ویژگی های اجتماعی و جغرافیایی ترکیه

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

اگر قصد دارید قبل از مهاجرت به ترکیه در مورد موقعیت اجتماعی و جغرافیایی ترکیه بیشتر بدانید این مقاله از ترند را با دقت مطالعه نمایید. قطعا هنگامیکه قصد مهاجرت به کشور بیگانه ای را دارید، مشتاق هستید هر انچه از آن کشور را می خواهید بدانید.

ویژگی های جغرافیایی ترکیه بسیار حائز اهمیت است. موقعیت جغرافیایی آن به دلیل قرار گیری میان دو قاره اروپا و آسیا بیش از پیش به ویژگی های سیاسی، اجتماعی و رسمی دولت ترکیه افزوده است. بخش اروپایی ترکیه در شمال غرب و بخش بزرگتر در قسمت آسیایی واقع شده است.

با ترند همراه باشید تا هر آنچه در مورد ویژگی های اجتماعی و جغرافیایی ترکیه می خواهید، بدانید.

ویژگی های جغرافیایی ترکیه

در قسمت شرق ترکیه کشور های گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایران قرار دارند و از غرب با بلغارستان و یونان همسایه است. سوریه و عراق نیز در جنوب این کشور واقع شده اند.

Turkey and Middle East Countries Night Satellite Image | Seyahat ...

راه های آبی و دریاهایی در شمال، غرب و جنوب ترکیه واثع شده اند که از جانب شمال به دریای سیاه، از غرب به دریای اژه و از سمت جنوب به دریای مدیترانه منتهی شده است.

به دلیل وجود دسترسی های آبی ترکیه مرکز توجه بازرگانان و مهاجران است. دورترین نقطه شرقی ترکیه متعلق به مرز ایران و نخجوان، دورترین نقطه غربی دماغه آولانا در گوکچه آدا، در جنوب، روستای بیسون و در شمال دور ترین نقطه در دماغه اینجه برون در استان سینوپ است.

دلیل آنکه ترکیه به چهار منطقه ساحلی و سه منطقه میانی تقسیم شده از قرار زیر است:

ترکیه از سه طرف به آب های آزاد منتهی شده است. در در طول کناره های طویلش با ساحل رشته کوه ها قرار دارد. در بخش میانی، کوه ها در حالی که بلند قامت هستند اما فراز و نشیب کمی دارند و از دریا تاثیر نمی پذیرند.

این وضعیت در پوشش گیاهی و پراکندگی مزارع تفاوت ایجاد کرده است که به دنبال آن سیستم مواصلانی و حتی معماری ساختمان های این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. با این وضعیت ترکیه به لحاظ جغرافیایی به چهار منطقه ساحلی و سه منطقه میانی تقسیم شده است.

کشور ترکیه ۸۱ استان دارد که به جز سه استان، بقیه استان ها با مراکزشان هم نام هستند. استان های ختای با مرکز آنتاکیا، کوجالی با مرکز ایزمیت و سقاریه با مرکز آداپازتری جزو سه استانی که نام برده شد هستند.

دریاچه های بسیاری در ترکیه وجود دارد که مطرح ترین آن ها دریاچه وان است. دریاچه وان مساحتی به بزرگی دریای داخلی دارد. دریاچه های سد نیز از دیگر مکان های مشترک است. روزخانه کیزیلیرمک نیز از طولانی ترین روخانه ها است که به دریای سیاه می ریزد.

مناظر و مناطق دیدنی ترکیه به دلیل آب و هوای خوش منطقه دارای تنوع و گستردگی بسیار است، بهشتی را که انتظار دارید در ترکیه خواهید یافت. مراتع کوهستانی در این کشور در داخل کشور، دریاچه ها در سرتاسر و بیابان ها در جنوب شرقی واقع شده است.

