1

تحصیل در ترکیه به دلایلی مثل، کیفیت آموزشی بالا، هزینه‌های زندگی پایین، هم سو بودن کیفیت آموزشی با استانداردهای جهانی، آداب‌ورسوم مشترک و هم‌زبانی موردتوجه افراد زیادی از سرتاسر دنیا به‌ویژه جوانان جویای تحصیل و دانش ایران قرارگرفته است.

دانشجویان خارجی به‌منظور پذیرش در دانشگاه‌های این کشور باید در ابتدا مدارک لازم را تکمیل و ارسال کنند. ازجمله این مدارک می‌توان فرم درخواست از دانشگاه را نام برد که هر دانشگاه فرم درخواست متفاوتی دارد. ترجمه گواهی دیپلم دبیرستان به زبان ترکی، ترجمه ریزنمرات دبیرستان به ترکی، گواهی مبنی بر تمکن مالی و توانایی تأمین هزینه‌های زندگی در مدت تحصیل از دیگر مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشجویی است.

یکی از موارد مهم در اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه، مهارت به زبان ترکی و یا انگلیسی است. دانشجویانی که تمایل به ثبت‌نام در رشته‌هایی دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، بایستی مدرک مهارت و تسلط به زبان انگلیسی را ارائه دهند. اگر دانشجویی فاقد این مهارت و مدرک است، باید در دوره آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند که توسط کالج یا دانشگاه برگزار می‌شود. دانشجویانی که تمایل به ثبت‌نام در رشته‌هایی دارند که به زبان ترکی تدریس می‌شوند، بایستی در آزمون تومر شرکت کنند و نمره لازم را کسب کنند.

دانشگاه‌های ترکیه ازلحاظ شرایط برگزاری آزمون‌های ورودی باهم متفاوت هستند. درواقع هر دانشگاهی آزمون‌های خاص خود را دارد؛ اما به‌طورکلی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه شامل آزمون زبان ترکی تومر و آزمون یوس است. از دیگر موارد ضروری به‌منظور تحصیل در ترکیه، اخذ مجوز اقامت است.

مزایای تحصیل در ترکیه

مدارکی که از دانشگاه های کشور ترکیه اخد می شوند در سراسر دنیا و در تمامی دانشگاه ها معتبر می باشد. نکته ای که در تحصیل در ترکیه بسیار حائز اهمیت است و باعث جذب تعداد زیادی دانشجو به کشور ترکیه می شود تحصیل در ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، ترکیه ای و آلمانی است.

لازم به ذکر است که شرایط تحصیل در ترکیه به این صورت است که تحصیل در برخی رشته های تحصیلی به یک زبان خاص تدریس می شود که زبان تحصیل شما به رشته ی تحصیلیتان وابسته است. یکی از شرایط اخذ پذیرش دانشجوهای بین المللی در کشور ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان و همچنین اخذ نمره ی قبولی در آزمون ورودی به دانشگاه است. لازم به ذکر است که آزمون ورودی هر دانشگاه به طور جدا برگزار شده و شرایط سنی ندارد تنها شرط موجود داشتن مدرک دیپلم است.