هزینه اقامت در ترکیه چقدر است؟

۷ مهر ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

هزینه اقامت در ترکیه چه قدر است ؟ یک سؤال پر تکرار برای تمام کسانی که قصد اقامت ترکیه با اهداف مختلف دارند . پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای مهاجرت به هر کشوری از شرایط اقتصادی ، فرهنگی و جغرافیایی آن کشور اطلاع کامل به دست آورید . مهاجرت همیشه یک راه پر فراز و نشیب برای هر مهاجری است؛ در نتیجه بهتر است یک مقصد مناسب با اهدافی آگاهانه برای مهاجرت انتخاب نمایید .

تا انتهای این مقاله که توسط تیم ترند ترنکی جمع آوری گردیده با ما باشید تا اطلاعات کامل در خصوص هزینه زندگی در ترکیه ، شرایط زندگی در ترکیه ، هزینه حمل و نقل ، هزینه تحصیل  و… به دست آورید.

قبل از ورود به بحث هزینه اقامت در ترکیه می‌پردازیم به اینکه چند نوع اقامت داریم و هر کدام چه شرایطی برای اخذ دارند ؟ اقامت ترکیه به‌طورکلی به دو دسته موقت و دائم تقسیم می‌شود و  روش های مختلفی برای اخذ اقامت وجود دارد ؛اقامت توریستی ،اقامت از طریق سرمایه گذاری ،تحصیل ، ازدواج ، تولد ، و اقامت از طریق تخصص راه های مختلف اقدام برای زندگی در ترکیه می باشند .

چرا زندگی در ترکیه مناسب ایرانیان است؟

ترکیه کشور دوست و همسایه ایران است که به علت توافقات سیاسی دو دولت برای ورود به خاک این کشور  اخذ ویزا لازم نیست . اولین پاسخ به  این سؤال که چرا زندگی در ترکیه مناسب ایرانیان است ، همین عدم نیاز به اخذ ویزا  است .چون  شما می‌توانید اصلاً قبل از انتخاب روش مهاجرت خود به‌راحتی به این کشور سفر کنید و بعضی از شرایط را از نزدیک مشاهده و سپس تصمیم گیری کرده که در کجای ترکیه و از چه طریقی مهاجرت نمایید .

البته اگر شرایط سفر به ترکیه را نداشته باشید می‌توانید از قسمت‌های مختلف سایت trendturnkey اطلاعات در زمینه‌های مختلف از ترکیه کسب نمایید . ترکیه ازلحاظ فرهنگی شباهت‌های بسیاری به ایران دارد . خونگرمی، مهربانی و مهمان‌نوازی ترک‌ها بخش کوچکی از این شباهت‌هاست . ازلحاظ آب‌وهوایی از سه جهت شمال ،جنوب و غرب آب‌وهوای مرطوب و مدیترانه‌ای دارد .

هزینه اقامت ترکیه

هزینه اقامت ترکیه برای افرادی که متقاضی مهاجرت در ترکیه هستند یک موضوع بسیار مورد اهمیت است . هزینه زندگی در ترکیه به‌طور عمده به  فعالیت‌های شما در آنجا بستگی دارد و به‌طورکلی منظور خوراک ، پوشاک ، مسکن ، تحصیل ، درمان ، تفریح و … هست .  شما در برآورد هزینه اقامت ترکیه باید سه عامل مهم را در نظر بگیرید . عامل مهم و  اول خانواده و سن فرزندان است .خانواده‌ای که فرزند زیر ۱۶ سال دارند ، هزینه تحصیل و آموزش به سایر هزینه‌ها اضافه خواهد شد . درصورتی‌که برای یک فرد تنها این‌گونه نیست .  عامل دوم سبک زندگی و انتخاب‌های شماست . مثلا رفت‌وآمد با اتومبیل شخصی ، سیگار کشیدن و یا بیرون غذا خوردن در این هزینه‌ها تأثیرگذار است .

دولت ترکیه به هدف افزایش رونق اقتصادی سیاست‌های بسیاری را برای ورود سرمایه در این کشور دنبال می‌کند . قوی‌ترین پایه‌ی اقتصاد ترکیه صنعت توریسم و گردشگری است . این کشور  با توجه به موقعیت جغرافیایی و جاذبه‌های بسیار گردشگری و طبیعی بسیار ، سالانه پذیرای بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا است .در زیر به بحث هزینه اقامت ترکیه از جنبه های مختلف می پردازیم .

