6

چگونه اقامت ترکیه بگیریم؟ صفر تاصد مهاجرت ترکیه طبق جدید ترین شرایط

اقامت ترکیه در سال های اخیر موضوع مورد توجه بسیاری از ایرانیان می باشد . با توجه به شباهت های فرهنگی ، شرایط آب و هوایی و سایر محبوبیت ها ، این کشور یک انتخاب مناسب برای اقامت محسوب می شود. همچنین سفر به ترکیه یک مسافرت خارجی بدون نیاز به اخذ ویزا برای ایرانیان است و شهروندان ایرانی می توانند به راحتی برای تفریح و گشت و گذار به آنجا سفر کنند .
برای اخذ اقامت در ترکیه روش های مختلفی وجود دارد و در این مقاله  که توسط مشاوران ترند ترنکی گرد آوری و ارائه شده است می توانید با بسیاری از این راه ها آشنا شده و بهترین و مناسب ترین راه را برای خود انتخاب نمایید .

قبل ازپرداختن به بحث روش دریافت اقامت ترکیه لازم است بدانیم که چند نوع اقامت برای این کشور وجود دارد و چه تفاوت هایی با هم دارند و چه اقدامات موثری جهت آسانی این راه لازم است صورت پذیرد .هرایرانی با توجه به شرایط فعلی و الویت های خود می تواند اقدام و انتخاب متفاوتی برای اخذ اقامت در ترکیه داشته باشد.
برای داشتن زندگی مدت دار در ترکیه که به منظور زندگی بیش از۳ ماه می باشد ،اخذ اقامت الزامی است. با توجه به مدت زمان ماندن در ترکیه و هدف هر ایرانی از سفر و زندگی به ترکیه انواع اقامت وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد :
• اقامت توریستی
• اقامت خانوادگی
• اقامت تحصیلی
• اقامت سرمایه گذاری
• انسانی وبشر دوستانه

در بخش های زیر به برخی از مهم ترین و رایج ترین روش های اخذ اقامت ترکیه می پردازیم .

اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی در ترکیه چگونه است؟ با توجه شرایط آب و هوایی و جاذبه های گردشگری موجود در ترکیه ، این کشور یک مقصد مورد توجه و جذاب برای ایرانیان محسوب می شود .گردش اقتصاد ترکیه بر اساس صنعت گردشگری باعث شده، اخذ ویزای توریستی این کشور به مراتب آسان تر از سایر کشور های همسایه باشد. اما چگونه می توان در ترکیه اقامت توریستی گرفت ؟سوال مهم بسیاری از ما ایرانی هاست که در زیر به آن پاسخ داده ایم.
طبق توافقاتی که بین ایران و کشور ترکیه در گذشته صورت گرفته ایرانیان برای سفر به این کشور نیاز به اخذ ویزا ندارند .این درحالی است که سایر کشور هایی که بین آن ها معاهده لغو روادید صورت نگرفته، باید نسبت به درخواست e-Visa یا ویزای الکترونیک اقدام نمایند.
کشورهایی چون ایران که دارای توافقاتی جهت لغو روادید با ترکیه هستند ،می توانند به مدت ۹۰ روز بدون نیاز به دریافت ویزای توریستی به این کشور سفر کنند. کشورهای دیگری مانند جمهوری آذربایجان، بلاروس، ، اکوادور، گرجستان، و چند کشور دیگر که در بحث اخذ ویزای توریستی به آن ها پرداخته خواهد شد ،هم از این قاعده پیروی می کنند . لازم است بدانید که در مدت زمان سفر به ترکیه افراد اجازه کار یا تحصیل و اقدامات این چنینی را نخواهند داشت و در صورت تمایل ضروری است که نسبت به اخذ ویزای مرتبط با آن ،اقدام نمایند .بدیهی است که سرپیچی از این قاعده برخورد هایی جدی و قانونی از طرف دولت ترکیه را در پی خواهد داشت.

