3

یکی از مزیت ‌های سرمایه گذاری در ترکیه، موقعیت مرکزی آن در شاهراه ارتباطی با اروپا،آسیا، خاورمیانه و آفریقای شمالی، می باشد؛ همین موقعیت جغرافیایی ایده‌ آل، باعث شده سرمایه گذاران بسیاری این کشور را برای اهداف تجاری خود انتخاب کنند.

علاوه بر این، سالانه بیش از ۲۸ میلیون نفر گردشگر به ترکیه سفر می‌ کنند که همین امر، صنعت گردشگریِ ترکیه را در رده یکی از بزرگترین صنعت‌ های گردشگری دنیا جای داده است. همه این عوامل باعث شده طی چند سال اخیر، جایگاه اقتصادی ترکیه رشد چشمگیر و قابل توجهی داشته باشد.

بسیاری از سرمایه داران ایرانی ترکیه را کشور مناسبی برای سرمایه‌گذاری می‌دانند چرا که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور به علت پویایی اقتصاد ترکیه و بازارخدمات توریستی پررونق است.

سود‌ ده‌ترین سرمایه‌گذاری درترکیه در سال ۲۰۱۷ خرید زمین بوده به طوریکه از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۷ سود سرمایه گذاری در این بخش ۳۰۰۰ درصد بوده است بعد از خرید زمین، بورس، طلا، سود بانکی و خرید آپارتمان در رده های دیگر قرار گرفته‌اند.

کار و سرمایه گذاری در ترکیه، بایستی برمبنای قوانین سرمایه گذاری در ترکیه باشد. فعالیت اقتصادی، از صادرات و واردات به ترکیه تا خرید و ترخیص پوشاک از ترکیه به ایران در صورت عدم رعایت قوانین تجاری به شکست می انجامد.

از دیرباز، سرمایه‌گذاری در استانبول به خاطر وسعت شهر و وجود جمعیت زیاد همواره مورد توجه ایرانیان بوده است.

بهترین سرمایه‌گذاری در امور تجاری در ترکیه، با توجه به میزان سرمایه و زمینه‌ی سرمایه‌گذاری مربوط به بخش املاک، تولیدی، صنعتی و خدماتی است. با ثبت شرکت در ترکیه خصوصاً فعالیت در زمینه ی واردات و صادرات در صورت نیازسنجی درست، به راحتی امکان سوددهی بالای اقتصادی در مقاطع کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد. لازمه ی این موفقیت آگاهی ازمقررات و تسلط بر قوانین تجارت با ترکیه است.

 

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

زندگی در ترکیه یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران خاورمیانه است و جو اجتماعی سیاسی جذابی را جدای از دیدگاه تجاری ارائه می دهد.

این برنامه به منظور جلوگیری از عرضه بیش از حد بازار املاک و درعین حال ارتقاء املاک و مستغلات در کشور و در حال فراهم کردن شرایط مناسب برای سرمایه گذاران از کشورهای خلیج فارس و گسترش کسب و کار است.

شهروند ترکیه توسط برنامه ی سرمایه گذاری یا کد شهروندی ترکیه(TC) کار آفرینان از کشورهای مختلف را برای کسب و کار در کشورشان از طریق گزینه های مختلف جذب می کنند.

اخیرا مقررات کد گذاری شهروندی ترکیه اصلاح شده است و بیش از نیمی ازقیمتها کاهش یافته است پس از برنامه ی شهروندی در خاورمیانه. متقاضیان سرمایه گذار خارجی باید واجد شرایط موارد ذیل باشند تا بتوانند از طریق سرمایه گذاری پاسپورت دریافت کنند:

  • توان پرداخت هزینه های سرمایه گذاری را داشته باشند.
  • افراد متقاضی و خانواده ی آنها نباید مرتکب هیچگونه جرم و خلافی شده باشند.
  • سلامت روحی و روانی و جسمی داشته باشند.

سرمایه گذاران خارجی با توجه به داشتن سند و مدرک برای شرایط ذکر شده می توانند اقامت شهروندی ترکیه را دریافت نمایند. مجوز اقامت با توجه با قوانین تعیین شده توسط توافقنامه های دو جانبه میان ترکیه و کشور خارجی داده خواهد شد.

ویزای معمول توریستی گردشگری ترکیه به خارجی ها در مورد وضع قوانین جدید از ۱۸۰ روز فقط اجازه ی ۹۰ روز اقامت را می دهد. افرادی که بیش از ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشند باید اجازه اقامت بگیرند.

چندین نوع مجوز اقامت در ترکیه وجود دارد. خارجی ها هنگامی که یک ملک را در ترکیه خریداری می کنند باید برای اجازه اقامت طولانی مدت درخواست دهند.

اگر قصد تمدید مجوز اقامتتان را دارید باید آن را ۶۰ روز قبل از پایان مجوز در مقامات محلی انجام دهید. شما یک سند رایگان ارائه خواهید داد که نشان می دهد درخواست شما برای تمدید در حال بررسی است وتا هر زمانی که بخواهید مجاز به اقامت در ترکیه هستید.

حتی اگر مجوز شما تا آن تاریخ منقضی شده باشد. مجوز جدید دقیقا از تاریخ انقضای مجوز سابق معتبر خواهد بود.

به هر حال تحت هیچ شرایطی نباید سعی کنید برای فریب دادن مقامات ترکیه مجوز اقامت خود را طولانی تر کنید، زیرا خطر اینکه شما را کشور خودتان برگردانند یا اینکه به یکی از زندان های بد نام ترکیه فرستاده شوید زیاد است. اگر قصد درخواست برای اقامت طولانی مدت در ترکیه را دارید باید واجد شرایط تمام موارد زیر باشید:

  • ۸ سال اقامت مداوم در ترکیه(بدون وقفه)
  • عدم دریافت کمک اجتماعی در ۳ سال گذشته
  • داشتن درآمد کافی و پایدار توانایی اداره خود(و خانواده خود)
  • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد(برای متقاضیان ۶۵ سال به بالا)
  • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی