چگونه ایرانیان با سرمایه گذاری در ترکیه اقامت بگیرند؟  

  سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت یکی از روش های مورد تایید برای اخذ تابعیت در ترکیه است .طبق قانون شهروندی ترکیه بعضی از افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به اخذ اقامت کنند و دولت ترکیه از آنجایی که هدف ورود سرمایه به این کشور را دنبال می کند ،راه های زیادی را جهت سرمایه گذاری در اختیار متقاضیان گذاشته است. سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی یک کشور خارجی نیازمند داشتن اطلاعاتی در خصوص ارزشمندی املاک ،وضعیت اقتصادی بخش مورد نظر ،تسهیلات مربوط به آن بخش و امنیت و ضمانت دولت کشور مورد نظر برای این اقدام است

قبل از خواندن این مقاله به هیچ عنوان در ترکیه سرمایه گذاری نکنید ! در ابتدا موضوعات مطرح شده در مقاله پیش رو که کارشناسان مجرب trendturnkey با جزییات به آن پرداخته اند با دقت بخوانید و سپس با کمک مشاوران ما با خیال آسوده اقدام نمایید.

چرا با سرمایه گذاری اقامت ترکیه را بگیریم ؟ 

 مزایای سرمایه گذاری در ترکیه یک بحث بسیار مهم برای افرادی است که قصد چنین اقدامی دارند. همیشه افراد سرمایه گذار در زمان سرمایه گذاری در یک کشور بیگانه علاوه بر در نظرگیری بازدهی ،انتظار دریافت امتیازاتی از سوی دولت حاکم بر کشور مورد نظر را دارند . از آنجایی که دولت ترکیه  هم به دنبال ورود سرمایه به این کشور می باشد ،حمایت ها و مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است .مثلا  طبق یکی از قوانین شهروندی ترکیه ، افراد سرمایه گذار خارجی طبق شرایطی می توانند  علاوه بر اخذ اقامت در ترکیه ،از تحصیل رایگان و خدمات درمانی رایگان هم استفاده کنند .

از دیگر مزایای سرمایه گذاری در ترکیه می توان  به موارد ذیل اشاره نمود :

علاوه بر موارد گفته شده دولت ترکیه مزایای دیگری  هم برای سرمایه گذاران خارجی  در نظر گرفته است که موارد زیر را شامل می شوند:

  • معافیت از مالیات بر ارزش افزوده
  • معافیت های گمرکی
  • حق بیمه تامین اجتماعی
  • تخفیف های مالیاتی
  • تخفیف نرخ بهره بانکی
  • مشوق های تحقیق و توسعه
  • بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده

چگونه در ترکیه سرمایه گذاری کنیم؟

 با سرمایه گذاری در ترکیه می توانید برای خود و خانواده خود اخذ تابعیت کنید . البته اینکه از چه طریقی و طبق چه شرایطی این اقدام  صورت پذیرد ،بسیار مورد توجه دولت ترکیه می باشد که سرمایه گذار خارجی و خانواده ی او را شهروند خود محسوب کند . لازم به توضیح است خانواده در اینجا منظور همسر و فرندان زیر ۱۸ سال می باشد .طبق قوانین جدید از سال ۲۰۱۹  بازه این سرمایه گذاری بین ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دلار آمریکا است  که در حدود ۳ الی ۶ ماه ،برای اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه زمان لازم دارد. اما روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت چیست؟چگونه باید شهروند ترکیه شویم؟

در زیر روش های مورد تایید دولت ترکیه برای سرمایه گذاری در این کشور با هدف اخذ اقامت می باشد که به آن ها می پردازیم :

 

آیا سرمایه گذاری در ترکیه امن است؟

 امنیت سرمایه گذاری در ترکیه از جنبه های بسیار حائز اهمیت برای سرمایه گذاران ایرانی است. هر فردی که متقاضی اخذ اقامت با روش سرمایه گذاری در ترکیه می باشد ،علاوه بر درنظرگیری میزان بازدهی و کسب سود حاصل از سرمایه گذاری ،باید به بررسی سلامت سیستم اقتصادی و قضایی کشور مورد نظر نیز بپردازد. اما آیا ترکیه کشور امنی جهت سرمایه گذاری است؟

در خصوص  سوال مطرح شده ، با توجه به سوابق نشان داده شده از سازمان های دولتی و خصوصی ترکیه و نظام قضایی این کشور ، متاسفانه می توان گفت این کشور فساد بالایی در سیستم اداری دارد و اقداماتی چون رشوه گیری بسیار زیاد است . همچنین عدم استقلال سیستم قضایی  این کشور بسی نگران کننده می باشد. اما خبر خوشی که می توان به متقاضیان اقامت ترکیه از این راه داد ،توافقاتی است که بین دولت های ایران و ترکیه صورت گرفته است ؛ طبق این توافقات امنیت معاملات و سرمایه گذاری ها تا حد زیادی تضمین می شود .با توجه به مفاد این موافقت نامه ها که با عنوان های “توافق نامه ارتقا وحفاظت از سرمایه گذاری” و “توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی” موارد زیر تضمین شده است :

  • فراهم کردن محیط مناسب اقتصادی برای سرمایه گذاران
  • عدم مصادره اموال سرمایه گذارن که فقط در موارد استثنا و طبق روال های قانونی در جهت منافع عمومی مصادره خواهد شد
  • پرداخت مالیات از طرف سرمایه گذار فقط در یکی از دو کشور

اکنون بحثی که مطرح می شود این است ؛چگونه  باید در راه های ذکر شده در بالا باید اقدام کرد؟

 چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم؟

  طبق قوانین جدید  در ترکیه خرید ملک برای اتباع ۱۸۳ کشور از جمله ایران امکان پذیر می باشد. این درحالی است که در گذشته چنین امکانی برای افراد غیر شهروند در ترکیه وجود نداشت و این شرایط به همان مقصود ورود سرمایه به ترکیه  ایجاد شده است .خلاف تمامی تبلیغات نادرستی که وجود دارد ،افراد با خرید ملک فقط می تواند اقامت موقت ترکیه را اخذ کنند .اما  وجه تمایزی که وجود دارد این است که این نوع اقامت قابل تمدید می باشد ؛افراد پس از یک سال اقامت موقت در ترکیه در صورت این که هنوز سند ملکی به نام آن ها باشد ،می توان نسبت به تمدید اقامت موقت یک ساله شان اقدام نمایند .

