4

در ترکیه، نه‌تنها خانه‌ها در مقایسه با اروپا ارزان‌تر هستند، بلکه اگر سرمایه کافی در اختیار داشته باشید می‌توانید ویلا یا آپارتمان لوکس و کم‌نظیری را از آن خود کنید. می‌توان گفت قیمت نسبت به ارزش مهم‌ترین مزایای خرید ملک در ترکیه است. اقلیم عالی، دسترسی آسان یعنی وجود حمل‌ونقل خوب و مقرون‌به‌صرفه نیز از دیگر مزایای خرید ملک در این کشور است.
اما مزایای خرید ملک در استانبول
استانبول با حدود ٢٠میلیون نفر جمعیت، پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه است که قلب تجارت و کسب‌وکار این کشور محسوب می‌شود. قدمت این شهر به ۶۶۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد؛ و تنها شهری است که دو بخش اروپایی و آسیایی دارد. این شهر به دلیل داشتن آثار تاریخى، طبیعت زیبا و مراکز خرید فراوان سالانه توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند.
وجود مراکز خرید لوکس در محلات استانبول یکی از مزایای خرید ملک در این شهر است چرا که شما می‌توانید به‌راحتی مایحتاج روزانه خود را پیدا کنید.
یکى دیگر از مزایاى خرید خانه در استانبول این است که هر وقت شما تصمیم به فروش آن بگیرید به‌مراتب بسیار راحت می‌توانید آن را به نقدینگى تبدیل کنید.
قیمت مناسب ملک و مناسب با هر بودجه، آب‌وهوای بسیار خوب، هزینه‌های پایین زندگی، وجود جاذبه‌های گردشگری و تاریخی، بازده خوب سرمایه‌گذاری، دریافت اقامت دائم ترکیه، مقصد توریستی محبوب و حمل‌ونقل قوی و قوانین مربوط به ارث و انتقال سند از دیگر مزایای مهم خرید ملک در این شهر است.
از محاسن دیگر خرید خانه در استانبول وجود مگا پروژه‌هایی است که در حال ساخت هستند که دولت ترکیه سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در این زمینه انجام داده، پروژه‌هایی مانند کانال استانبول، فرودگاه جدید که با اتمام کامل آن بزرگ‌ترین فرودگاه جهان خواهد شد که همه این عوامل باعث ارزشمندتر شدن ملک شما در استانبول خواهد شد.

قیمت مسکن ترکیه و ایران در یک نگاه

 

قیمت مسکن در ترکیه نسبت به ایران خیلی متفاوت است و باید برای اینکه بتوانید در ترکیه مسکنی را خریداری کنید حتماً از قیمت‌های مسکن با اطلاع باشید.

البته با کمی مقایسه متوجه می‌شویم که قیمت مسکن در کشورهای همسایه ایران به مراتب ارزان‌تر است. دولت ترکیه توانسته که قیمت مسکن را تثبیت کرده و متعادل نگه دارد. قیمت مسکن در ترکیه نسبت به ایران ارزان‌تر است.

قیمت مسکن آپارتمان در ترکیه نسبت به ایران خیلی کمتر است و با توجه به شهر و منطقه شهری متفاوت خواهد بود. حتی قیمت مسکن در گران‌ترین مناطق شهری در ترکیه نسبت به ایران ارزان‌تر هستند.

یک آپارتمان نو ساز دو خوابه با متراژ ۱۱۰ متر مربع در منطقه باکیرکوی که جز مناطق قدیمی و اصیل نشین در استانبول میباشد شما می توانید با ۱ میلیون و سیصد هزار لیر تهیه کنید و اگر قصد اجاره دادن آن را داشته باشید حداقل با مبلغ ۳۵۰۰ لیر ماهانه می‌توانید اجاره دهید.

برای مقایسه در منطقه آسیایی محله کادیکوی که جزء مناطق خوب استانبول به شمار می‌آید شما یک واحد دوخوابه به متراژ ۹۰ متر را با قیمت ۱ میلیون صد هزار لیر می‌توانید تهیه کنید و اجاره ماهانه ملک شما حداقل ۴۰۰۰ لیر خواهد بود.

قیمت مسکن در ترکیه را می‌توان به اقتصاد با ثبات آن نسبت داد. قیمت مسکن در ترکیه هرگز نوسانات شدیدی متحمل نشده است.

قیمت مسکن آپارتمان در ترکیه تا حدی یکسان بوده و در مناطق مختلف ترکیه یکسان و برابر است.

قیمت مسکن در ترکیه در مورد یک واحد آپارتمان به اندازه ۱۲۵ مترمربع در استانبول و در محله کادیکوی، ۱ میلیون و سیصد هزار لیر برآورد شده است.

همین واحد به پول ایران با لیر ۲۰۰۰تومان برابر است با ۲ میلیارد و ششصد هزار تومان که هر متر مربع یک واحد آپارتمانی ۳ خوابه، ۲۰میلیون و ۸۰۰هزار تومان ارزش دارد.

در محله سعودیه کادیکوی، قیمت واحد آپارتمانی با همین متراژ گران‌تر می‌باشد. قیمت مسکن در ترکیه در هر حال نسبت به ایران بسیار متفاوت است.

در منطقه شیشلی که یکی از بهترین محله‌های استانبول است به علت مرکزی بودن منطقه قیمت‌ها کمی گران‌تر است.

قیمت مسکن آپارتمان۱ خوابه در این منطقه ۱میلیون و ۴۰۰ هزار لیر یا ۲ میلیارد و ۸۰۰ هزار تومان با لیر ۲۰۰۰ تومان است.

یکی دیگر از مناطقی که ارزانتر از بقیه مناطق استانبول هست و در عین حال آپارتمانها و شهرکهای آنجا دارای کلیه امکانات رفاهی و تفریحی و نگهبانی ۲۴ ساعته است منطقه‌ اسنیورت میباشد که در قسمت غرب اروپایی استانبول واقع شده است.
به طور متوسط قیمت یه واحد ۱خوابه ۲۵۰هزار لیر ترکیه است که با لیر ۲۰۰۰ تومن ۵۰۰میلیون تومن به پول ایران میشود. یعنی یه واحد ۱ خوابه با متراژ ۵۰متر قیمت هر متر آن ۱۰میلیون تومان می‌شود.

 

توجه به نکات مهم در هنگام خرید ملک در ترکیه

قبل از هر چیز باید بدانید تمامی اسناد باید در دفاتر رسمی ثبت اسناد که مورد تایید دولت ترکیه می باشد ثبت شوند. در این صورت امضا و ثبت اسناد مورد تایید می باشد. توجه کنید قولنامه ای که در دفتر املاک بین خریدار و فروشنده عقد می گردد، الزاما به معنای این نیست که ملک به خریدار واگذار شده است. پس در هنگام عقد قولنامه فقط درصدی از مبلغ خرید خانه را پرداخت کنید، مابقی باید در دفتر اسناد رسمی بعد از ثبت، پرداخت شود.

برخی از املاک و مستغلات در ترکیه به اتباع خارجی قابل واگذاری نیستند. به همین دلیل لازم است قبل از اقدام به خرید ملک، این مورد را از اداره تاپو استعلام بگیرید.

قبل از اقدام به خرید ملک در خصوص بدهی های آن باید از اداره تاپو استعلام بگیرید. بسیاری از املاک در ترکیه با وام خریداری شده اند، همچنین باید مالیات و عوارض آنها هر سال پرداخت شود.

ارائه گزارش ارزیابی ملک در ترکیه توسط خریدار الزامی است. در غیر این صورت اخذ اقامت با مشکلات جدی روبه رو می شود.

گزارش اجباری ارزیابی ملک

گزارش ارزیابی (ارزیابی) برای فروش ملک به اتباع خارجی (به زودی برای تمام فروشها در ترکیه) از تاریخ ۱۵.۰۲.۲۰۱۹ اجباری است. این گزارش توسط دو موسسه معتبر ارزیابی و تایید شده توسط SPK تهیه می شود. یکی از آنها نقشه ها، اطلاعات ثبت شده در شهرداری و دفتر تاپو را بررسی می کند. آنها از املاک بازدید می کنند تا ملکی را که به شما نشان داده شده، به درستی خرید نمایید. کنترل کننده دوم ملک را چک می کند تا قیمت مقایسه ای خانه و رجیستری درست باشد. متخصصین ارزیابی هر دو موسسه سوگند خورده اند.

دولت می خواهد بجای تکیه بر قیمتهای اعلام شده، ارزش بازار ملک را تغییر دهد. پیش از این، یک فروشنده ممکن بود قیمت فروش را بسیار پایین اعلام کند تا از پرداخت هزینه های نقل و انتقال جلوگیری نماید. بنابراین از گزارش ارزیابی به عنوان شاخصی از املاک برای محاسبه مالیات استفاده می شود.

سوال: آیا من نیاز به یک گزارش ارزیابی دارم؟

جواب: اگر شما ملکی را در ترکیه خریداری نمایید؛ باید در اداره کل ثبت زمین و کاداستر (دفتر تاپو)، گزارش ارزیابی داشته باشید.

سوال: مدت زمان لازم برای تهیه گزارش ارزیابی چه قدراست؟

جواب: هنگامی که شما تقاضای گزارش ارزیابی حرفه ای می کنید، ارزیاب امور ملک را بررسی می کند. مطالعه عکس ها، کنترل اطلاعات در دفتر تاپو و سرانجام نقشه های ثبت شده در شهرداری طول می کشد. کارشناس قیمت های مقایسه را جمع آوری می کند. این گزارش شامل ۲۰ تا ۳۵ صفحه است. زمان انجام این کار ۲ روز خواهد بود.

سوال: هزینه گزارش چقدر است؟

جواب: گزارش ارزیابی معتبر SPK تقریبا ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر بعلاوه مالیات بر ارزش افزوده می باشد که به شهر و ویژگی های ملک بستگی دارد.

سوال: گزارش ارزیابی چه مدت اعتبار دارد؟

جواب: طبق قانون مالکیت، دفتر تاپو گزارشی را می پذیرد که بیشتر از ۳ ماه از زمان آن نگذشته باشد. در صورتی که زمان اعتبار این گزارش از سه ماه عبور کند، ما به مشتریانمان خود کمک می کنیم تا بعد از ۳ ماه آن را به صورت رایگان تمدید نمایند.

سوال: معنی SPK چیست؟

جواب: SPK مخفف هیات مدیره بازار سرمایه است که در زبان ترکی Sermaye Piyasası Kurulu می شود. این بالاترین نهاد مقتدر در تنظیم مالی، بورس اوراق بهادار و امور بانکی در ترکیه است.

آیا اقامت ترکیه با خرید ملک میتواند به شهروندی ختم شود؟

حواب این سوال در گرو به عمل آوری دو شرط مهم است اول اینکه پنج سال پیاپی اقامت ترکیه از طریق شخص تمدید شود و فاصله ای بین سالها نباشد دوم اینکه مدراک مستند دال بر دارابودن درامد طی ۵ سال ارائه نماید این مدارک میتواند درامد از ایران باشد میتواند بصورت قانونی درامد از ترکیه به رویت دولت ترکیه برسد.