تحصیل در ترکیه و بررسی تمام شرایط آن برای ایرانیان

تحصیل در ترکیه و زندگی در ترکیه چه شرایطی دارد ؟چگونه می توان از طریق تحصیل در ترکیه ،اخذ اقامت کرد ؟جدیدترین شرایط برای تحصیل در ترکیه چیست؟ این سوالات از جمله سوالات بسیاری از ایرانیان از مشاوران تیم ترندترنکی است .برای انتخاب کشور ترکیه برای تحصیل در ابتدا بهتر است یک نگاه کلی به شرایط تحصیل و زندگی در آن داشته باشیم تا بتوانیم بهترین دانشگاه برای تحصیل در ترکیه و بهترین شرایط برای زندگی و حتی  اقامت ترکیه را برای خود فراهم کنیم . در مقاله  زیر شما می توانیدبا بررسی تمامی جوانبی که در ذیل به آن پرداختیم ،بهترین دانشگاه برای تحصیل در ترکیه را یافته  و بهترین و راحت ترین راه برای زندگی و تحصیل در این کشور را  انتخاب نمایید.

 • تحصیل در ترکیه و بررسی شرایط عمومی
 • تحصیل در ترکیه با ویزای تحصیلی
 • تحصیل در ترکیه و ویزای همراه
 • تحصیل در ترکیه و انواع آن
 • تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا
 •  تحصیل در ترکیه و هزینه های مربوط به آن
 •  تحصیل در ترکیه  و هزینه  های زندگی
 •  تحصیل در ترکیه و کار حین تحصیل
 •  تحصیل در ترکیه و بورسیه تحصیلی

زندگی در ترکیه

تحصیل در ترکیه و بررسی شرایط عمومی

 تحصیل در ترکیه بخاطر شرایط و قوانینی که در کشور ترکیه حاکم است ،یک راه برای تجربه زندگی در این کشور  نیز می باشد. اما بهتر است قبل از ورود به بحث شرایط ویژه  تحصیل در ترکیه اصلا بدانیم این کشور چه ویژگی و امتیازاتی برای تحصیل و زندگی دارد .چرا که شرایط فرهنگی ،اقتصادی و سیاسی یک کشور بیگانه می تواند در بسیاری از اقدامات یک مهاجر در آن کشور اثر گذار باشد. بنابراین به یک نگاه کلی در خصوص ویژگی های کشور ترکیه می پردازیم.

ترکیه چگونه کشوری است ؟

ترکیه کشور دوست و همسایه ی ایران با وسعتی در حدود   ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع می باشد. این کشور با وجود قرارگیری در همسایگی کشور های اروپایی و رفت وآمد های بسیار با اروپایی ها ،از لحاظ فرهنگی شباهت های بسیاری با کشور ایران دارد  از چانه زنی در هنگام خرید گرفته تا روابط و رفت و آمد های خانوادگی  ،رسم و رسوم ازدواج  ،هدیه دادن به یکدیگر  و اهمیت احترام به بزرگتر ها ، همه از موارد شباهت فرهنگی ترکیه با ایران است. البته این سخن به معنای شباهت صد در صد فرهنگی نسبت و تفاوت هایی نیز که خارج بحث مورد توجه ما یعنی تحصیل در ترکیه است.

ترکیه موقعیت های تجاری ،تحصیلی و فرهنگی بسیاری دارد که با توجه به قوانین تعیین شده از طرف دولت ترکیه می تواند راهی برای هدف اخذ اقامت در این کشور باشد. افراد چه قصد زندگی در این کشور به طور موقت دارند و یا هدف اقامت دائم در این کشور را دارند می توانند از این شرایط استفاده کنند.جاذبه های گردشگری ،مراکز معتبر آموزشی ،موقعیت جغرافیای این کشور و همسایگی با ایران و عدم نیاز به اخذ ویزا جهت ورود به خاک ترکیه ، از جمله مواردی است که ایرانیان توجه ویژه ای به زندگی و تحصیل در ترکیه داشته باشند.

