خانه در ترکیه ؛ یک ایرانی چگونه در ترکیه صاحب خانه شود ؟

۳۰ شهریور ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

 خانه در ترکیه و خرید آن ،مراحل  و چگونگی خرید یک خانه در ترکیه  سوال بسیاری از ایرانیان است . در هنگام خرید خانه در ترکیه به عنوان یک خارجی لازم است از تمامی مراحل این اقدام ، آگاهی لازم داشته باشید تا خدای نکرده مورد هدف سودجویان و کلاه برداران قرار نگیرید .

بهترین کار برای پیدا کردن خانه در ترکیه اقدام از طریق موسسات دارای صلاحیت و اعتبارکافی در این اقدام است. مشاوران ترند ترنکی با ارائه درست ترین و جدیدترین اطلاعات در زمینه خرید ملک ، می توانند شما را در انجام یک معامله مطمئن در ترکیه یاری کنند. در مقاله ای که پیش رو است موضوعاتی چون نحوه خرید ملک در ترکیه ، مراحل خرید  و سند TAPUبررسی می گردد .همچنین بررسی می شود چگونه از طریق خرید خانه در ترکیه اقامت بگیریم.

آیا با خرید خانه در ترکیه می شود اقامت ترکیه گرفت؟

شاید بد نباشد قبل از بررسی روش های خرید، به این سوال پاسخ دهیم که آیا با داشتن خانه در ترکیه می توان اقامت این کشور را اخذ نمود؟ در پاسخ بایدگفت بله .اما چگونه؟

در مقاله اقامت ترکیه دانستیم یکی از راه های اخذ اقامت، سرمایه گذاری در ترکیه است .سرمایه گذاری شامل روش های مختلفی از جمله  خرید خانه و ملک ، خرید سهام ،خرید اوراق قرضه دولتی ،ثبت شرکت و … می باشد که هر کدام شرایط و قوانینی دارند تا منجر به اخذ اقامت ترکیه شوند .

برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ، باید ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا در ترکیه خریداری کنید . البته تعداد این ملک مهم نیست بلکه  در مجموع، سرمایه ای که در ترکیه می گذارید باید برابر مبلغ مذکور باشد. برای انتخاب یک شهر خوب برای خرید خانه در ترکیه چه با هدف اقامت ترکیه و زندگی و چه با هدف سرمایه گذاری،  بهتر است مناطق و شهرهای مختلف ترکیه را بشناسید. پیدا کنید کدام شهر ترکیه برای سرمایه گذاری ایرانیان مناسب تر است تا اقداماتی که می کنید شما را به مقصود اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه برساند. همچنین در هر شهر مناطق مختلف وجود دارد که هم از لحاظ امکانات و هم از لحاظ پذیرش مهاجران باید مورد بررسی قرار داده شود. در این مقاله به طور مفصل به روش های انتخاب درست ملک و نیز شهر مناسب برای خرید ملک در ترکیه خواهیم پرداخت.

خانه در ترکیه و مراحل خرید آن 

اگر تصمیم به داشتن خانه یا ملک در ترکیه را دارید حتما باید مراحل زیر را طی کنید تا در انتخابتان مرتکب اشتباه نشوید. بعد از اینکه دانستید ترکیه چگونه کشوری است و چقدر می تواند شما را به عنوان یک ایرانی به اهداف و مقاصد خود نزدیک کند، باید به وارد مراحل اصلی خرید خانه شوید. مثلا بدانید که در کدام شهر ترکیه بهتر است سرمایه گذاری کنید ؟یا چه مقدار می خواهید هزینه کنید؟ هدف شما از خرید خانه در ترکیه چیست؟ آیا با خرید خانه در ترکیه می توان اقامت ترکیه را اخذ کرد؟ بعد از یافتن سوال های ذکر شده در بالا باید سراغ انجام درست و قانونی تک تک مراحلی که در زیر به آن می پردازیم بروید. پیشنهاد می کنم حتما مقاله “بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است؟” مطالعه کنید.

مرحله اول

در مرحله اول باید ملک و خانه ی مورد نظر خود را پیدا کنید .از نگاه سرمایه گذاران بین المللی مخصوصا سرمایه گذاران ایرانی ،استانبول یک شهر عالی برای سرمایه گذاری و زندگی است . استانبول به دلیل جاذبه های زیاد گردشگری و جذب بالای توریست در هر سال ، یک موقعیت توصیه شده برای خرید ملک در ترکیه است .