ویژگی های جغرافیای انسانی ترکیه

ترکیه کشوری است اسلامی که در جنوب غربی آسیا و در میان دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. جمعیت این کشور بیش از ۷۷ میلیون نفر بوده و جامعه ای نسبتا جوان بشمار می رود. رشد سالانه جامعه به طور میانگین ۹.۱% است که ۶۳% را افراد کمتر از ۹ سال در سنین ۱۱ تا ۱۶ سالگی تشکیل می دهند.

جامعه شهری ترکیه ۶۴% و روستا نشینان ۳۶% از جمعیت را شامل می شوند. درصد افراد مذکر و مونث در ترکیه شامل ۸.۵۰% مذکر و ۲.۴۹% مونث می باد همچنین سواد خواندن و نوشتن در این کشور ۸۷% برآورد شده است.

اقوام مختلفی را می توانید رد ترکیه بیابید که در کنار یکدیگر زندگی می کنند و قطعا زندگی در این کشور برایتان جالب توجه و لذت بخش خواهد بود. در ادامه اقوام مختلف ترکیه را به شما علاقمندان مهاجرت به ترکیه معرفی خواهیم کرد که قابل تامل است:

  1.  اقوام ترک شامل تبار اویغوم، تاتار، قرقیز، قزاق، آذری، چچن، کریمه، اینگوش و غیره
  2.  اقوام اکراد
  3.  اقوام عرب
  4.  سایر اقوام از قبیل یونانی، بلغار، آلبانیایی، یوگسلاو، مقدونی، لهستانی، روس، گرجی، لار، کوزووایی، چرکز، ارامنه و غیره

غالب جمعیت ترکیه را نژاد ترک – مدیترانه ای تشکیل می دهد که به زبان ترکی استانبولی صحبت نموده و با حروف الفبای لاتین نوشتار دارند. زبان عربی – کردی نیز با اختلاط کلمات ترکی را شاهد خواهید بود که در برخی موارد گویش اقلیت های قومی به طور غیر رمس مورد استفاده است.

مراکز آموزش و فرهنگی ترکیه

نظام آموزشی در جمهوری ترکیه شامل آموزش ابتدایی، دبیرستان، مدارس امام خطیب، اموزش فنی، تربیت معلم، آموزش بزرگسالان و آموزش عالی است. مراکز آموزش عالی، دولتی و شامل دانشگاه و مدارس حرفه ای است.

از جمله بهترین و مهمترین دانشگاه های ترکیه می توان از دانشگاه استانبول و دانشگاه مرمره در استانبول، دانشگاه آتاتورک و دانشگاه فنی خاورمیانه در انکارا نام برد. جالب است بدانید زبان رسمی دانشگاه بُسفر در شهر استانبول و دانشگاه بیلکند آنکارا انگلیسی است.

دین و مذهب در ترکیه
gray and beige concrete interior building

اسلام دین رسمی جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۴ اعلام شد. امروزه بیش از ۹۹%درصد مردم ترکیه مسلمان هستند که ۸۰% این آمار مسلمان اهل سنت و حنفی هستند.

علویان اقلیت بزرگی است که ۲۰ میلیون نفر هستند و شیعیان ترکیه حدود ۲ میلیون نفر می رسد. اهل سنت ترکیه در مرکز و غرب کشور زندگی می کنند و مسلمانان شافعی که اغلب کرد هستند در شرق ترکیه اقامت دارند.

علویان را در شهر های ولی ورمان، سیواس، آنکارا، تونجلی، آماسیا، آلازیق، ارزروم، قهرمان ماراش، توکات و ملطیه خواهید یافت. می توان گفت اسلام باعث تاثیر گذاری و ارزشمندی موقعیت سیاسی و اجتماعی بخش اعظمی از کشور شده است. طریقت های مختلف از قبیل نورچی، نقشبندی، فتح الله چی، بکتاشیه و نُصَیری هستند.

استانبول کارت چیست؟ چطور هزینه های ما را کاهش می دهد؟

ارسال دیدگاه