قوانین اصلی کشور ترکیه

۸ تیر ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

 

کشور ترکیه یکی ازمشهورترین کشورهای مدیترانه‌ای است که در همسایگی کشورایران قرار دارد و به دلیل نزدیکی به کشور ایران مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی‌های است. در این مقاله قوانین اصلی کشور ترکیه و عادات روزانه مردم آن کشور ارائه می‌شود:

 • پایتخت کشور ترکیه: آنکارا
 • شهرهای مشهور توریستی ترکیه: استانبول، آنتالیا، بدروم، کوش آداسی، مارماریس
 • واحد پول ترکیه: لیر
 • زبان رسمی کشورترکیه: ترکی

قوانین ورود و اقامت در ترکیه

در حال حاضر اتباع خارجی بدون اخذ روادید می‌توانند به ترکیه مسافرت کرده و به مدت حداکثر ۳ ماه در این کشور اقامت داشته باشند.حضور بیش از سه ماه در ترکیه مستلزم اجازه رسمی از مقامات و تمدید مدت اقامت می‌باشد از این رو اقامت بیش از حد مجاز جریمه و حتی اخراج را به همراه خواهد داشت.

سیاست حاکم و حکومت کشور ترکیه

رئیس جمهور و نخست وزیر در این کشور توسط مجلس انتخاب می‌شود. رئیس حکومت در ترکیه، رئیس جمهور است. ن جالب است بدانید به موجب قراردادی که بین ایران و ترکیه در زمان رضاخان و آتاتورک امضا شد، اتباع دو کشور می‌توانند به مدت ۱۰۰ سال بدون ویزا به این کشورسفر کنند و نکته قابل توجه این است که اقتصاد ترکیه شانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است. اقتصاد این کشور ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است. در بخش خصوصی هم اقتصاد ترکیه قوی و به سرعت حال رشد است با این حال هنوز دولت در بخش‌هایی مانند بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات نقش اصلی را ایفا می‌کند. صنعت جهانگردی از قطب‌های کلیدی اقتصاد ترکیه به شمار می‌رود.

آمار تعطیلات رسمی در کشور ترکیه

روز اول ژانویه به مناسبت شروع سال نو، روز ۲۳ آوریل به مناسبت روز استقلال ملی و روز کودک، روز اول ماه مه به مناسبت روز کار و همبستگی، روز ۱۹ ماه مه به مناسبت روز ورزش و جوانان و همچنین روز بزرگداشت آتاترک، روز ۳۰ آگوست به مناسبت روز پیروزی در جنگ‌های داخلی و روزهای ۲۸ و ۲۹ اکتبر به مناسبت روز جمهوری تعطیل است و همچنین عید فطر به مدت سه روز و عید قربان به مدت چهار روز از تعطیلات مذهبی ترکیه به شمار می‌آیند.

عید فطر در کشور ترکیه

عید فطر به همراه عید قربان از مهمترین اعیاد مردم ترکیه است، به همین دلیل در ماه رمضان بیشتر مردم این کشور برای خرید شیرینی و لباس نو به بازارها می‌روند و اگر مسافری در ماه مبارک رمضان به ترکیه سفر کند، حتماً ازدحام جمعیت را به خصوص چند روز مانده به عید فطر در مراکز خرید این کشور مشاهده خواهد کرد، پس از عید قربان، عید فطر از مهمترین اعیاد مذهبی ترکیه است که به همین مناسبت سه روز در این کشور تعطیلات رسمی است.

سنت چاوش خوانی در ترکیه

هنگام سحر علاوه بر بانگ مناجات مساجد، بر اساس سنتی دیرینه، سحرخوان ها (چاوش خوان) به خیابان‌ها و کوچه‌ها آمده و برای بیدار کردن مسلمانان در هنگام سحر و اقامه نماز آواز سر می‌دهد و بعد از اقامه نماز صبح مسلمانان به قرائت قرآن می‌پردازند و با نزدیک شدن وقت سحر، چاووش خوانان با کوبیدن طبل و خواندن اشعار مذهبی در خیابان‌ها و کوچه‌های ترکیه به بیدار کردن مسلمانان می‌پردازند. مسلمانان ترکیه در ماه رمضان با حضور در بازارها به خرید خوراکی‌های خاص برای افطار می‌پردازند و زنان نیز در منازل خود شیرینی‌های مخصوص این ماه همچون کانفه و باقلوا تهیه می‌کنند و در ماه مبارک رمضان نانواها نوعی نان به نام پیده می‌پزند؛ از مشهورترین شیرینی ماه رمضان در ترکیه که در خانه‌ها با آرد، نشاسته و شیر تهیه می‌شود، گلاچ نام دارد.

برخی از اطلاعات جالب در کشور ترکیه

 • پولی بودن سرویس‌های بهداشتی ترکیه:

هزینه توالتهای عمومی ۵۰ کروش یا نیم لیر ترک است. جالب است بدانید که صاحبان سرویس‌های بهداشتی مکلف به پرداخت مالیات از درآمد خود هستند.