هزینه اقامت در ترکیه با اجاره خانه

هزینه اجاره خانه در ترکیه قابل‌توجه‌ترین قسمت از هزینه اقامت در ترکیه است . البته این موضوع با توجه به نوع منطقه و خانه‌ای که قصد اجاره آن رادارید متفاوت است . در بررسی هزینه اقامت ترکیه در نظرگیری اجاره ماهانه درصورتی‌که قصد خرید خانه رادارید ، لازم است . عواملی که در مبلغ اجاره تأثیرگذار خواهد بود  مثل قرارگیری خانه در مرکز یا خارج از شهر و تعداد اتاق‌خواب‌ها  را باید ملاک انتخاب خود قرار دهید .

در جدول زیر حدود مبلغ اجاره ماهانه  در ترکیه آورده شده است . درصورتی‌که می‌خواهید فقط با اجاره خانه اقامت ترکیه را اخذ نمایید پیشنهاد می‌کنیم  ای مقاله را مطالعه نمایید .

آپارتمان موقعیت در شهر اجاره ماهانه
آپارتمان (۱ اتاق‌خواب) مرکز شهر ۱۶۶۳.۸۷ لیر
آپارتمان (۱ اتاق‌خواب) خارج از مرکز ۱۰۳۲.۱۴ لیر
آپارتمان (۳ اتاق‌خواب) مرکز شهر ۲۸۲۴.۳۵ لیر
آپارتمان (۳ اتاق‌خواب) خارج از مرکز ۱۷۶۸.۸۷ لیر

 

در میان شهرهای مختلف ترکیه استانبول گران‌ترین شهر در ترکیه اما بهترین شهر برای زندگی است . البته همچنان به نسبت امکانات  و هزینه‌های زندگی از شهرهای مثل لندن و نیویورک ارزان‌تر است .

هزینه حمل‌ونقل در ترکیه

هزینه حمل‌ونقل در ترکیه بستگی به استفاده شما از اتومبیل شخصی یا وسایل حمل‌ونقل عمومی دارد . درصورتی‌که بخواهید در استانبول زندگی کنید و  از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید ماهانه در حدود ۲۰۵ لیر هست.در غیر این صورت بنزین در حدود ۶ لیر هست . صاحبان وسایل نقلیه در سال باید تقریبا ۵۰۰۰ لیر برای نگه‌داری و بیمه و موارد این‌چنینی بپردازند. در زیر نرخ های استفاده از حمل و نقل عمومی در ژانویه ۲۰۱۹ قرار داده شده است .

 

بازه  قیمت

قیمت به لیر

نوع اقدام
۲.۵۰-۳.۰۰ ۲.۶۰ TL بلیط یک طرفه مترو
۱۳۰.۰۰-۲۰۵.۰۰ ۲۰۰.۰۰ TL بلیط ماهانه استفاده به طور معمول
۳.۶۵-۵.۰۰ ۴.۰۰ TL در خواست تاکسی
۳.۶۵-۵.۰۰ ۴.۱۸ TL تاکسی هر ۱ کیلومتر
۴.۰۲-۴.۹۹ ۲۳.۱۰ TL

تاکسی هر ۱ ساعت

صورت‌حساب‌های ماهانه در ترکیه

گفتیم در بحث هزینه اقامت  ترکیه در نظر گیری هزینه اجاره خانه بسیار مهم است .هرچقدر هزینه اجاره خانه در ترکیه نسبتا بالا است، اما صورت‌حساب‌های ماهانه فوق‌العاده ارزان است. این هزینه‌ها شامل بسته‌های برق ،آب ،تلفن ،اینترنت ،گاز و….می‌شود . کسانی که در ساختمان‌های آپارتمانی ۶ واحده یا بیشتر زندگی می‌کنند ،باید کمک‌هزینه آپارتمان نیز پرداخت کنند که این بابت همان خدمات عمومی و نظافت و… هست.یک آپارتمان سالم و نرمال در هرماه حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیر هزینه شارژ ماهانه خواهد داشت .

تحصیل پزشکی در ترکیه از صفر تا صد

هزینه های عمومی در ترکیه

هزینه اقامت ترکیه را درمورد اجاره و حمل و نقل مورد بررسی قرار دادیم . اما زندگی در ترکیه و هزینه های آن فقط محدود به این موارد نیست و لازم است هزینه های خوراک و پوشاک و… را در نظر داشته باشیم . در جدول زیر برخی از هزینه های مربوط به این موارد در ترکیه آورده شده است .این ۱قیمت ها مربوط به ژانویه ۲۰۱۹ می باشند.

نوع هزینه قیمت بازه قیمتی
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) ۷۰.۰۰ TL ۵۰.۰۰-۱۰۰.۰۰
کاپوچینو ۸.۸۳ TL ۷.۰۰-۱۰.۰۰
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰.۳۳ لیتر) ۳.۲۱ TL ۲.۰۰-۵.۰۰
شیر (۱ لیتر) ۱۲.۵۱ TL ۹.۴۶-۱۵.۱۴
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) ۱.۸۴ TL ۰.۹۱-۲.۷۲
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۳.۰۳ TL ۲.۰۴-۴.۵۴
تخم مرغ (۱۲ عدد) ۷.۶۰ TL ۵.۰۰-۱۲.۰۰
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) ۱۰.۹۴ TL ۶.۸۰-۱۵.۸۸
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) ۶.۸۲ TL ۴.۵۴-۹.۰۷
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۲۴.۱۲ TL ۱۸.۱۴-۳۱.۷۵
سیب (۱ کیلوگرم) ۱.۸۰ TL ۱.۳۶-۲.۷۲
موز (۱ کیلوگرم) TL 3.53 ۲.۲۷-۴.۵۱
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۱.۵۵ TL ۰.۹۱-۲.۲۷
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) ۱.۸۲ TL ۱.۳۶-۲.۷۲
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۱.۲۶ TL ۰.۶۸-۲.۲۷
پیاز (۱ کیلوگرم) ۱.۰۸ TL ۰.۵۷-۲.۲۷
کاهو (۱ سر) ۲.۵۸ TL ۱.۵۰-۴.۰۰
آب (بطری ۱.۵ لیتر) ۱.۶۵ TL ۱.۰۰-۲.۰۰
بطری شراب (متوسط) ۳۵.۰۰ TL ۲۵.۰۰-۴۵.۰۰
آبجو تولید ترکیه (۰.۵ لیتری) ۸.۰۷ TL ۷.۰۰-۱۰.۰۰
آبجو وارداتی (بطری ۰.۳۳ لیتر) ۱۰.۵۸ TL ۸.۰۰-۱۵.۰۰
بسته سیگار (مارلبورو) ۱۳.۰۰ TL ۱۲.۰۰-۱۴.۰۰
تعرفه تلفن همراه (۱ دقیقه – بدون تخفیف) ۰.۶۵ TL ۰.۴۰-۱.۰۰
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) ۷۷.۷۵ TL ۶۰.۰۰-۱۲۰.۰۰
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال ۱۲۸.۲۲ TL ۹۰.۰۰-۲۰۰.۰۰
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته) ۶۱.۴۹ TL ۲۵.۰۰-۱۰۰.۰۰
سینما ۱۸.۰۰ TL ۱۵.۰۰-۲۴.۰۰
۱ جفت جین Levis 501 یا مشابه ۱۷۱.۳۳ TL ۱۰۰.۰۰-۲۵۰.۰۰
۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (Zara، H & M، …) ۱۱۲.۶۸ TL ۷۰.۰۰-۱۸۰.۰۰
۱ جفت کفش نایک ۲۷۲.۱۶ TL ۲۰۰.۰۰-۳۵۰.۰۰
۱ جفت کفش مردانه چرم ۲۳۳.۴۸ TL ۱۵۰.۰۰-۳۵۰.۰۰

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

تحصیل و تجربه زندگی دانشجویی در ترکیه با توجه به شرایط مناسب و سطح کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌های ترکیه ، متقاضیان بسیاری دارد . دستگاه‌های آموزشی دانشگاه‌های ترکیه به دلیل شباهت‌های  بسیار به اروپا هرساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا و خصوصا خاورمیانه جذب می‌کند . به‌طورکلی هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه به نوع دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید و سایر مواردی که در بالاتر ذکرکردیم بستگی دارد. شهریه  دانشگاه‌های ترکیه  با توجه به نوع دانشگاه که به  سه دسته دولتی ، خصوصی و بین‌الملل تقسیم می‌شوند  و به زبان تحصیل شما بستگی دارد . دانشگاه‌هایی که تحصیل در آن به زبان ترکی است به نسبت دانشگاه‌های انگلیسی زبان ارزان‌تر می‌باشند . برای  دانشگاه‌های انگلیسی زبان سالانه در حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار و برای تحصیل به زبان ترکی در حدود ۲۴۰ تا ۷۳۰ دلار باید بپردازید .

در صورتی که مایلید اطلاعات بیشتری راجع به تحصیل در ترکیه بدانید ،به مقاله تحصیل در ترکیه را بخوانید.

اگر برای اولین بار در ترکیه خریدار ملک هستید ، در اینجا ملک های متنوع و نکات مفید برای انتخاب ملک و همچنین توصیه هایی برای اطمینان از یافتن خانه رویاهای خود آورده شده است. در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه سرمایه گذاری در ترکیه ، می توانید  با نماینده فروش و مشاوران  ترندترنکی از طریق ایمیل و  تلفن در تماس باشید.

 

ارسال دیدگاه