قصر یا کاخ بیلربی، یکی از کاخ های زیبای استانبول

۱۱ خرداد ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

یکی از کاخ های زیبای استانبول قصر یا کاخ بیلربی است، این کاخ که در بخش آسیایی استانبول و در حاشیه تنگه بسفر و در کنار پل بغاز واقع شده و برای دسترسی به آن هم باید از دلموش های موجود در اسکله اسکودار استفاده کرد. تنها کاخ موجود در استانبول است که در یکی از سالن های آن حوض آب وجود دارد.

در محل قرارگیری این کاخ تا کنون چندین بنای باشکوه ساخته و تخریب شده است. اما ساختمانی که اکنون در این مکان مشاهده می کنید بین سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی ساخته شده و دارای ۶ اتاق بسیار بزرگ و ۲۶ اتاق کوچکتر است.

قصر یا کاخ بیلربی در سال ۱۸۶۵ میلادی به دستور سلطان عبدالعزیز و به سبک نئو باروک ساخته شده و علت اصلی ساختش هم پذیرائی از مهمانان خارجی سلطان در فصل تابستان بوده و از سوی عده ای هم به کاخ دلماباغچه کوچک مشهوراست.

کاخ بیلر بیی روزگاری نشانگر شکوه و اقتدار صاحبانش بوده

مانند کاخ دلماباغچه عکاسی و فیلمبرداری در داخل آن ممنوع است.  همانند سایر قصرها و کاخ ها، کاخ بیلر بیی روزگاری نشانگر شکوه و اقتدار صاحبانش بوده است و هم اکنون تبدیل به موزه ای خالی ازسکنه شده است. در پسِ دکوراسیون و چیدمان بی نظیر این کاخ حزن و اندوهِ فراوانی وجود دارد.

این قصر بسیار زیبا، در نیمه ی دوم قرن شانزدهم به دستور سلطان مراد سوم ساخته شد. پس از سالیانِ بسیار به دستور سلطان محمود دوم بنای چوبی در کنار عمارت اصلی ساخته می شود و پس از آتش سوزی در این بنا، بنای فعلی در سال ۱۸۶۱ به دستور سلطان عبدالعزیز شروع به ساخت و ۴ سال بعد کامل می شود.

کاخی متحیرکننده

زیبایی های بی نظیرِ مبلمان و فرش ها، گلدان ها و چلچراغ های این کاخ متحیرکننده است. باید این را هم گفت که چیدمان هر سالن و اتاق متعلق به کشور و صنعت و هنری خاص بوده است.

از مبل های کنده کاری با نام مبارک سلاطین گرفته تا دیوارهای نقاشی شده و دکورهای چوبیِ تمام کنده کاری و صندل های عاج.و زیباترین سالنِ قصر معروف به سالن آبی که رنگ آمیزی ی کبودش به دلیل علاقه ی شدید سلطان عبدالعزیز به دریا بوده است.

ما همچنان غم انگیز و حزن آلود… و اتاق هایی که سلطان عبدالحمید دوم پس از برکناری از حکومت در آنها زندانی بوده…تنها… تنها خفتن و بیدار شدن.تنها شام خوردن و تنها… تنها… و تنهاییِ سنگینی به وسعت یه کاخ.به وسعت یک تاریخ…به وسعت تنگه ی بسفر که از پنجره های بزرگ کاخ قابل رویت است… بیرونِ کاخ, باغ بزرگی پر از درختان و گل کاری های زیبا و مملو از مجسمه های مرمر و برنزی شیر وجود دارد.گویا سلطان عبدالعزیز علاقه ی وافری به شیر داشته. پس از جمهوریت ترکیه نیز , آتاتورک درین قصر از میهمانان خود پذیرایی و استقبال میکرد.

محل دقیق کاخ بیلربی  این قصر در شهر استانبول ترکیه در محله ای معروف به نام بیلربی قرار دارد. اما خود محله نیز در منطقه اسکودار استانبول واقع است. نزدیکی این بنا به تنگه بسفر آن را به اقامتگاهی تابستانی برای سلاطین ترکیه تبدیل کرده بود.

بیلربی قصری با معماری با شکوه

زیبایی چشمگیر این کاخ، آن را به بنایی قابل توجه برای گردشگران خارجی و داخلی تبدیل کرده است. معماری باشکوه این قصر خاطره ای دل انگیز از این سفر برای شما خواهد داشت. این کاخ امروزه به موزه ای برای بازدیدکنندگان بدل شده است. طراحی داخلی این بنا چشم ها را به سوی خود خیره می کند.

مجموعه قصر بیلربی به یک ساختمان کاخ اصلی و چند خانه ییلاقی محدود می شود. معماری قصر بیلربی  معمار این قصر باشکوه کسی نبوده است به جز سرکیس بالیان معمار مشهور و نام آور دوره عثمانی. سبک این بنا به سبک امپراتوری دوم است.

جنس غالب مصالح از سنگ مرمر سفید است که زیبایی و ابهت آن را دو برابر می کند. اما سبک دکوراسیون داخلی آن سبکی شرقی ترکی دارد. از تزئینات غربی برای آراستن این بنا بسیار استفاده شده است. لوسترهای بزرگ ، چینی های مخصوص و گلدان هایی از جنس سرامیک زیبایی داخل قصر بیلربی را دو چندان کرده است. سقف زیبای این کاخ پوشیده از نی های حصیری مصری است.

بیلربی قصری زیبا و بی نظیر

از این نوع نی برای عایق کردن سقف بنا استفاده شده است. بهترین و چشمگیر ترین اتاق قصر قسمت پذیرایی آن است. وجود یک حوض و فواره ای زیبا نفس شما را به شماره می اندازد.  تور ترکیه-قصر بیلربی  معماری آسیایی و اروپایی در طراحی قصر  نزدیکی این قصر به تنگه بسفر شاید یکی از دلایل زیبایی و بی نظیری این کاخ باشد. اما به غیر از زیبایی که دیدن از تنگه بسفر به بیننده القا می کند.

ساخت این بنا در کنار تنگه دارای ویژگی های استراتژیکی نیز هست. هنگام جنگ از این بنا برای لنگرگیری کشتی ها و سربازان استفاده می شده است. ارتش عثمانی به سادگی می توانست در این محل لنگر بیندازد و مبادلات خود را به سادگی انجام دهد.

شما می توانید از داخل بخش های اختصاصی آن مانند حرمسرا  دیدی عالی به تنگه داشته باشید. تجسم این که یک صبح زیبا را با نگاه به این تنگه از پنجره ی این قصر شروع کنید رویایی ناباورانه است. دکوراسیون این بنا تماما از کشور فرانسه تهیه شده است.

لوسترهای فرانسوی و کریستال های فرانسه به جلال و جبروت این قصر بسیار افزوده است.

میزبانی بیلربی از  افراد مشهور

در این قصر از افراد مشهوری میزبانی شده است. از جمله این افراد می توان به دوک و دوشیزه ویندوز و مادام اوژنی ملکه بنام فرانسه اشاره نمود. بی شک این بنا را می توان در جمله آثاری چون کاخ دلمه باغچه و کوچوک سو به شمار آورد.

سفر به ترکیه و دیدار از کاخ بیلربی  شاید دیدار از این قصر یکی از اصلی ترین کارهایی باشد که هر گردشگر هنگام سفر به ترکیه باید انجام دهد. معماری چشم نواز و دکوراسیون بی نظیر این قصر چشم هر بیننده ای را به سوی خود خیره می کند.

هنگامی که گردشگران برای بازدید قصر بیلربی می روند در جلوی روی خود کاخی را می بینند که دو طبقه اصلی و یک زیرزمین بزرگ دارد. محل قرار گرفتن آشپزخانه و انبار در این زیرزمین بوده است. سه ورودی کاخ به روی بازدیدکنندگان باز است.

داخل کاخ شش اتاق پذیرایی و بیست و شش اتاق مستقل وجود دارد. هر طبقه این قصر یک حمام و دستشویی مجزا برای زنان حرمسرا و مردان دارد. داخل این کاخ نیز همانند نمای بیرونی آن زیبایی های غافلگیر کننده ای برای بیننده گان آن وجود دارد.

این قصر و موزه در قسمت ساحل تنگه ی بسفر منطقه ی بیلر بیی قرار دارد.در هنگام ورود به موزه برای توریست ها دستگاه پخش صدا با هدفون جهت راهنمایی و معرفی قسمت های مختلف باغ و کاخ داده میشود.برای گرفتنِ این دستگاه باید کارت شناسایی یا پاسپورت و یا ۲۰۰ لیر به عنوان رهن به باجه تحویل دهید.

چیزهایی که می توانید در کاخ بیلربیی مشاهده کنید:

گذشته از ساختمان اصلی کاخ بیلربیی، پاویونون زرد در اطراف استخر بزرگ ، مرمر پاویون ، و کیوسک پایدار برای نگه داشتن اسب های سلاطین نیز ساخته شده اند. پوشش های هشت ضلعی دو کیوسک دریایی که متعلق به مابین و آپارتمان والید سلطان هستند با حیوانات تزئین شده است.

کاخ بیلربی یک نمونه خوب از “کاخ ساحلی” است و سنگ مرمر کیوسک از زمان سلطان محمود دوم (۱۸۰۸-۱۸۳۹) تا به امروز وجود داشته است. این کاخ همچنین به “کاخ سلطان محمود” معروف است و قسمت های آن پوشیده از سنگ مرمر است.

پاویونون زرد که به عنوان یک مکان استراحت استفاده می شود ، یک ساختمان زیبا نیز هست. کیوسک پایدار در آخرین تراس کاخ قرار دارد و نشانگر فرهنگ اسب در امپراتوری عثمانی است. در هر دو طرف ۲۰ قطعه ۲۰ قسمت وجود دارد و تصاویری از سر و چشم های اسب در لوسترها وجود دارد.

کاخ بیلربی در سال ۱۸۵۱ به آتش کشیده شد ، اما برخلاف کاخ سیراگان تا امروز زنده مانده است.همچنین می توانید اتاق خواب ، اتاق مطالعه سلطان عبدالحمید دوم و همچنین مبلمان ساخته شده او را مشاهده کنید. پس از آتش سوزی ، عبدالحمید دوم تا سال ۱۹۱۸ در این کاخ زندگی کرد.

کاخ بیلربیی کجاست و چگونه می توان به آنجا رسید؟

کاخ بیلربیی در بخش آسیایی در منطقه اسکدار،واقع شده است. در قسمت آسیایی پل بسفر است و می توانید از طریق جاده ساحلی نیز به آن برسید.

در صورت تمایل به اتوبوس ، می توانید ۱۵ ، ۱۵B ، ۱۵H ، ۱۵KC ، ۱۵E ، ۱۴M را انتخاب کنید یا می توانید مینی بوس های زرد را که در خط کادیکوی – بیکوز کار می کنند سوار شوید و در ایستگاه اتوبوس Beylerbeyi پیاده شوید.علاوه بر این ، تمام اتوبوس ها از اسکدار،به سمت بیروکس و مینی بوس در کنار بیلربیی می گذرد.

اگر در سمت اروپایی هستید ، می توانید از بشیکتاش ، امینونو یا کاراکوی کشتی بگیرید و به اسکودار یا کادیکوی برسید و از آنجا اتوبوس بگیرید.

کاخ معروف توپ قاپی در استانبول

ارسال دیدگاه