 • پایتخت امپراطوری روم:

قسطنطنیه در گذشته پایتخت امپراطوری روم بوده است که اکنون به آن استانبول می گویند.

 • اولین دانشگاه جهان در ترکیه:

اولین دانشگاه جهان در ترکیه و در شهر حران ترکیه قرار دارد.

 • وجود عجایب هفتگانه جهان:

آرامگاه هالیکارناسوس و معبد آرتمیس دو آثار تاریخی از عجایب هفتگانه جهان می‌باشند که واقع در ترکیه هستند.

 • ممنوعیت حمل داروهای ترک اعتیاد:

حمل داروهای ترک اعتیاد به ویژه متادون (Metadon) در ترکیه ممنوعیت دارند پس مسافران نباید این داروهارا با خود به ترکیه بیاورند.

 • بابا نوئل در ترکیه بدنیا آمده است:

معروف‌ترین بابانوئل جهان به نام سنت نیکلاس متولد کشور ترکیه می‌باشد. سنت نیکلاس یک قدیس مسیحی و اسقف یونانی میرا می‌باشد که در پاتارا لیسیا واقع  در شهر دمره، آخرین استراحتگاه مریم مقدس متولد شد.

 • ساخته شدن اولین سکه در ترکیه:

اولین سکه در جهان پیشاز میلاد مسیح در ترکیه ساخته شد.

 • طولانی‌ترین مسیر اسکی روی برف:

طولانی‌ترین مسیر اسکی روی برف در اروپا در کشور ترکیه وجود دارد. Palandöken در سمت شرقی ترکیه و شهر ارزروم قرار دارد و دارای ۳۱۲۵ متر ارتفاع است که طولانی‌ترین مسیر اسکی (بر روی برف) در اروپا است.

 • رسم خداحافظی به رسم مردم ترکیه:

ترکیه‌ای‌ها به عنوان خداحافظی برای احترام دست بزرگترها و پدر و مادر خود را می‌بوسند.

 • نوشیدن قهوه در مراسم خواستگاری:

ترک‌ها در تمام مراسم‌های خود قهوه می‌نوشند اما در مراسم خواستگاری روش خاصی دارد. عروس و داماد در خواستگاری نوعی قهوه ترک به نام میرا را کم کم می‌نوشند اگر فنجان قهوه را روی میز قرار دهند ینی به تفاهم رسیده‌اند و اگر فنجان قهوه در دستشان بماند، ینی باید بیشتر صحبت بیشتری کنند.

 • قدیمی‌ترین زیستگاه بشر:

قدیمی‌ترین زیستگاه انسانها چاتال هویوک نام دارد که در مرکز ترکیه قرار دارد و قدمت آن به دوران نوسنگی می‌رسد.

 • قدیمی‌ترین کشتی شکسته:

قدیمی‌ترین کشتی غرق‌شده جهان در شهر کاس ترکیه  کشف‌شده است و  در موزهٔ باستان‌شناسی زیرآب قرارگرفته است.

 • پایتخت سه امپراتوری:

شهر استانبول به مدت ۲ هزار سال پایتخت ۳ امپراتوری بزرگ عثمانی، رم و بیزانس بوده است.

 • هفت کلیسا در ترکیه:

هفت کلیسا افسس، پرگامون، ازمیر، سارد، تیاتیرا، لائودیکیه و فیلادلفیا که در الهامات یوحنا ذکر شد در کشور ترکیه واقع شده است.

 • کشتی نوح:

کشتی نوح بر اساس کتاب انجیل در کوه‌های آرارات، در شرق کشور ترکیه پهلوگرفته است.

 • مصرف مشروب در خیابان ممنوع است:

مصرف مشروبات الکلی در خیابان ترکیه و همچنین فروش آن بعد از ساعت ۱۰ شب ممنوع است.

مذهب و زبان در ترکیه

در نخستین قانون اساسی کشور ترکیه، دین اسلام مذهب رسمی ترکیه تعیین شد اما در اصلاحات بعدی، این ماده‌قانونی حذف و ترکیه کشوری با دولت و حکومت غیرمذهبی معرفی شد. قبل از قرن یازدهم میلادی مسیحیت در ترکیه رواج داشت و طبق آخرین آمار در ترکیه حدود ۹۸ درصد جمعیت مسلمان هستند و ۲ درصد بقیه را مسیحیان و کلیمیان و… تشکیل می‌دهند. زبان رسمی کشور ترکیه و  بیش‌تر مردم ترکی استانبولی است ولی در کنار آن زبان‌های کردی  و ارمنی، ترکی آذربایجانی و … در میان گروه‌های قومی استفاده می‌شود؛ خط نوشتار ترکی استانبولی درگذشته با خط عربی بود ولی از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاتورک نوشتار این کشور به خط لاتین تغییر یافت.

آشنایی با نحوه، شرایط و قوانین اجاره خانه در ترکیه

ارسال دیدگاه