اقامت ترکیه از راه تحصیل

اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل یکی از راه های عالی برای این هدف می باشد. کشورترکیه با وجود داشتن دانشگاه و مراکز علمی معتبر مورد توجه بسیار از افراد جهت دریافت ویزای تحصیلی قرار می گیرد .اما چگونه باید در ترکیه با ویزای تحصیلی اقامت بگیریم؟ مزایای اخذ اقامت ترکیه از راه تحصیل چیست؟
گفتیم که برای ورود به خاک ترکیه ، به دلیل توافقات صورت گرفته بین دولت های ایران و ترکیه ، نیاز به اخذ ویزا نمی باشد. اما این قاعده صرفا برای افرادی است که قصد مسافرت به آن جا را دارند و کسانی که تمایل به تحصیل و استفاده از دانشگاه ها و مراکز علمی آن جا را دارند باید نسبت اخذ اقامت تحصیلی اقدام نمایند . پروسه این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا این که یک فرد بخواهد درچه مقطعی تحصیل کند و تا چه اندازه هزینه بپردازد ، همگی در نوع اقداماتی که برای اخذ اقامت تحصیلی انجام می شود ،موثر است .
داشتن بعضی از مهارت ها لازمه ی تحصیل در ترکیه می باشد. مثلا تسلط به زبان ترکی و انگلیسی یکی از این مهارت ها است. برای اخذ اقامت تحصیلی لازم است دانشجو نمره زبان لازم برای ورود به دانشگاه مورد نظر را کسب و سپس به اداره مهاجرت مراجعه نماید تا پس از یک ماه ویزای تحصیلی برای اقامت ازاین طریق به او داده شود. همچنین با توجه به شرایط اقتصادی کنونی ،در نظرگیری هزینه تحصیل ،بحث مهم و قابل توجه در این زمینه می باشد که بسته به نوع دانشگاه دولتی و خصوصی متفاوت می باشد. به طور میانگین می توان گفت که ۵۰۰ تا ۲.۲۰۰ دلار هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه و برای دانشگاه های خصوصی ۴۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ دلار لازم می باشد . البته شرایطی نیز جهت بورسیه تحصیلی در این کشور وجود دارد که هزینه های مربوط به اسکان ، تحصیل ، سفر و زندگی فرد را تامین خواهد کرد.

اقامت در ترکیه ازطریق سرمایه گذاری ؛چگونه با سرمایه گذاری شهروند ترکیه شویم؟

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری می تواند مزایای بسیاری نسبت به سایر روش ها داشته باشد. مثلا اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه و امکان سفر به ۱۴۸ کشور دنیا بدون اخذ ویزا ،استفاده از خدمات رایگان درمانی برای تمامی اعضای خانواده ،تحصیل رایگان ،سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و کشور های حوزه شینگن که شامل ۲۶ کشور می باشد ،از مزیت های قابل توجه اقامت ترکیه از راه سرمایه گذاری است . دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه ازاین طریق تنها ۳ الی ۶ ماه طول خواهد کشید . همچنین امکان حفظ تابعیت قبلی و اجباری نبودن خدمت سربازی برای دارندگان این تابعیت از دیگر ارزشمندی های دریافت تابعیت این کشور از این راه می باشد.
سوالات مهمی در این زمینه وجود دارد. اینکه چه مقدار سرمایه برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری لازم است؟ اصلا چه چیزی هایی امنیت سرمایه گذاری در این کشور را تضمین می کند ؟ در ترکیه کجا سرمایه گذاری کنیم ؟ لازمه ی پاسخ به این سوالات بررسی دقیق و با جزییات شرایط اقتصادی ترکیه و وجود یا عدم وجود فساد مالی در ترکیه می باشد.

روش های مختلف سرمایه گذاری

• خرید ملک
• خرید سهام
• کارآفرینی و ثبت شرکت
• سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی خرید اوراق قرضه و دولتی

از امتیازات سرمایه گذاری در ترکیه می توان به کم تر بودن مبلغ سرمایه گذاری جهت اخذ اقامت ، در مقایسه با سایر کشور های اروپایی دانست . مثلا شما می توانید با مبلغ ۲۵۰۰۰۰دلار با برنامه خرید ملک و به هدف اخذ اقامت از این راه اقدام کنید ؛این در حالی است که برای این مقصود در کشورهای یونان ،اسپانیا، پرتغال، قبرس، با مبالغی در بازه ۲۷۹۰۰۰ دلار الی۲۴۰۰۰۰۰دلار به طور حدودی باید سرمایه گذاری نمایید.برای انتخاب یک ملک با موقعیت عالی می توانید از اینجا شرایط املاک در ترکیه را مشاهده نمایید . موضوع نگران کننده در این روش عدم وجود امنیت کامل برای سرمایه گذاری به دلیل فساد بالای اداری دولت ترکیه و عدم استقلال کافی نظام قضایی این دولت می باشد. البته لازم به ذکر است ، طی توافقنامه های دو جانبه تجاری که ایران و ترکیه امضا کرده اند ،تا حدودی می توانند امنیت سرمایه گذاری افراد را تضمین و حتی تسهیل کنند. بنابراین این موضوع می تواند تا حد زیادی نگرانی ایرانیان را در این اقدام کاهش دهد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج چگونه امکان پذیر می باشد؟

ازدواج با شهروند ترکیه یکی دیگر راه های اخذ اقامت در ترکیه است. این روش به دلیل عدم نیاز به ویزا و اخذ سند ازدواج بین المللی یک راه مورد توجه برای دریافت اقامت ترکیه می باشد.لازم است بدانیم ازدواج در یک کشور دیگر به معنای زیر پا گذاشتن برخی از قوانین ایران نمی باشد؛ مثلا دختران ایرانی به واسطه ی ملیت خود ،برای ازدواج باید اجازه پدر و در صورت در قید حیات نبودن پدر گواهی فوت را به کنسولگری ارائه نمایند. مردم ترکیه مسلمان هستند و مهریه جز احکام دینی آنجا محسوب می شود و میزان مهریه نیز نسبت به ایران مبالغ کمتری می باشد.
موضوع مورد اهمیت برای دولت ترکیه این است که عمل ازدواج باید به صورت واقعی صورت پذیرد و نیابد به شکل صوری باشد . این موضوع به قدری برای دولت ترکیه مورد اهمیت می باشد که در صورت اثبات صوری بودن ازدواج ، دولت ترکیه حق شهروندی فرد متخلف را باطل می کند .همچینین هیچ یک از طرفین هم نباید جز پناهندگان ترکیه باشند .
اخذ اقامت از راه ازدواج مدت زمانی در حدود ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد وطرفین نیز باید ۱۸ سال تمام داشته باشد .البته این شرایط موارد استثنا هم دارد که در بحث اخذ اقامت در ترکیه از راه ازدواج به طور مفصل به آن پرداخته خواهد شد.

سخن پایانی

در مقاله بالا در مورد راه های مختلف اخذ اقامت ترکیه صحبت کردیم .دانستیم هر ایرانی برای اخذ اقامت ترکیه از چه راه های می تواند اقدام کند و از آن طریق چه نوع اقامتی به او داده می شود. از آنجایی که مهاجرت و فرایند اخذ اقامت یک پروسه زمان بر و حساس محسوب می شود ،لازم است هر فرد با اطلاع کامل از آن اقدام کند . انتخاب روش درست و طی مرحله به مرحله ی آن نیازمند داشتن هدفی روشن و مشخص می باشد تا به این صورت  افراد کمترین ضرر ممکن را  دچار شوند . پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام برای مهاجرت با مشاوران ترند ترنکی تماس حاصل کنید تا با توجه به شرایط شما بهترین راهکار را به شما ارائه دهند و در طول این راه پر فراز و نشیب در کنار شما باشند .

املاک پیشنهادی