اکثر متقاضیان خرید ملک در ترکیه تمایل به خرید خانه های مدرن در ترکیه دارند . از این رو ساخت و ساز های مدرن و ویلاهای نوساز و شیک در مناطق مختلف و به ویژه مناطق ساحلی ترکیه  در در دهه گذشته ، افزایش چشمگیری داشته است . ویلاهای مدرن با دید به مناظر بکر و بی نظیر ، استخر های شنای شیک و امکانات این چنینی از ویژگی بارز ساختمان  های ترکیه به ویژه در شهر استانبول می باشد .  نکته بسیار مهم در انتخاب خانه در ترکیه این است که علاوه بر داشتن ویژگی های مورد پسند شما ، مناسب سایر افراد هم باشد .چرا که این چنین انتخاب یک انتخاب آینده نگرانه برای شماست و علاوه بر تامین یک محل عالی برای زندگی یک سرمایه نیز محسوب خواهد شد. به عنوان مثال شاید خانه ای از هر لحاظ مطلوب شما باشد اما در منطقه ای قرار گرفته است که رشد قیمت ملک در آن منطقه چندان صعودی نیست. یا فروش ملک در آن منطقه دشوار است .

مرحله دوم

بعد از اینکه خانه ی مورد نظر خود را انتخاب کردید ،قراردادی با شما تنظیم می شود که در آن جزییات و شرایط خرید ملک ذکر گردیده است . با حضور طرفین قرار داد مبلغ ودیعه که ۱ الی ۳ در صد قیمت خانه است تعیین شده و تاریخ پرداخت کل مبلغ نیز تعیین می گردد .  قیمت خانه در ترکیه  را کارشناس شهرداری یا  ekspertiz تعیین می کند و مانند ایران اختلاف قیمت های غیر منطقی و عجیب نخواهید دید . این یک نکته ی مثبت برای خریداران خارجی می باشد تا با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خرید خانه در ترکیه کنند . گفتنی است  اختلاف قیمت خانه در ترکیه  نهایتا تا ۱۰ درصد می باشد. توصیه می کنیم از اینجا حتما خانه های فروشی در ترکیه را با  رنج قیمت مشاهده نمایید .

موضوع مهم در این مرحله حضور یک مترجم ترک در زمان قرار داد است تا شما ر ا در اطلاع کامل از تمام جزییات قرار داد قرار دهد .

مرحله سوم

در این مرحله ،بررسی گذرنامه و ترجمه آن صورت می گیرد . گفتیم که برای خرید خانه در ترکیه حضور یک مترجم ترک و قانونی در زمان  قرار داد ضروری است . پاسپورت های خریدار یا خریداران توسط مترجم قانونی به دفتر اسناد رسمی در ترکیه برده شده و ترجمه می شود . این کار در حدود نیم ساعت طول کشیده و پس از آن به خریدار بازگردانده می شود .

مرحله چهارم

در مرحله چهارم بعد از تنظیم قرار داد ،  برگه قرارداد به یک وکیل محلی تحویل داده خواهد شد. این وکیل مسئول نظارت بر سند مالکیت و پروانه سکونت و رسیدگی به قرار داد است .پروانه سکونت یا Iskan یک سند برای ملک شماست که حاوی اطلاعات فنی ملک شما از جمله تعداد طبقات و زیرساخت های داخلی می باشد . سند مالکیت یا TAPU سندی رسمی است که مالکیت را نشان می دهد و شامل عکس مالک و مهر و امضای رسمی است. وکیل در اینجا TAPUرا بررسی کرده  که هیچگونه بدهی نداشته باشد و همچنین با نام فروشندگان و موقعیت و شرایط ملک مطابقت داشته باشد.

