استانبول کارت چیست؟ چطور هزینه های ما را کاهش می دهد؟

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
۰ دیدگاه

استانبول کارت چیست؟ چطور هزینه های ما را کاهش می دهد؟

با استانبول کارت ۲۰% از هزینه های حمل و نقلتان را کاهش دهید! شاید برایتان این سوال پیش بیاید چطور با خرید یک کارت که برای آن هم باید هزینه ای را مد نظر داشته باشیم، می توانیم شاهد کاهش هزینه در سفر به استانبول باشیم؟

سالانه بیش از ۲ میلیون ایرانی به استانبول سفر می کنند که در برآورد هزینه های مربوط به حمل و نقل، گردشگری، خرید اینترنت و … گاها دچار مشکل می شوند؛ برای رفع این چالش دولت ترکیه اقدام به ارائه کارت های گردشگری هوشمند کرده تا مسافران بتوانند با خرید آن برای هزینه های سفرشان یک برنامه ریزی مشخص و دقیق داشته باشند.

واقعیت امر این است که شما با خرید کارت گردشگری استانبول و شارژ آن می توانید شاهد کاهش هزینه های مربوط به حمل و نقل، بازدید از جاذبه های گردشگری، سرویس های آنلاین شبانه روزی و اینترنت مصرفی در این شهر توریستی ترکیه باشید. با توجه به اهمیتی که این کارت برای مسافران دارد ما در این مطلب تصمیم داریم تا درباره تمامی سوالاتی که درباره خرید کارت گردشگری استانبول وجود دارد را پاسخ دهیم.

کارت گردشگری استانبول، کارت هوشمندی است که برای پرداخت کرایه در حمل و نقل عمومی  استفاده می شود. این کارت در مارس ۲۰۰۹ معرفی و در نهایت جایگزین بلیط الکترونیکی آکبیل شد. اندازه این کارت مثل کارت های هوشمند است و به راحتی در کیف پول جا می شود، مقدار شارژ آن از قبل پرداخت می شود و به راحتی هم قابل شارژ شدن است.

مزایا و کاربردها

از جمله امکاناتی که کارت گردشگری استانبول در اختیار مسافران قرار می دهد، عبارت از:

اینترنت رایگان در سطح شهر

راهنمای شبانه ‌روزی به صورت آنلاین

سرویس رایگان از فرودگاه به محل اقامت

تجربه‌ ی رایگان تفریحاتی که برای کارت تعریف شده

حمل و نقل رایگان یا همراه با تخفیف فوق العاده در سطح شهر

بازدید رایگان از جاذبه‌ها و موزه هایی که برای کارت تعریف شده

کدام وسایل نقلیه استانبول کارت را قبول می‌کنند؟

تمام وسایل نقلیه عمومی در استانبول، استانبول کارت را قبول می‌کنند. مترو، تراموا، متروباس، اتوبوس، قایق، تی‌سی‌دی‌دی، هاواتاش (یا هاواباس که اتوبوس فرودگاهی است) و انواع قایق‌های کروز (شامل توریل و دنتور) از جمله این وسایل نقلیه است.

چگونه استانبول کارت بخریم ؟

به منظور تهیه این کارت گردشگری راه های زیادی وجود دارد، شما برای خرید این کارت می توانید به دکه های داخل ایستگاه های مترو و اتوبوس، فرودگاه ها، دکه های روزنامه فروشی داخل شهر و همچنین به صورت اینترنتی از سایت های فروش استانبول کارت اقدام نمایید. در ادامه درباره شرایط خرید در هر کدام از مراکز گفته صحبت خواهیم کرد، پس نیازی به نگرانی نیست.

استانبول کارت در فرودگاه های استانبول

اما طبیعی است زمانی که به استانبول برسید، بخواهید همان ابتدا استانبول کارت را بخرید. بنابراین در فرودگاه باید به دنبال این کارت باشید. شما در فرودگاه آتاتورک، می‌توانید این کارت را از ایستگاه مترو واقع در فرودگاه بخرید. از همان جا می‌توانید ازاین کارت کارت برای خروج از فرودگاه با مترو استفاده کنید.

