  در ترکیه مورد تایید می باشد . این دانشگاه از مراکز آموزشی معتبر پژوهشی در مدیترانه شرقی است و در رشته پزشکی سطح علمی بالایی دارد . با اخذ نمره قبولی در آزمونYOS می توانید در این دانشگاه پذیرش بگیرید . البته فقط در سال ۲۰۲۰ این  دانشگاه لغو شد و از طریق معدل دیپلم نظام قدیم و جدید می توانید پذیرش دانشگاه آک را دریافت کنید .

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه ۲۰۲۰

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت می باشد . همچنین هر ساله تغییرات کوچکی در شهریه تحصیلی دانشگاه ها ایجاد می شود که در سایت دانشگاه مربوطه به طور دقیق اعلام می گردد . اما برای مهاجرانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند داشتن یک دید کلی از میزان شهریه دانشگاه ها و سایر هزینه ها لازم است .

هزینه تحصیل پزشکی درترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه شهریه های پایین تر و تقاضاهایی به مراتب بالاتر دارند . اما در دانشگاه های غیر دولتی شهریه ها بالاتر بوده و در بعضی موارد سالانه به ۲۰۰۰۰ دلار نیز می رسد . البته امکانات این دانشگاه ها نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار می باشد .از لحاظ کیفیت و استاندارد آموزشی تمامی دانشگاه های ترکیه زیر نظر YOKفعالیت دارند . به همین علت می توان از این لحاظ به  همه آن ها اطمینان کرد .

برای تحصیل در رشته پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی در ترکیه هزینه تحصیل چیزی در بازه ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار می باشد . تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال می باشد که هزینه بسیار پایینی محسوب می شود . این هزینه در خصوص دانشگاه های خصوصی برای پزشکی ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار دلار بوده که نسبت به دانشگاه دولتی به طور قابل توجهی بالاتر است .

اقامت تحصیلی ترکیه؛ چگونه ویزای تحصیلی ترکیه بگیریم؟

تخصص پزشکی در ترکیه

تخصص پزشکی در ترکیه برای پزشکانی که قصد ادامه تحصیل در این این کشور را دارند ، روال خاص خود را دارد . در این راه دانش زبان انگلیسی و دانش علوم پزشکی افراد موضوع بسیار مهمی است . پزشکانی که قصد  ادامه تحصیل و اخذ تخصص در ترکیه را دارند می توانند از طریق دو آزمون STS  و  TUS   سطح دانش زبان و علوم پزشکی خود را بسنجند .

طول دوره تحصیل تخصص در ترکیه ۳ الی ۴ ساله بوده و طیف گسترده ای از گرایش ها را شامل می شود . اگر متقاضی تخصص پزشکی هستید باید بدانید که در اکثر دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه  ، گرایش های مختلف تخصص ارائه می شود . فقط کافی است به سایت دانشگاه مربوطه سر بزنید و اطلاعات دقیق در خصوص هریک را اخذ نمایید .

آزمون های STS و TUS به ترتیب در مورد دانش زبان انگلیسی و علوم پزشکی هستند. متقاضیان باید در خصوص هر دو آزمون نمره قبولی را کسب کنند تا برای ادامه تحصیل اقدام نمایند . برای ثبت نام در دوره های تخصصی پزشکی ، مدارک زیر را باید آماده و ارائه کنید :

  • مدرک دیپلم و ریزنمره های دپیلم به همراه ترجمه آن ها
  • سوابق کاری در دوره کارآموزی و دوره طرح
  • سوابق کاری دوره پزشکی عمومی
  • مدرک پزشکی عمومی و ریزنمره های آن به همراه ترجمه آن ها
  • پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی

از آنجایی که  سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه مطابق سیستم آموزشی بولونیا تعریف شده و در تمام کشور های اتحادیه اروپا قابل اجرا می باشد دوره ۴ ساله تخصص معادل دکترای سایر رشته ها است. همچنین با توجه به همکاری های علمی این مراکز با سایر مراکز معتبر دنیا ، فرصت های خیلی خوبی برای دانشجویان این دانشگاه ها برای همکاری با آن مراکز ایجاد می کند .

هزینه اقامت در ترکیه چقدر است؟

 آیا می توان بورسیه تحصیلی پزشکی در ترکیه اخذ کرد؟

بورسیه تحصیلی پزشکی موضوع مورد توجه اکثر متقاضیان تحصیل این رشته در یک کشور خارجی می باشد .معروف ترین بورسیه ” ترکیه بورسلاری” است که فاند کامل می باشد .  این نوع بورسیه یک نوع کمک هزینه تحصیلی از طرف دولت ترکیه است که در راستای پذیرش دانشجویان بین المللی ارائه کرده است . از امتیازات این نوع بورسیه می توان به پوشش دهی شهریه دانشگاه ، اجاره خانه ، بلیط پرواز و کمک هزینه هایی بسته به مقطع تحصیلی  اشاره کرد .این کمک هزینه های برای دانشجو های دکترا در حدود۱۶۰۰ لیر ، کارشناسی ارشد ۱۱۰۰ لیر و کارشناسی ۸۰۰ لیر می باشد .

روند اخذ بورسیه تحصیلی پس از ورود به دانشگاه آغاز شده و دانشجو پس از یک الی  دو ترم در صورتی که بتوانند معدل خوبی اخذ کنند می توانند از دانشگاه در خواست بورسیه نمایند . احتمال پذیرش بستگی به میزان شایستگی فرد داشته و ظرفیت آن بسیار محدود است .در صورتی که بخواهید مطمئن شوید یک دانشگاه بورسیه تحصیلی ارائه می دهد یا خیر باید در هنگام ثبت نام به این موضوع دقت نمایید و شرایط آن را به طور کامل مطالعه نمایید .

اقامت ترکیه از طریق تحصیل پزشکی

 اقامت ترکیه از طریق تحصیل پزشکی پس از اخذ ویزا و پذیرش  از دانشگاه  مورد نظر امکان پذیر است . اما این نوع اقامت موقت بوده و بامدت زمان تحصیل شما مطابقت دارد . در صورتی که متقاضی اخذ اقامت دائم باشید می توانید پس از پایان تحصیل نسبت به تمدید آن اقدام نمایید .

بهترین و سریع ترین راه اخذ اقامت دائم و پاسپورت ترکیه خرید خانه در ترکیه است .  شما می توانید با سرمایه گذاری به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا فقط در مدت ۳ ماه اقامت دائم ترکیه را اخذ نمایید و از تمام حقوق شهروندی این کشور بهره مند شوید .دقت داشته باشید حتما در این راه از افراد و موسسات معتبر مشاوره دریافت کنید تا دچار مشکلات و ضررها ی احتمالی نشوید .شما براحتی می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت ترندترنکی با کارشناسان مربوطه تماس حاص کنید تا به  صورت رایگان مشاوره گرفته و راه درست سرمایه گذاری در ترکیه را طی نمایید .

از دست ندهید !

بهترین شرایط خرید املاک در ترکیه 

 

ارسال دیدگاه