مرحله پنجم

بعد از تنظیم قرار داد خرید آن خانه در ترکیه باید اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید . این اقدام به منظور داشتن حسابی جهت پرداخت های اولیه مالیات و عوارض می باشد . پس از آن  اقدامات انتقال سند شروع می شود .بعد از آماده سازی تمامی مدارک موردنیاز ، خریدار باید مبالغ باقی مانده را پرداخت کند. برای به نام کردن خانه باید به اداره ثبت اسناد و املاک در محلی که ملک در آن واقع شده است مراجعه کرد . پس از انجام بررسی های لازم اداره ثبت و اسناد ترکیه  و با حضور  قانونی هر دو طرف معامله که کاملا اجباری است ، انتقال سند صورت خواهد گرفت .

مرحله ششم

در زمان انتقال سند باید تمام مالیات ها و هزینه ها پرداخت شود . هزینه هایی چون هزینه تمبر که ۳ درصد ارزش ملک شماست  و به شهرداری تعلق می گیرد .همچنین  ۳ الی ۵ درصد از ارزش ملک به موسسه ای که از طریق ان معامله صورت پذیرفته پرداخت می شود .

مرحله هفتم

در مرحله هفتم از خرید ملک در ترکیه  ، که مرحله آخر هست، سند مالکیت خود یاTAPU را دریافت خواهید کرد. بعد باید در اداره مالیات آن شهر ثبت نام کنید و  حساب بانکی در ترکیه افتتاح نمایید . برای افتتاح حساب باید اصل گذر نامه و آدرس خانه ای که در کشور مبدا درآن زندگی می کنید ،ارائه دهید.ارائه آدرس خانه باید با مستنداتی چون گواهی نامه ، قبض آب و برق و… باشد . پس از افتتحاح حساب یک شماره مالیاتی اختصاصی به شما تعلق می گیرد و شما رسما به عنوان مالک خانه معرفی می شوید.

سند تاپو  چیست و چه مشخصاتی دارد ؟

پس از یافتن خانه در ترکیه   و خرید آن سندی به خریدار پس از طی مراحلی داده می شود که TAPU نام دارد . به عنوان خریدار لازم است  ویژگی های ظاهری سند تاپو را بشناسید تا هنگام دریافت سند دچار هیج گونه مشکل و ضرری نشوید .

زمانی که شما سند TAPU را دریافت می کنید  به لحاظ قانونی شما صاحب خانه یا ملک مورد معامله واقع شده هستید. این سند در دو رنگ آبی و قرمز موجود است . سند آبی برای معامله زمین خالی است و سند قرمز برای ویلا ، آپارتمان مسکونی و یا ملک تجاری است .اطلاعاتی که روی سند تاپو درج می شود شامل موارد زیر می باشد :

 1. استان
 2. شهر
 3. منطقه
 4. محل سکونت
 5. خیابان
 6. محل
 7. تعداد طبقات
 8. نوع املاک و مستغلات
 9. مساحت کل
 10. محدوده
 11. نوع مالکیت
 12. ارزش ممیزی و ثبت اراضی
 13.  کاربری ملک
 14. سهم در املاک و مستغلات در قطعاتی که چندین صاحب دارند
 15. بلوک
 16. طبقه
 17. شماره آپارتمان
 18. مشخصات صاحب ملک
 19. تاریخ انتقال مالکیت (ثبت تاپو)
 20. شماره ممیزی و ثبت اراضی املاک
 21. امضای رئیس اداره تاپو یا نماینده از طرف ایشان

جمع بندی

در این مقاله با شرایط خانه در ترکیه  و مراحل خرید آن  آشنا شدیم . دانستیم که در ابتدا باید از ترکیه و شهر های آن برای زندگی و سرمایه گذاری آگاهی های لازم را پیدا کنیم . در این راه می توانید از مشاوران trend turnkey که  قدم به قدم شما  را در انتخاب ملک و خانه راهنمایی تخصصی می کنند ، کمک بگیرید تا  بعد ها بخاطر انتخاب نامناسب خانه یا ملک در ترکیه دچار خسارت و تحمل زیان نشوید.مشاوران ترند ترکی از اولین مرحله برای انتخاب درست ملک در ترکیه در کنار شما خواهند بود تا زمانی که  سند خانه  یا همان TAPUرا دریافت کنید و از انتخاب درست با آینده ای خوب مطمئن باشید. می توانید بهترین خانه های ترکیه با امکانات مدرن را از اینجا مشاهده کنید. حتما پس از انتخاب ملک برای مشاوره رایگان با متخصصین شرکت ترندترنکی تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه