نرخ سود بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۰

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

‎نرخ سود بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با نرخ سود بانکی در ترکیه در سال ۲۰۱۹ کاهش چشمگیری داشته است به طوری که بسیاری که از طریق اخذ اقامت ترکیه در این کشور ساکن بوده اند و یا حتی افرادی که به قصد مهاجرت به ترکیه درصدد افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه و به دنبال آن انتقال پول به بانک جهت دریافت سود سپرده بانکی در بانک های ترکیه بودند، از تصمیم خود منصرف شدند.

ترکیه در سال های اخیر یکی از کشورهایی بوده است که بیشترین جذب سرمایه گذاری را از طریق سپرده گذاری در بین سایر کشورها داشته است. سود بالای ۲۰ درصد بانک زراعت ترکیه تا سال ۲۰۱۹ سبب شده بود که بسیاری از افراد از کشورهای مختلف درصدد باشند که پس اندازهای خود را به این کشور انتقال دهند و اقدام به سپرده گذاری در این کشور نمایند.

اما این رویه در سال ۲۰۲۰ تغییر پیدا کرد و دولت بعد از پشت سر گذاشتن جنجال های زیاد نرخ سود بانکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ را به شدت کاهش داد.

افتتاح حساب در ترکیه

‎در صورتی که شما به عنوان تبعه خارجی در ترکیه حضور داشته باشید حتی اگر موفق به اخذ اقامت توریستی ترکیه نشده باشید می توانید با در دست داشتن پاسپورت خود و به دنبال آن طی کردن مراحل در بانک زراعت ترکیه حساب ارزی لیر ، دلار و یورو افتتاح نمایید.

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای ایرانیان بدون اقامت فقط در بانک زراعت امکان پذیر می باشد. در نظر داشته باشید که ایش بانک ترکیه بدون داشتن اقامت اقدام به افتتاح حساب برای اتباع خارجی در ترکیه نمی کند. همچنین نیز بدون اقامت و یا اجازه کار به هیچ عنوان برای اتباع خارجی خدمات ارایه نمی دهد.

در برخی از موارد ممکن است فردی در یک شرکت و یا موسسه ای در ترکیه مشغول به کار بوده باشد و البته که باید اجازه کار رسمی در ترکیه را نیز داشته باشد در این صورت ایش بانک و یا فینانس بانک به این افراد خدمات افتتاح حساب را ارایه می کند.

همچنین افرادی که موفق به اخذ شهروندی در ترکیه و یا حتی موفق به اخذ اقامت دایم ترکیه شده باشند بدون محدودیت می توانند در بانک های ترکیه حساب باز کنند. نرخ سود بانکی در ترکیه در تمام این بانک ها تقریبا به یک نحو محاسبه می شود.

مزیت های افتتاح حساب در ترکیه

‎در صورتی که شما از طریق خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید هیچ محدودیتی در سیستم بانکداری ترکیه برای شما وجود نخواهد داشت. شما به راحتی می توانید اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید و از طرف دیگر می توانید از تسهیلات بانک های ترکیه نیز استفاده کنید.

American Gaming Association outlines sports betting priorities to ...

حتی در صورتی که از طریق اجاره خانه در ترکیه و یا ثبت شرکت در ترکیه توانسته باشید موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید می توانید علاوه بر بانک زراعت ترکیه در ایش بانک ترکیه نیز حساب ارزی باز کنید.

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای بسیاری از ایرانیان می تواند با توجه به تحریم های آمریکا مزایای بسیار زیادی داشته باشد. البته درست است که به دلیل تحریم های آمریکا ارسال پول به صورت سوئیفت برای ایرانیان در همه جای دنیا بسته می باشد ولی به غیر از این مورد شما به راحتی می توانید از تمامی امکانات ویزا کارت و مستر کارت بانک زراعت ترکیه در سراسر دنیا که به سیستم بانکداری جهانی متصل هستند بهرمند شوید.

در داخل خاک ترکیه تمام تراکنش ها برای شما باز خواهد بود و شما به راحتی خواهید توانست تراکنش های مالی خود را انجام دهید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب در ترکیه

‎برای افتتاح حساب در ترکیه و به دنبال آن تبادلات مالی نیازی به داشتن اقامت در ترکیه ندارید. بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ترکیه، اتباع خارجی می توانند با پاسپورت خود اقدام به افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه نمایند. این حساب مادام العمر و کاملا قانونی می باشد.

حساب به نام شخص شما بوده و اسم شما نیز بر روی کارت حک شده است. داشتن کد مالیاتی، سیم کارت ترکیه به همراه مبلغ جهت دپوزیت برای باز کردن حساب الزامی می باشد.

مقدار دپوزیت با توجه به تصمیم مدیر شعبه می تواند از ۲۰۰۰ لیر تا ۳۰۰۰۰ لیر متفاوت باشد. و همچنین مدت زمان بلوکه شدن دپوزیت نیز از ۱ تا ۳ ماه با توجه به شعبه می تواند تغییر کند.

افتتاح حساب ارزی در ترکیه

یکی از مهمترین مزیت های افتتاح حساب در ترکیه، استفاده از حساب های ارزی دلاری و یورو خواهد بود. داشتن ای بان که برای ارتباط با بانکداری جهانی الزامی می باشد از دیگر ویژگی های این کارت ها می باشد.

شما به عنوان تبعه خارجی می توانید درخواست ویزاکارت از نوع دبیت، مسترکارت از نوع کردیت و حتی ویزا کارت از نوع پلاتینیوم و ویزا کارت از نوع گلد را داشته باشید. میزان حداقل دپوزیت برای افتتاح حساب ویزا دبیت مبلغ ۲۰۰۰ لیر، برای مستر کردیت مبلغ ۲۶۰۰ لیر، برای ویزا پلاتینیوم ۶۰۰۰ دلار و بالاخره برای کلد ۱۰۰۰۰ دلار می باشد.

این مبلغ به مدت یک ماه در حساب شما توسط بانک مسدود می شود و بعد از سپری شدن یک ماه می توانید آن را برداشت کنید. البته در نظر داشته باشید که هیچ نوع محدودیتی برای واریز به حساب شما وجود ندارد. به شرطی که در مبالغ بالا مستندات آن را به بانک ارایه دهید.

از دیگر مزیت های افتتاح حساب در ترکیه داشتن کد سوئیفت برای حساب های ارزی و حساب های بین المللی شما در ترکیه می باشد.

ولیکن سوئیفت حساب های بانک زراعت برای ایرانیان به دلیل تحریم های آمریکا یک طرفه می باشد.

یعنی که شما به عنوان یک تبعه ایرانی فقط دریافت کننده سوئیفت می توانید باشید ولی ارسال کننده سوئیفت نمی توانید باشید. مگر این که دارای تابعیت دوم نیز باشید و با تابعیت دومتان اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کرده باشید.

نرخ سود بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ با توجه به سیاست های مالی جدید بانک مرکزی ترکیه تغییر اساسی پیدا کرده است. تمام بانک های دولتی ترکیه و همچنین بانک های خصوصی ترکیه تابع قوانین مالی بانک مرکزی ترکیه می باشند.

این بدین معنی می باشد که در صورتی نرخ بانکی تغییر پیدا کرده است شامل تمام بانک های ترکیه می شود. یعنی این سوال که کدام بانک ترکیه سود بیشتری می دهد جوابش بانک زراعت است بدین دلیل که ایرانیان بدون کارت اقامت در ترکیه فقط اجازه افتتاح حساب در این بانک را دارند و لاغیر.

نرخ سود بانکی در ترکیه : بانک زراعت

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ در بانک زراعت نیز تغییر بسیاری داشته است. نرخ سود بانک زراعت ترکیه در سال ۲۰۱۹ در حدود ۲۰ تا ۲۴ درصد به صورت سالیانه بوده است که از این مقدار در حدود ۴ درصد سالایه به عنوان مالیات کسر می شد.

Ziraat Bankası'nın kârında büyük düşüş - Medyafaresi.com Mobil

این در حالی است که این نرخ در سال ۲۰۲۰ با کاهش چشمگیری که اتفاق افتاد به ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد که با کسر مالیات ۴ درصدی سالیانه عملا آن چیزی که به دست سپرده گذار می رسد در حدود ۱۰ درصد خواهد بود.

سود سپرده گذاری یورو و دلار از ۵ درصد به ۳درصد کاهش پیدا کرده است که با کسر مالیات ۲ درصد دریافت خواهید کرد.شما می توانید در بانک زراعت برای سپرده گذاری قراردادهای روزشمار، ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله با بانک ببندید. بر اساس قرارداد شما با بانک، سود بانک هر ۳۰ روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

دریافت اقامت ترکیه با سرمایه گذاری و خرید ملک

محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه

‎زمانی که تصمیم گرفتید سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت قرار دهید ابتدا باید بدانید که نرخ سود بانکی در ترکیه به چه صورت محاسبه می شود. این سود در پایان ماه به چه صورت محاسبه و به حساب شما واریز می شود. مثلا در نظر بگیرید سود روز شمار در بانک زراعت ۱۵ درصد باشد.

کمترین مانده شما در طی یک ماه (۳۰ روز ) محاسبه می شود و سپس عددی که به دست آمده را در ۱۵ درصد ضرب می کنند و مجموع آن را تقسیم بر ۳۶۵ روز می کنند. به این صورت می توانید نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه را بدانید.

این در صورتی است که شما تا پایان قرارداد اجازه دهید مبلغ در حساب شما باقی بماند. در صورتی که قبل از پایان یافتن مدت قرارداد اقدام به دخل و تصرف در حساب خود کنید بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کسر خواهد کرد.

کاهش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ترکیه

ارسال دیدگاه