سرمایه گذاری در ترکیه

   آیا با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت دائم گرفت؟

 با توجه به تغییراتی که از سال ۲۰۱۸ در قوانین خرید ملک در  ترکیه به وجود آمد ،اخذ اقامت ترکیه برای افراد آسان تر شد .به طور مثال حداقل هزینه برای افرادی که با سرمایه گذاری قصد اخذ اقامت  دائم در ترکیه را دارند به جای ۲ میلیون دلار به ۲۵۰هزار دلار رسید و آن ها می توانند با خرید خانه در ترکیه اقامت دوساله دریافت کنند .

در این راه ،۵ سال تا ۸ سال اقامت موقت ،شرط تبدیل اقامت ترکیه به دائم است که در این مدت زندگی در ترکیه و داشتن بیمه لازم است. برای این هدف سند ملکی که به نام شماست به آنکارا ارسال می شود و پس از انجام بررسی های لازم در صورتی که واجد شرایط اخذ اقامت دائم باشید ،این اقامت به شما داده می شود .گفتنی است ،این پروسه چیزی حدود یک سال به طول می انجامد.

حداقل میزان خرید سهام به هدف اخذ اقامت ترکیه

  خرید سهام در ترکیه  یکی دیگر از راه های مورد تایید برای دستیابی به تابعیت ترکیه است. بورس اوراق بهادار ترکیه در سال ۱۹۸۶ افتتاح گردید و در حال حاضر کشور های خارجی بسیاری به صورت فعال در چرخه اقصادی ترکیه شرکت دارند .در گذشته حداقل میزان خرید سهام به هدف اخذ اقامت ترکیه در حدود دومیلیون دلار آمریکا بود که در حال حاضر این مبلغ به ۵۰۰ هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است.یعنی افراد با خرید حداقل مبلغ سهام، می توانند جهت اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند. البته  سهام خریداری شده الزاما باید مورد تایید وزارت صنایع و فناوری ترکیه قرار گیرد تا اقدامات افراد جهت اخذ اقامت به نتیجه قابل قبول دست پیدا کند .

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید اوراق قرضه دولتی از دیگر راه های  مورد توجه برای اخذ اقامت ترکیه می باشد. در این روش افراد  همانند خرید سهام مبلغی در حدود ۵۰۰ هزار دلار آمریکا ،می توانند سرمایه گذاری کنند تا جهت اخذ اقامت اقدام نمایند. البته پس از سرمایه گذاری فرد متقاضی حق برداشت و فروش سهام  تا مدت سه سال نخواهد داشت اما پس از اخذ اقامت مجاز به برداشت و فروش آن ها خواهد بود .

کار آفرینی در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

  کارآفرینی در ترکیه روش آسانی جهت اقامت ترکیه محسوب نمی شود .چراکه برای کار آفرینی در نظرگیری جوانب زیادی ضرورت دارد و این امر حتی در ایران هم بسیار پر ریسک است . در گذشته هر خارجی در ترکیه می بایست پس از راه اندازی کسب و کار حدود ۱۰۰ نفر از شهروندان ترکیه را استخدام می نمود تا بتواند اقامت ترکیه را دریاف کند. اما طبق قوانین جدید  سال ۲۰۱۹این تعداد به ۵۰ نفر رسیده است. البته توسعه اشتغال در ترکیه امر بسیار مورد توجهی برای دولت این کشور  است که حمایت های لازمه را نیز برای کار آفرینان درنظر گرفته است.

سخن پایانی

 از میان تمامی روش های بررسی شده از طرف کارشناسان مجرب تیم ترندترنکی ، می توان گفت ، سرمایه گذاری در ترکیه مزایایی زیادی برای افرادی که  قصد مهاجرت به این کشور را دارند در بردارد . گفتنی است خرید ملک تنها  منجر به روش اخذ اقامت  موقت ترکیه نخواهد شد ولی راهی است که امکان رساندن شما به مقصد شهروندی ترکیه را با شرایط خاص خواهد داشت .پیشنهاد ما برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند مشاهده شرایط معاملات املاک در ترکیه می باشد که مشاوران trendturnkey از طریق شماره تماس های درج شده در سایت آماده ارائه مشاوره و راهنمایی های لازم دراین راه می باشند .همچنین اگرچه اخذ اقامت از طریق کارآفرینی جز روش های پرریسک معرفی گردید ،اما کار آفرینان ایرانی با توجه به شرایط پرخطر و ریسک های در نظر گرفته شده در این راه ،از حمایت های دولت ترکیه با هدف اشتغال زایی از این طریق اقدام نمایند .بدیهی است که شرایط فعلی هر فرد متقاضی ،تاثیر چشمگیری بر تصمیم گیری و انتخاب او در این راه خواهد داشت.

 

ارسال دیدگاه