وبلاگ

دانستنی های ترکیه

ترکیه، ششمین مقصد توریستی جهان، شبه‌جزیره‌ای است که از سمت شمال توسط دریای سیاه، از سمت غرب توسط دریای اژه احاطه شده‌است و در جنوب میزبان سواحل زیبای دریای مدیترانه است. دانستنی های ترکیه زیاد است ما در این مقاله برخی از جذاب ترین دانستنی ها وحقایق جذاب کشور ترکیه را ذکر می کنیم.
کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti) از نظر مکانی در غرب آسیا و خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا و در محل تلاقی این دو قاره واقع شده‌است. البته بخش بیشتری از این کشور در قاره آسیا واقع شده‌است و تنها ۵ درصد از مساحت آن به نام تراکیه در قاره اروپا قرار دارد. اگر قصد گرفتن اقامت ترکیه یا سفر به ترکیه را دارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام به هرکاری این مقاله را درمورد دانستنی های ترکیه مطالعه کنید.

۱- شرایط اقامت در ترکیه

گرفتن اقامت ترکیه از طریق روش‌های مختلفی قابل انجام است. در ادامه به برخی از روش‌های اخذ اقامت یکساله ترکیه یا اقامت کوتاه‌مدت اشاره کرده‌ایم:

اگر بتوانید شرایط اخذ اقامت کوتاه‌مدت ترکیه را هر سال حفظ کنید و هر سال برای تمدید اقامتتان اقدام کنید می‌توانید اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید.

۲- معماری‌های تاریخی در کشور ترکیه

معماری ترکیه در سال‌های اول جمهوری ترکیه، تحت تاثیر معماری سلجوقیان و عثمانیان قرار گرفت. زمانی که ترک‌های سلجوقی به ایران آمدند و با معماری سنتی ایران آشنا شدند، بناهای جدیدی ساختند. از اولین مدارس علمی مسلمانان گرفته تا گنبد‌ها و طاق‌های بزرگ، همگی آثاری است که ترک‌های سلجوقی از خود برجای گذاشتند.
معماری ترکیه در دوره عثمانیان به اوج خود رسید. عثمانیان با الگوگرفتن از معماری سلجوقیان، بیزانس و معماری عرب سبک خود را توسعه دادند. یکی از مهم‌ترین بناهای عثمانیان، اولین نمونه از مساجد آن‌ها می‌باشد.
تا آن زمان که عثمانیان حکومت می‌کردند مسجدی به‌تنهایی وجود نداشت و در کنار مسجد، مقبره‌ها، آشپزخانه، مدارس دینی، بیمارستان‌ها و حمام ترکی وجود داشتند. پس از فتح استانبول، معماری استانبل در سبک کلاسیک خود قرار گرفت. اگر قصد خرید خانه در ترکیه را دارید پیشنهاد می‌کنیم کمی درمورد سابقه ساختمان‌سازی و معماری این کشور نیز مطالعه کنید. همچنین ازجمله جذاب ترین دانستنی های ترکیه سابقه معماری در این کشور می باشد. در ادامه به برخی از معماری های تاریخی ترکیه اشاره کرده‌ایم.

مسجد ایاصوفیه (H3)

مسجد حاجیا صوفیا که ترک‌های استانبولی به آن ایاصوفیه (به ترکی استانبولی: Ayasofya) نیز می‌گویند یکی از دیدنی‌ترین و تاریخی‌ترین عبادتگا‌ه‌های جهان و استانبول ترکیه است. ایاصوفیه در ابتدا به‌عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس ساخته شد و کلیسای حاجیا صوفیا نام گرفت. پس از فتح شهر کونستانتینوپول (قسطنطنیه) در سال ۱۴۵۳، امپراتوری عثمانی، کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کرد اما این روند دیری نپایید و با روی کار ‌آمدن آتاتورک این مسجد به موزه تبدیل شد. ایاصوفیه از سال ۱۹۳۵ تاکنون به‌عنوان موزه مورد بازدید توریستان و عموم مردم قرار گرفته‌است.

کلیسای چورا

کلیسای نجات‌دهنده مقدس معروف به کلیسای چورا که بعضی آن را خواهر کوچکه مسجد ایاصوفیه می‌دانند همان کلیسای سابق بیزانس روم است. این کلیسا نیز همانند مساجد ایاصوفیه توسط عثمانیان به مسجد تبدیل شد و بعدها پس از بازسازی به‌عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار گرفت.

قلعه روملی حصار

قلعه روملی یکی از جذاب ترین دانستنی های ترکیه می باشد. قلعه روملی یا روملی حصار، در سال ۱۴۵۲ به دستور سلطان محمود دوم تنها در عرض ۴ ماه ساخته شد. هدف سلطان محمود برای ساخت این بنا این بود که در برابر حمله نهایی به قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس روم از شهر محافظت کند. این قلعه، قلعه‌ای پهناور و وسیع است که اطرافش را باغ‌ها، برج و باروهایی احاطه کرده‌اند. قلعه روملی در منطقه اروپایی استانبول و در کم عرض‌ترین بخش تنگه بسفر قرار گرفته‌است. بخش‌های زیادی از این قلعه در اثر یک زلزله ویرانگر نابود شد اما امروزه درهایی از این قلعه برای بازدید به روی مردم گشوده‌است.