در صورتی که هواپیمای شما در فرودگاه صبیحا گوکجن فرود بیاید، می‌توانید استانبول کارت‌ را از کیوسک‌هایی بخرید که در خروجی ترمینال پروازهای خارجی واقع شده‌اند.

خوب است این نکته را هم بدانید که اتوبوس‌های مخصوص فرودگاه (اتوبوس‌های سریع‌السیر) علاوه بر استانبول کارت، برای کرایه پول نقد هم قبول می‌کنند. اما از زمانی که وارد شهر شدید، به هیچ وجه نمی‌توانید کرایه‌تان در اتوبوس، مترو، تراموا و… را با پول نقد بپردازید.

پاسپورت ترکیه و روش های اخذ پاسپورت ترکیه

روش های شارژ کردن کارت

شارژ کارت گردشگری استانبول از طریق دستگاه های ATM

یکی از راه های شارژ کارت گردشگری استفاده از دستگاه های ATM است. شما می توانید به راحتی در داخل ایستگاه های مترو اتوبوس از طریق این دستگاه ها اقدام به شارژ کارت گردشگری استانبول خود بنمایید. اما چطور؟ در ابتدا شما می بایست که کارت گردشگری استانبول خود را در محل شیشه ای دستگاه (که تصویر کارت را هم کشیده است) قرار دهید. برای شارژ می توانید به اندازه ای که می خواهید اسکناس درون دستگاه قرار دهید و اجازه شمارش و شارژ کارت که به صورت خودکار پس از گذاشتن اسکناس ها انجام می شود را مشاهده کنید.

نکته ای که حتما باید به آن توجه کنید، این است که اسکناس ها سالم و بدون هیچ گونه تاخوردگی و الزاما“لیر ترکیه” باشند.

شارژ کارت گردشگری استانبول در دکه های مترو و روزنامه فروشی

یکی دیگر از روش هایی خرید این کارت گردشگری، این است که نزد دکه های روزنامه فروشی یا آن هایی که در مترو و اتوبوس هستند بروید و اقدام به خرید کارت گردشگری استانبول بنمایید. برای خرید یا شارژ هم هیچ فرایند سختی را پیش رو ندارید، به راحتی با پرداخت لیر ترکیه می توانید کارتان را انجام دهید.

آیا از استانبول کارت می شود به صورت گروهی استفاده کرد؟

بله؛ لازم نیست که چندین کارت بخرید چون با یک کارت گردشگری استانبول پنج نفر می توانند سفر کنند، پس از اینکه اولین مسافر کرایه خود را با این کارت پرداخت کرد باید چند ثانیه صبر کرد و سپس نفر بعد دوباره از این کارت استفاده کند، البته ما توصیه می کنیم که بیشتر از سه نفر از این کارت استفاده نکنند.

اکبیل چیست؟

تا قبل از سال ۲۰۰۹ به جای استانبول کارت از اکبیل استفاده می‌شد. هنوز هم گاهی اوقات برخی افراد از همین عنوان اکبیل برای استانبول کارت استفاده می‌کنند.

بلو کارت چیست؟

یکی دیگر از کارت‌های اعتباری که می‌توانید در استانبول استفاده کنید، کارت آبی یا بلو کارت است. این کارت به مدت ۳۰ تا ۱۸۰ روز اعتبار دارد. البته از آنجایی که این کارت شخصی شده، فقط یک نفر می‌تواند از آن استفاده کند. اگر تصمیم دارید مدت طولانی در استانبول بمانید، می‌توانید از بلوکارت استفاده کنید.

نمایی زیبا از رویش لاله های واژگون در وان ترکیه

 

ارسال دیدگاه