تحصیل در ترکیه با ویزای تحصیلی

تحصیل در ترکیه مثل هر کشور بیگانه ای نیازمند اخذ ویزای تحصیلی است .ترکیه یک کشور اوراسیایی است و به دلیل دارابودن توافق نامه حذف روادید بین ایران و ترکیه اجازه ورود به خاک خود را به ایرانیان بدون نیاز به ویزا داده است .اما ایرانیانی که بدون اخذ ویزا وارد خاک این کشور می شوند، فقط اجازه اقامت ۹۰ روزه را دارند و حق کار یا تحصیل نخواهند داشت. در نتیجه  برای تحصیل و اخذ پذیرش در مراکز آموزشی ترکیه در هر مقطع اخذ ویزای تحصیلی ضروری است .

جهت اقدام به تحصیل در ترکیه لازم است به این سوالات فکر کنید و برای یافتن پاسخ آن ها می توانید از مشاوران مجرب تیم ترند ترنکی نیز مشورت بگیرید.

 • دانشگاه های ترکیه چقدر معتبر هستند؟
 • هزینه های تحصیل و زندگی با شرایط اکنون شما سازگاری دارند؟
 • تصمیم تحصیل در ترکیه تا چه اندازه صحیح است؟

 

تحصیل در ترکیه و ویزای همراه

اخذ ویزای همراه برای تحصیل در ترکیه یکی دغدغه های متقاضیان تحصیل در این کشور و پر مخاطب ترین راه برای اخذ اقامت ترکیه است . با توجه به وجود مراکز علمی معتبر و شرایطی چون ارائه بورسیه تحصیلی برای متقاضاین دانشگاه های بین المللی ، توجه بسیاری از افراد را به مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای تحصیلی و جلب نموده است.

متقاضیان تحصیل در ترکیه علاوه بر اینکه با کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و یادگیری زبان ترکی و کسب حداقل نمره مجاز برای اخذ ویزای تحصیلی برای خود ،برای خانواده خود  نیز می توانند ویزای همراه اخذ نمایند .با اخذ ویزای همراه  ،خانواده می توانند در ترکیه اقامت داشته باشند.اما این اقامت به مدت سه ماه و با ویزای توریستی امکان دارد .

در صورتی که خانواده فرد متقاضی قصد اقامت طولانی مدت در این کشور را داشته باشند ،باید اقدامات ضروری و لازم برای دریافت اقامت ترکیه را انجام دهند.مجوز اقامت همراه در ترکیه به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و یا فرزندان غیر مستقل بالای ۱۸ سال تعلق می گیرد که مدت اعتبار آن حداکثر ۲۴ ماه می باشد.

تحصیل در ترکیه و انواع آن 

تحصیل در ترکیه با توجه به قوانین تعیین شده از طرف دولت ترکیه شامل دوره ها و سطح های مختلفی است .طبق قانونی که در سال ۲۰۱۲ تصویب شد ،تحصیلات به مدت دوازده سال در ترکیه اجباری گردید.این دوازده سال شامل سه دوره ۴ ساله  ابتدایی،دبیرستان و متوسطه می باشد .وجه تمایز این دوره  ها در  اجباری یا اختیاری بودن و مباحثی است که آموزش داده می شود و تعداد سال هایی است که به طول می انجامند . در زیر به بررسی هریک از این مقاطع و دوره ها به تفصیل می پردازیم.

دوره تحصیلی اختیاری

دوره  اختیاری تحصیل در ترکیه برای تحصیل کودکان ۳ الی ۵ سال در نظر گرفته شده است .در این دوره که گذراندن آن از نظر دولت ترکیه کاملا اخیتاری است، به آماده سازی کودکان برای تحصیل اجباری پرداخته می شود. رشد جسمی و ذهنی و حسی کودکان ،کسب عادت های خوب ،ایجاد فضای رشد  مشترک برای کودکانی که در شرایط نا مناسب زندگی می کنند و اطمینان از صحبت به زبان ترکی است . زیرا در مدارس ترکیه زبان اول و رسمی زبان ترکی می باشد.