۳- اولین دانشگاه جهان در ترکیه

یکی از دانستنی های ترکیه که جالب است بدانید درمورد دانشگاه های کشور ترکیه می باشد.  اولین دانشگاه جهان در شهر حران ترکیه ساخته شده‌است. این بنا که در آن زمان با عنوان مدرسه حران شناخته می‌شد در حکم دانشگاه آن دوران بوده و دانشجویان آن در زمینه‌های ستاره‌شناسی، طب، ریاضی، فلسفه و دین فعالیت‌ها و تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند. شهر حران امروزه نیز به‌عنوان یک دهکده توریستی توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده‌است. همچنین جدا از بحث گردشگری امروزه مهاجرت به ترکیه برای تحصیل مقصد بسیاری از افراد قرار گرفته‌است.

۴- عجایب ۷گانه کشور ترکیه

مقبره ماسولوس

مقبره ماسولوس، واقع در شهر بدروم ترکیه، در سال ۳۵۰ پیش از میلاد برای حاکم کاریا با نام ماسولوس ساخته شده‌است. این بنا که یک حقیقت تاریخی جذاب از دانستنی های ترکیه می باشد جزو عجایب هفت‌گانه جهان قرار دارد تماما از سنگ مرمر ساخته شد و توسط تعدادی مجسمه قابل توجه مورد تزئین قرار گرفت. مقبره ماسولوس ۱۵ سال پیش از میلاد در اثر یک زلزله مخرب ویران شد و تنها قسمت‌هایی از آن برجای ماند. از آثار برجای‌مانده از این بنای تاریخی تنها برخی از مجسمه‌های تزئینی را می‌توان در موزه بریتانیا در لندن مشاهده نمود.

۵- بابانوئل در ترکیه به دنیا آمد

سنت نیکلاس قدیس، معروف‌ترین بابانوئل جهان، در شهر پاتارا لیسیا یا دمره کشور ترکیه به دنیا آمده‌است. همچنین این شهر آخرین استراحت‌گاه مریم مقدس می‌باشد که جایی نزدیک افسس باستان قرار دارد.

۶- طولانی‌ترین مسیر اسکی بر روی برف

کشور ترکیه صاحب طولانی‌ترین مسیر اسکی بر روی برف در قاره‌ی اروپا می‌باشد. این مسیر با ارتفاع ۳۱۲۵ در سمت شرقی ترکیه و شهر ارزروم واقع شده‌است.

۷- بهترین غذاهای ترکیه 

ترکیه ازجمله کشورهایی است که در پخت‌و‌پز غذاهای خوشمزه و لذیذ به‌خصوص غذاهای دریایی شهرت جهانی دارد. اگر چه غذاهای ترکیه بسیار متنوع هستند اما فرهنگ غذایی ترکیه با غذای ما اشتراکات فراوانی نیز دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه را معرفی کنیم.

کوفته (Köfte)

کوفته یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه است. هرچند که ما کوفته را به شکل توپک‌های گرد معمولا بزرگ می‌خوریم اما این غذا در ترکیه به شکل‌های مختلفی وجود دارد و همراه با پلو سرو می‌شود. آن‌ها گوشت چرخکرده بره، گوسفند یا گاو را با خرده نان، پیاز خرد شده و ادویه‌های مختلف ورز می‌دهند و بعد به شکل‌های مختلفی درمی‌آورند.

دونر کباب (Kebap)

یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترنی غذاهای ترکیه‌ای دونر کباب است. دونر کباب یا همان کباب ترکی در کشور خودمان نیز تهیه می‌شود. برای تهیه کباب ترکی حجم نسبتا زیادی از گوشت یا مرغ را به‌طور لایه‌لایه روی سیخ چرخانی قرار داده و با چرخیدن سیخ گوشت نیز کم‌کم پخته می‌شود. این غذا همراه با چاشنی‌هایی مانند پیاز و فلفل و به‌صورت پرسی یا ساندویچی شکل سرو می‌شود.

لاهماجون (Lahmacun)

انواع مختلفی از لاهماجون وجود دارد اما معمولا برای تهیه آن موادی مانند گوشت چرخکرده، سبزیجات خردشده، پیاز، گوجه و جعفری و ادویه‌هایی مثل آویشن، فلفل، دارچین و زردچوبه را روی خمیر می‌ریزند و سپس داخل فر قرار می‌دهند. لاهماجون به‌دلیل ظاهرش گاهی پیتزا ترکی نیز نامیده می‌شود.

مزه

مزه یا پیش‌غذا تنوع فراوانی دارند. از بهترین مزه‌های کشور ترکیه می‌توان فاوا (لوبیای پخته و له‌شده)، کوپوگلو (بادمجان سرخ‌شده به همراه ماست و سس گوجه‌فرنگی)، را نام برد.

۸- حمل‌ونقل و گشت‌و‌گذار در ترکیه

حمل‌ونقل آسان همواره یکی از دغدغه‌های اصلی برای مهاجرت و سفرکردن افراد است. حمل‌ونقل آسان علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان از حدررفت منابع مالی توریست یا مهاجر نیز جلوگیری می‌کند. از آنجایی که ترکیه ششمین مقصد توریستی جهان است بنابراین سعی کرده‌است تا در امر حمل‌ونقل و جابه‌جایی نیز از استانداردهای جهانی پیروی کند. بنابراین اگر قصد سفر به ای کشور را دارید می‌توانید با خاطری آسوده به ‌آنجا بروید. هواپیماهای داخلی، تاکسی، قطار، اتوبوس‌، قایق و ماشین‌های کرایه‌ای همه و همه به استقبال مردم و مهاجرین در کشور ترکیه درآمده‌است. لازم است بدانید که درخواست ماشین به‌صورت اینترنتی و آنلاین همانند تاکسی‌های اینترنتی ما نیز در کشور ترکیه رواج دارد.

۹- شهرهای توریستی کشور ترکیه

آنکارا

آنکارا، پایتخت کشور ترکیه، دومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول می‌باشد. این شهر در یکی از خشک‌ترین مناطق ترکیه واقع شده‌است اما به‌دلیل آنکه بخش اعظم آن با پوشش گیاهی نواحی استپ احاطه شده منطقه‌ای سرسبز به‌شمار می‌رود. از مکان ها و موزه های دیدنی شهر آنکارا می‌توان قلعه‌ی آنکارا، موزه‌ی فضای باز آلتینکوی، موزه‌ی تمدن‌های آناتولی و آکواریوم آکوا وگا را نام برد.

استانبول

بیشتر شما نام شهر استانبول ترکیه را شنیده‌اید. استانبول یا قسطنطنیه سابق بزرگ‌ترین شهر ترکیه و قلب تپنده‌ی فرهنگی و اقتصادی آن به‌شمار می‌رود. این شهر که در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته است مساحتی حدود ‍۱۵۳۹ کیلومترمربع را دارا می‌باشد. از مکان‌ها و موزه های دیدنی استانبول می‌توان مسجد سلطان احمد، قصر توپ‌‌کاپی، روملی حصار، جزایر پرنس، بازار بزرگ استانبول و … را نام برد.
ازمیر

ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه، ازجمله شهرهای معروف و دیدنی ترکیه می‌باشد. ازمیر در ساحل دریای اژه واقع شده‌است و تاکنون میزبان کنگره‌ها و نمایشگاه‌های صنعتی، علمی و تجاری فراوانی بوده‌است. ازجمله دیدنی‌ترین مکان‌های این شهر می‌توان به پارک آبی ازمیر، مسجد حصار، شهر باستانی افه‌سوس و باغ وحش ازمیر اشاره کرد.

بدروم

شهر بدروم واقع در منطقه اژه جنوبی ترکیه زمانی میزبان یکی از عجایب هفت‌گانه جهان بوده‌است. سفر به بدروم بدون دیدن قلعه سنت پیتر که همچنین به‌عنوان قلعه بدروم شناخته می‌‌شود لذت‌بخش نخواهدبود. از مکان‌های دیدنی دیگر شهر بدروم می‌توان موزه باستان‌شناسی زیر آب بدروم، موزه هنر زکی مورن، دروازه میندوس، جزیره خرگوش و آرامگاه هالیکارناسوس را نام برد.

مارماریس

شهر ماریس از مناطق ساحلی و تفریحی کشور ترکیه است که در امتداد ترکیه ریویرا در جنوب غربی ترکیه واقع شده‌است. از جاذبه‌های دیدنی شهر مارماریس می‌توان به فواره های رقصان، کوه های مارماریس، آرامگاه های صخره ای ساریان و پارک آبی مارماریس اشاره کرد.

۱۰- گونه‌های گیاهی و جانوری کشور ترکیه

موقعیت جغرافیایی و آب‌وهوایی ازجمله موارد مهم و تاثیر‌گذار برای سفرکردن و انتخاب بهترین کشور برای اقامت می‌باشد. اگر قصد گرفتن اقامت ترکیه یا سفر به ترکیه را دارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام به هرکاری از شرایط آب‌وهوایی کشور ترکیه آگاه شوید. امروزه بیش از ۹۰۰۰ گونه گیاهی در کشور ترکیه وجود دارد. حدود ۳۰۰۰ مورد از این گیاهان بومی کشور ترکیه هستند و در هیچ‌جای دنیا یافت نمی‌شوند. تنوع جانوران ترکیه نیز بسیار زیاد است. انواع مختلفی از حیوانات ازجمله پرندگان، ماهی‌ها و ۴۰۰۰۰ گونه جانوری در ترکیه پیدا می‌شوند. جالب است بدانید که تنوع جانوران در ترکیه بیش از گیاهای وحشی است و درحالی‌که تعداد گونه‌ها در قاره اروپا حدود ۶۰۰۰۰ تا است، این تعداد در ترکیه بیشتر از ۸۰۰۰۰ نوع می‌باشد.

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − چهار =

ملک ها را مقایسه کنید

مقایسه (0)
پشتیبانی و هماهنگی با واتس آپ