6

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱ / ۰۴ / ۲۰۱۳ در روزنامه های رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است؛ اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و تا هشت سال این اقامت را تمدید کنند. پس از این هشت سال در صورت تمایل و چنانچه بیش از ۴٫۵ سال در خاک ترکیه بوده باشند، می توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند.

این راه برای کسانی که قدرت مالی مناسبی دارند آسان ترین راه گرفتن اقامت در ترکیه میباشد؛ قیمت خانه ها در استانبول بطور میانگین ۳۰۰ هزار لیر میباشد و در آنکارا و ازمیر هم تقریبا به همین صورت است اما در شهرهای دیگر قیمتها پایینتر هستند؛ به وسیله دریافت این اقامت، کل اعضاء یک خانواده میتوانند اجازه اقامت در ترکیه را بگیرند.

مدارک لازم جهت اقامت توریستی ترکیه (از طریق اجاره ملک) در قانون جدید :

قرارداد اجاره خانه به مدت یک سال به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد.

۳ نفر (حتی بیشتر بسته به شرایط) با یک قرارداد امکان اخذ اقامت دارندو یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند (این ادرس توسط اداره امنیت چک میشود)

تایید اجاره نامه توسط دفترخانه ( نوتر )
پاسپورت و کپی پاسپورت
عکس ۴ قطعه مخصوص کارت اقامت
دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی (vargı numurası)
بیمه سلامتی یکساله
فیش واریز اداره مهاجرت

حضور فرد برای تمدید اقامت ترکیه الزامی شده است و فرایند تمدید اقامت کاملا شبیه درخواست اقامت برای اولین بار شده است این در حالی است که پیش ازاین، فرایند تمدید اقامت به صورت پستی انجام می‌شد

چک کردن کیملیک توسط پلیس بیشتر شده است بنابرین حتما همیشه کیملیک خود را به همراه داشته باشید.

چرا اقامت ترکیه؟

کشور ترکیه با جذب ۳۰ میلیون گردشگر در سال، ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان می باشد. موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن بخشی از خاک این کشور در اروپا و بخشی در آسیا، آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع برای جذب توریست، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است.

در دو سال اخیر خرید ملک در ترکیه به چندین برابر سال های قبل رسیده است. آمار های منتشر شده توسط دولت ترکیه نشان می دهد، ملیت های مختلفی تمایل به خرید خانه در ترکیه دارند.

خرید ملک در ترکیه صرفا برای دریافت اقامت و شهروندی صورت نمی گیرد. کشور ترکیه یک کشور در حال پیشرفت می باشد که در سال های اخیر بسیار توسعه یافته است.

پیش بینی می شود ترکیه در پنج سال آتی به یک دولت قدرتمند و با اقتصادی قوی تبدیل شود. به همین دلیل خرید خانه در این کشور یک سرمایه گذاری بزرگ است.

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد هم برای زندگی و هم برای کسب و کار و سرمایه گذاری مناسب است. با توجه به مشکلات اقتصادی به وجود آمده در ایران، شاید به فکر مهاجرت باشید.

اما متاسفانه امر مهاجرت به هر کشوری سخت می باشد. بسیاری از افراد در گذشته کشور های اروپایی را برای مهاجرت انتخاب می کردند. مهاجرت به اروپا بخصوص در این زمان بسیار دشوار و سخت شده است.

برای مهاجرت بهتر است کشور های نزدیک ایران را انتخاب نمایید. باید گفت کشور ترکیه یک مقصد مناسب و با موقعیت عالی برای مهاجرت می باشد.

ساده ترین راهی که برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت و شهروندی این کشور وجود دارد، خرید خانه است. با خرید ملک در ترکیه علاوه بر اینکه یک سرمایه گذاری بلند مدت کرده اید، می توانید اقامت و شهروندی این کشور را نیز اخذ نمایید.

وقتی جز شهروندان ترکیه شوید، با پاسپورت این کشور می توانید به بسیاری از کشور های اروپایی و امریکایی بدون اخذ ویزا سفر نمایید.

حتی اگر به فکر مهاجرت به کشور های اروپایی و یا امریکایی باشید، از این راه راحت تر و سریع تر می توانید اقدام کنید.

۵ مورد از خطرات خرید ملک در ترکیه

بیشترین خطراتی که مردم را در خرید خانه در ترکیه تهدید می کند، مربوط به نا آگاهی آنها می شود.

این نا آگاهی سبب می شود افراد سود جو و کلاهبردار بتوانند به راحتی به نیت خود برسند. اما خطراتی که متقاضیان خرید ملک در ترکیه را تهدید می کنند، چه مواردی هستند؟

شرکت های توریستی و آژانس های مسافرتی

متاسفانه برخی از افراد برای خرید ملک و خانه به آژانس های مسافرتی و شرکت های توریستی مراجعه می کنند. تخصص این قبیل شرکت ها فقط در زمینه گردشگری و توریستی می باشد.

حتی این شرکت ها مجوز های لازم برای خرید و فروش ملک در کشور های دیگر را ندارند. اما به دلیل اطلاعات جامعی که در مورد خرید ملک در ترکیه کسب نموده اند به راحتی می توانند مسافران خود را فریب دهند و با اخذ مبالغ زیادی از آنها به نیت شوم خود برسند.

به یاد داشته باشید برای انجام هر کاری باید به متخصص و کارشناس مربوط به آن مراجعه کنید.

آژانس های مسافرتی و شرکت های توریستی فقط در امر گردشگری تخصص و مجوز دارند.

حتی در اغلب مواقع دیده شده است، آژانس های مسافرتی خود را به عنوان شرکت واسط در امر مهاجرت معرفی کرده اند و به این شیوه هم پول واسطه گری خود را می گیرند و هم مبالغ مربوط به خرید خانه در ترکیه را از مشتری اخذ می کنند.

شرکت های املاک واسط در کشور مبدا

دسته دیگر از شرکت ها و موسسات که خرید خانه از آنها به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود، شرکت هایی است که در ایران وجود دارند. این قبیل شرکت ها با تبلیغات مختلف سعی در فریب مردم دارند.

باید بدانید تمامی شرکت های املاک و موسسات مهاجرتی به ترکیه برای انجام روال کاری خود در ترکیه به مجوز نیاز دارند. مجوز های لازم فقط از سوی دولت ترکیه اخذ می گردد.

اغلب شرکت های املاک که در تهران با واسطه برای مشتریان خود (در ترکیه) ملک خریداری می کنند هیچ گونه مجوزی از سوی دولت ترکیه ندارند. خرید ملک از این شرکت ها یک ریسک بزرگ است.

شرکت های املاک محلی کوچک

با توجه به اینکه خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه افزایش یافته است، شرکت های بسیاری در ترکیه به وجود آمده اند که اغلب آنها مجوز های لازم در این حوزه را ندارند.

شرکت های بدون مجوز برای آنکه در سطح شهر شناخته نشوند و بازرسان دولتی از وجود آنها با خبر نشوند. در مکان های کم تردد شهر شرکت خود را افتتاح می کنند و از راه های مختلف مشتری به دست می آورند.

این شرکت ها اغلب کوچک هستند و نام و نشانی ندارند. تحت هیچ شرایطی به این قبیل شرکت ها مراجعه نکنید. متاسفانه اخیرا دیده شده کارشناسان این شرکت ها بعد از اخذ مبالغ هنگفت از مشتریان خود، شرکت را به طور کلی منحل می کنند.

شرکت های مهاجرتی و وکلای حقوقی بدون نام و نشان

متاسفانه این روز ها به راحتی می توان یک شرکت بدون مجوز دایر نمود و بعد از مدتی سودجویی از مردم درب آن را بست.

اخیرا در ایران نیز برخی از افراد با معرفی خود به عنوان وکیل مهاجرت سعی در فریب مردم دارند که متاسفانه بسیاری از مردم در دام این افراد افتاده اند.

وکلای مهاجرت که بدون مجوز و با پروانه جعلی کار می کنند، با گرفتن مبالغ بالایی قول اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را به مراجعه کنندگان خود می دهند.

اما دریغ از اینکه برای این افراد کاری انجام دهند. پیشنهاد ما به شما این است که در مراجعه به این افراد در ابتدا پروانه وکالت آنها را بررسی نمایید.

این افراد باید مجوز های لازم از کشور ترکیه را اخذ کرده باشند.

افراد و شرکت های واسط دوستان و آشنایان

متاسفانه افراد کلاهبردار حتی به نزدیکان خود نیز رحم نمی کنند، در اصل این اشخاص کار خود را از آشنایان و اقوام خود آغاز می کنند.

به یاد داشته باشید در امر مهاجرت و یا خرید ملک در ترکیه به هیچ کسی اعتماد نکنید حتی اقوام و نزدیکان خود.

وعده دروغ خرید ملک ارزان در ترکیه

افراد سود جو در قالب های مختلف سعی به فریب مردم دارند. این اشخاص نه الان بلکه در گذشته نیز وجود داشتند. عموما با ترفند فروش ملک ارزان در ترکیه مشتریان خود را فریب می دهند.

باید بدانید هیچ ملکی در ترکیه ارزان فروخته نمی شود. این نکته بار ها گفته شده است.

تمامی املاکی که در ترکیه به فروش می رسد به قیمت معقول و تحت نظارت مراجع ذیربط می باشد.

با توجه به اینکه اخیرا ارائه گزارش بازرسی و کارشناسی املاک الزامی شده است، تمامی قیمت ها اصولی و بر اساس ارزش واقعی ملک تعیین می گردد.

پس هیچگاه فریب خرید ملک ارزان در ترکیه را نخورید، در واقع قیمت ملک در ترکیه نسبت به کشور های اطراف و همچنین کشور های اروپایی ارزان می باشد.

بدون شک خانه ای که در ترکیه ارزان است، یا وام آن پرداخت نشده است یا دارای مالیات و بدهی به دولت می باشد.

البته در این بین برخی از افراد نیز با اعلام قیمت های نجومی سعی به فریب مردم دارند.

مشتریان با این تفکر که با پرداخت مبالغ بالا حتما می توانند در ترکیه ملک خریداری کنند، در دام افراد سود جو گیر می افتند.

املاک پیشنهادی