دوره تحصیلی اجباری

دوره ی اجباری تحصیل در ترکیه شامل سه دوره ی ۴ ساله می باشد که از ۵  تا ۹  و ۹ تا ۱۲ سالگی آن را می گذرانند. دوره چهار ساله اول دوره ابتدایی و  چهار سال دوم ،دوره متوسطه است . هدف از گذراندن این دوره این است که دانش آموزان مهارت های لازم و عادات مناسب برای تبدیل شدن به یک شهروند خوب را کسب کنند و به طور موازی برای سطوح بعدی تحصیلات آماده شوند. بعد از گذراندن این ۸ سال با موفقیت دانش آموز اجازه ورود به دوره ی دبیرستان را پیدا می کند .

در دوره چهارساله سوم  آموزش ها با هدف شناسایی مشکلات فردی و اجتماعی ،کشف راه حل ،افرایش آگاهی در ایجاد توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور و آماده سازی دانش آموزان برای آموزش عالی ، حرفه و زندگی و تجارت  متناسب با توانایی و علاقمندی های ایشان می باشد.

مدارس در ترکیه در سه دسته ی دولتی ، بین المللی و خصوصی قرار می گیرند . تحصیل در مدارس دولتی ترکیه رایگان و به زبان ترکی می باشد و از سال چهارم زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود . در مدارس بین المللی و خصوصی  آموزش به زبان انگلیسی است و سطح کیفیت آموزش هم معمولا نسبت به مدارس دولتی بالاتر است.هزینه سالانه تحصیل در این مدارس بستگی به امکانات و مقطع تحصیلی دارد .که در مدارس خصوصی و غیر انتفاعی بین۱۵ هزار تا ۴۰ هزار و در مدراس بین المللی ۳۰ الی۱۰۰ هزار لیر می باشد.

در زیر لیستی از مدارس معتبر ترکیه ارائه شده است .

 

 • مدرسه بین المللی استانبول
 • مدرسه بین المللی Istanbul International Community School
 • مدرسه بین المللی کیستون
 • مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)
 • مدرسه بین المللی یاس
 • مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School
 • مدرسه بین المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول
 • مدرسه بین المللی MEF International School
 • مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten

تحصیل در ترکیه در  مقطع کارشناسی

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی دانستن بعضی از موارد ضرورت دارد .مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه در یک دوره چهارساله می باشد که این موضوع در مورد رشته ی پزشکی  مثل ایران متفاوت است .تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه در یک دوره شش ساله  به طول می انجامد . شرط ورود به دانشگاه برای مقطع کارشناسی، پذیرش در آزمون هایی که از طرف دانشگاه ها برگزار می شود.  البته قبل از پذیرش در این آزمون ها ،دارا بودن مدرک دیپلم دوازده ساله الزامی است .نمره آیلتس مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه ۵ الی۶.۵ می باشد که بسته به نوع دانشگاه و رشته ی مورد نظر این نمره متغیر است.

پرطرفدارترین رشته ها برای تحصیل در ترکیه رشته های زیر می باشند:

 • مهندسی
 • معماری
 • هنر
 • رسانه
 • روزنامه نگاری
 • مدیریت
 • اقتصاد و حسابداری
 • علوم اجتماعی
 • علوم طبیعی
 • پزشکی
 • دندانپزشکی

تحصیل در ترکیه در  مقطع کارشناسی ارشد

تحصیلدر ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به دلیل کیفیت سیستم آموزشی و مطابق بودن آن با سیستم آموزشی آمریکا ، متقاضیان زیادی دارد .همچنین هزینه مناسب زندگی در این کشور و وجود آرشیو های معتبر و ارزشمند برای امور تحقیقاتی در این دانشگاه ها ، از دیگر دلایل بالا بودن تقاضا برای تحصیل در ترکیه در این مقطع می باشد.

شرط لازم برای تحصیلدر ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر گذراندن سطوح قبلی پذیرش در آزمون مرتبط با دانشگاه مدنظر شماست .برای پذیرفته شدن در این مقطع شما باید حداقل نمره ۵الی۵.۵ از این آزمون ها که ALES نام دارد را کسب کنید . زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی و انگلیسی است که این موضوع در دانشگاه ها با توجه به نوع دانشگاه و رشته ی ارائه شده متفاوت است . لازمه  تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه مدرک های معتبر مهارت های زبان انگلیسی است .لازم به ذکر است هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بیشتر از زبان ترکی است.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری طبق یک فرایند کاملا ساختار یافته و ارزیابی شده اتفاق می افتد .کلا مدارک تحصیلی ترکیه فرایند بولونیا را دنبال می کنند و دوره های دکتری در ترکیه شباهت بسیاری به دکترای اروپا دارد. یک علت مهم این امر این است که ترکیه نامزد اتحادیه اروپا است .

محتواهای آموزشی در دکترا بستگی به دانشگاه ها و برنامه های مرتبط با آن مرکز دارد . ولی در مجموع دوره دکتری در ترکیه طی یک روند کاملا بررسی شده می باشد که شامل چندین دوره سمینار و امتحان و ۲۴۰ واحد ECTS می باشد .دکترا در ترکیه ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد .

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه رایگان نمی باشد. اما می توان گفت به نسبت کیفیت و شرایط زندگی مقرون به صرفه است .برای تقاضای تحصیل دکتری در ترکیه باید با دفتر بین المللی دانشگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید. لازم است بدانید در هنگام تحصیل علاوه بر شهریه دانشگاه در نظرگیری هزینه های زندگی در این کشور نیز ضرورت دارد . چرا که برخلاف در دو سطح قبلی ، دانشجویان درهنگام تحصیل در  مقطع دکتری در ترکیه ،اجازه کار ندارند.

 دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

برای تحصیل در ترکیه و هر کشور خارجی دیگر لازم است از اعتبار و مورد تایید بودن دانشگاه مورد نظر برای اپلای اطمینان حاصل کنید. از این رو تیم ترند ترنکی به عنوان یک منبع معتیر جهت مشاوره بریا تحصیل در ترکیه به بررسی تعدادی ازین دانشگاه ها پرداخت.دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ترکیه در سه دسته ممتاز ، خوب و متوسط قرار می گیرند که در زیر لیستی این دانشگاه ها با دسته بندی ارائه شده است .

 

دانشگاه های گروه ممتاز در ترکیه

 • Bogazici University
 • Bilkent University

دانشگاه های گروه خوب در ترکیه

 

 • Istanbul University
 • Gazi Universitesi
 • Sabanci University
 • KOC University
 • Istanbul Technical  University
 • Hacettepe University
 • Middle East Technical University

دانشگاه های گروه متوسط در ترکیه

 • Ege Universitesi
 • Marmara Universitesi
 • Anadolu University
 • Ankara University
 • Yildiz Technical  University
 • Dokuz Eylul Universitesi
 • Cukurova Universitesi

هزینه زندگی در ترکیهتحصیل در ترکیه و هزینه های مربوط به آن

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به نسبت کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار مناسب است و این در حالتی است که این دانشگاه ها از کیفیت آموزشی خوبی برخوردار هستند.شهریه  این دانشگاه ها با توجه به رشته ی تحصیلی و نوع دانشگاه متغیر است . مثلا شهریه سالانه در دانشگاه های دولتی پایین تر از دانشگاه های غیر دولتی ترکیه می باشد. البته هر ساله تغییرات کوچکی در نرخ شهریه این دانشگاه ها اعمال می شود که در زمان ثبت نام در مرکز مورد نظر اطلاعات دقیق شهریه و شرایط آن در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

دولت ترکیه در سال ۲۰۲۰ سیاست های بسیاری را در جهت ارتقای دانشگاه های خود اعمال کرد .همچنین این کشور پذیرای ملیت های مختلف است که این خود امتیاز راه ارتباطی بودن بین شرق و غرب را به ترکیه افزود .

میانگین هزینه تحصیل در ترکیه ۵۰۰ دلار است . هزینه سالانه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار ،هزینه سالالنه تحصیل به زبان ترکی ۲۴۰ تا ۷۳۰ دلار می باشد. .در زیر لیستی از چند نمونه هزینه های تحصیل در ترکیه با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه توسط تیم ترند ترنکی گردآوری شده است .

شهریه دانشگاه  دولتی  آنکارا

 • رشته پزشکی ۲۱۳۴ لیر
 • رشته ی حقوق  در دوره  کارشناسی ۱۰۲۷ لیر ، برای کارشناسی ارشد و دکتری  ۱۰۲۰ لیر
 • رشته ی مهندسی در دوره ی کارشناسی ۱۵۲۹ لیر، برای کارشناسی ارشد و دکتری ۱۳۵۹ لیر

 

شهریه دانشگاه  خصوصی استانبول بیلگی

 1. تحصیل رشته پزشکی ۲۰۹۵۰ لیر
 2. رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر ، کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر
 3. رشته ی معماری برای دوره ی کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر، برای کارشناسی ارشد ودکتری  ۲۵۵۰۰ لیر
 4. ادبیات در دوره کارشناسی ۱۲۸۱ لیر ، کارشناسی ارشد و دکتر ۱۰۱۵ لیر

 تحصیل در ترکیه و هزینه های مربوط به زندگی

هزینه تحصیل در ترکیه تنها دغدغه ی متقاضیان تحصیل در ترکیه نیست . بلکه در نظرگیری هزینه زندگی در این کشور نیز لازم است . هزینه  اسکان و تغذیه ارتباط زیادی به شهر محل تحصیل و نوع دانشگاه انتخابی شما دارد .برای مثال بعضی از دانشگاه ها امکاناتی چون خوابگاه دانشجویی در اختیار دانشجویان می گذارند که از کیفیت نسبی برای اسکان برخوردار هستند  و شاید هزینه  کمتری نیز نسبت به سایر محل های اسکان موجود داشته باشند . اما به طور کلی هزینه زندگی در ترکیه در حدود دو درصد بیشتر از کشور ایران است که این یک آمار کلی است . مثلا شهر استانبول به طرز چشمگیر و قابل توجهی نسبت به تهران گران تر است و این تفاوت چیزی در حدود ۹۵ درصد است . جداول زیر لیست برخی از اقلام مورد نیاز برای زندگی با حدود قیمت قرار داده شده است.

 

تحصیل در ترکیه و کار حین تحصیل

کارحین تحصیل در ترکیه  با توجه  به نرخ تورم ۱۳ درصد در ترکیه و هزینه های گفته شده از موضوعات قابل توجه برای دانشجویان به خصوص مهاجران ترکیه است . طبق قوانین جدید دانشجویان خارجی که متقاضی کار حین تحصیل هستند فقط در دو مقطع  ارشد و دکترا  در صورتی که مجوز مربوط به کار در هنگام تحصیل را اخذ کرده باشند مجاز به کار هستند. شرط دریافت مجوز کار هم تسلط به زبان ترکی است.

دانشجویان می توانند در محیط هایی چون کافی شاپ ها ، رستوران ها ،  فروشندگی و تور  لیدری ، کار در قسمت اداری کتاب خانه ها  مشغول به کار باشند . همچنین در صورت تسلط به زبان ترکی و انگلیسی امکان کار در موسسه های تبلیغاتی و چاپخانه ها ،امور اداری و کامپیوتری وIT را خواهند داشت.

 تحصیل در ترکیه  با اخذ بورسیه تحصیلی

 تحصیل در ترکیه با اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های این کشور ،نه تنها مورد توجه ایرانیان بلکه بسیاری از بومیان ترکیه می باشد. پس این نکته را باید در نظر داشته باشیم که بورسیه تحصیلی در ترکیه براساس ظرفیت مشخصی می باشد. البته از آنجا دولت ترکیه هدف افزایش تعداد دانشجویان خارجی مخصوصا مردمان آفریقا ،خاورمیانه ،اروپای شرقی و آسیای مرکزی را دنبال می کند ، سیاست هایی  را برای ایجاد شرایط مناسب تر و بهتر بورسیه تحصیلی اعمال خواهد کرد. افزایش تعداد دانشگاه های بین المللی در این کشور و دریافت  نوعی کمک های مالی  از نمونه این اقدامات از سال ۱۹۹۲ می باشد که این اقدام شمار دانشجویان خارجی را به ۱۵۰۰۰ نفر رساند.

تحصیل در ترکیه به طور کلی به زبان ترکی است . پس مهم ترین شرط برای اخذ بورسیه تحصیلی قبولی در دوره های زبان ترکی به نام  YOSمی باشد. الزامات دیگر برای اخذ بورسیه تحصیلی شامل موارد زیر است :

 • سطح علمی مناسب
 • مقالات ISI و مقالات بین المللی چاپ شده
 • مدرک CGPA
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه

انواع مختلفی از شرایط برای بورسیه تحصیلی در ترکیه وجود دارد.اما از این میان دو نوع بسیار فراگیر است که در زیر به شرایط آن ها می پردازیم :

بورسیه تحصیلی دانشجویان برجسته

 1.  شامل هزینه های تحصیل می شود
 2.  نمرات تحصیلی بالا ، مقالات علمی  ،سطح زبان عالی و در مجموع رزومه برجسته علمی افراد آن ها را واجد شرایط قرار می دهد.
 3.  بیشتر برای مقطع دکترا می باشد اما در بعضی از شرایط برای مقاطع دیگرهم شامل می گردد.
 4. در صورت تایید استاد راهنما،امکان اخذ کمک هزینه تحصیلی  حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر می باشد.

بورسیه تحصیلی عبدالله گل

 1. رشته هایی شامل معماری، ژنتیک و بعضی رشته های مهندسی را شامل می شود.
 2. شامل دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می شود و تمرکز بیشتری روی مقطع کارشناسی دارد.
 3. برای بعضی از رشته ها امکان ارائه دروس به زبان انگلیسی را می دهد (این در صورتی است که تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیاز به گذراندن دوره های زبان ترکی و اخذ مدارک مرتبط را دارد)

اگر قصد اخذ بورسیه عبدالله گل را دارید و می خواهید که به زبان انگلیسی دروس خود را بگذرانید، بایستی علاوه بر مدرک زبان ترکی،مدارک مربوط به زبان انگلیسی را اخذ کنید.

جمع بندی و سخن پایانی

تحصیل در ترکیه و زندگی در این کشور را در مقاله ای که ارائه شد از تمامی لحاظ بررسی کردیم . دانستیم که قبل از اقدام به تحصیل در یک کشور باید اطلاعاتی در خصوص کشور مدنظر ،پول و فرهنگ و برخی دیگر از شرایط عمومی جمع اوری نمود. پس از آن بررسی شرایط تحصی ، طول دوران تحصیل ، باید ها و نباید ها در این دور ه ها الزامی است . چرا که سرپیچی از بعضی از شرایط و قوانین احتمال تبعات گران باری خواهد داشت .همچنین برای تحصیل در ترکیه،انتخاب دانشگاه و رشته ی تحصیلی و توجه به هزینه های مربوط به دانشگاه و احتمال دریافت بورسیه تحصیلی ضرورت دارد.

در پایان می توان گفت هر فردی که قصد مهاجرت  به ترکیه از ایران با هدف تحصیل را دارد،باید در نظر داشته باشد،اهداف و مقاصد شخصی او مقدار زیادی در انتخاب رشته ، شهر و دانشگاه تاثیر گذار خواهد بود . همچنین ضروری است که قبل از اقدام در این امر با مشاوران معتبر و  مشاوران حرفه ای تیم ترند ترنکی که سال ها تجربه در این راه دارند ،مشورت نمایند.